پارسی | العربیه | اردو | English | Türkçe | Deutsch
شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
 
 
 
 
کد خبر: 1704543
بازدید:
نظرات :
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۷/۵ - ۰۸:۱۷
دین و اندیشه
فیلسوف آمریکایی درگفتگو بامهر:
توهین به ادیان ماحصل منطق عصر روشنگری است
استاد فلسفه و علوم سیاسی دانشگاه دوک آمریکا با اشاره به اینکه در عصر روشنگری ادیان موهوم پنداشته می‌شدند و عقل ابزاری منطق حذف باورها و اعتقادات بود گفت: این نوع نگاه در حال حاضر نیز وجود دارد.

پروفسور مایکل آلن گلسپی استاد فلسفه و علوم سیاسی دانشگاه دوک در خصوص جایگاه دین در دنیای معاصر به خبرنگار مهر گفت: در ابتدا مایل هستم در مورد نوع نگاه و منطق کلام محوری(logocentrism) صحبت کنم.

برنده جایزه لئو اشتراوس افزود: در دین مسیحیت و در قرون 18 و 19 میلادی این نوع نگاه در درون مسیحیت وجود داشت. هم از جنبه درونی و از هم از جنبه بیرونی این نگاه به ادیان و مذاهب دیگر وجود داشت.

وی در ادامه یادآور شد: بر اساس نگاه کلام محوری دیدگاه و اعتقادات دیگران بر حق نیست. این نوع نگاه در میان اروپائیان استعمارگر با ساکنان مستعمرات نیز صادق است.

مؤلف "ریشه‌های الهیاتی مدرنیته" تصریح کرد: یعنی استعماگران خود را برحق می دانستند و دیدگاههای کشورهای مستعمره را نادرست می دانستند.

استاد فلسفه و علوم سیاسی دانشگاه دوک آمریکا افزود: در واقع این نوع نگاه و منطق در عصر روشنگری نیر قابل ردیابی است. در این عصر عقل و شیوه عقلی و علمی خود را بر حق می داند و دین و باورهای دینی را نادرست می پندارد.

وی در ادامه تأکید کرد: نتایج مصیبت بار این عصر نیز نشان داد که این دیدگاه به چه میزان سطحی و نادرست بوده است.

مؤلف "نیهلیسم بعد از نیچه" تصریح کرد: تداوم چنین دیدگاههای در خصوص توهین به ادیان و باورها و اعتقادات مردم را در حال حاضر نیز شاهد هستیم.

کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام کامل:
ایمیل:
وبسایت:
نظر شما:
عدد امنیتی:
نظرات ارسالی شما پس از مطالعه دقیق، به قسمتهای مختلف تحریریه ارجاع داده خواهد شد.
خبر فوری :