پارسی | العربیه | اردو | English | Türkçe | Deutsch
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۳
فضاگویا
بنر ایران رهجو
گردشگری رز آبی
هتلیار
پربیننده های خبرگزاری
 
 
 
 
کد خبر: 2200191
بازدید:
نظرات :
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۹/۳۰ - ۱۶:۳۰
استانها > غرب > کرمانشاه
کزازی:
یلدا شب زاده شدن "مهر" است/ طولانی ترین انتظار برای دمیدن خورشید
استاد میرجلالدین کزازی گفت: یلدا شب زاده شدن مهر و طولانی ترین انتظار برای دمیدن خورشید است که ایرانیان با گسترانیدن خوان یلدا آن را زنده نگاه می دارند.

استاد میرجلالدین کزازی در گفتگو با خبرنگار مهر از کرمانشاه اظهار داشت: معنای یلدا گویای زادن و زاده شدن است و از آن روی نخستین شب دی ماه بدین نام خوانده شده است که کهن ایرانیان باورشان به زاده شدن مهر در چنین روزی است.

کزازی گفت: مهر یا همان میترا، ایزد پیمان دوستی در تاریخ ایرانیان است.

این استاد ادبیات ایران ادامه داد: مهر یا میترا نمودهای مختلفی در تاریخ ایران دارد اما به هر روی شب نخست دی به عنوان یلدا از میان تازش ها و کشاکش ها به دوران حاضر رسیده است و ما بر سر خوان یلدا همچنان نشانه های آئین مهر را که یکی از نمودهایش خورشید است می بینیم.

کزازی با اشاره به اینکه هندوانه در سالهای اخیر به سفره یلدای ایرانیان افزوده شده است گفت: بر سر خوان یلدای ایرانیان نمادهای خورشید دیده می شود که انار به عنوان آفریده ایی که در رنگ و شمایل به خورشید می زند نمونه ای از آنهاست.

وی یکی دیگر از دلایل بزرگداشت آئین یلدا را بلندترین شب سال بودن آن عنوان کرد و گفت: در این شب انتظار برای بر آمدن خورشید طولانی است و به همین دلیل هیجان برای دیدن آن زیاد می شود و ایرانیات تا صبح به انتظار خورشید می نشینند.

کزازی با اشاره به رسم خوردن خشکبار و آجیل در شب یلدا گفت: ایرانیان با آراستن خوان یلدا به دانه های خشک بخشش های مهر را به جهان ستایش می کردند.

کلید واژه های مطلب:
میر جلال الدین کزازی
|
شهر کرمانشاه
|
شب یلدا
|
نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
خبرگزاری مهر نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین خودداری نمائید.
نظرات ارسالی شما پس از مطالعه دقیق، به قسمتهای مختلف تحریریه ارجاع داده خواهد شد.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= 2 + 13
2200191
خبر فوری :