سخنگوی شورای نگهبان:

طرح استفاده از ذخیره ارزی برای مترو خلاف قانون اساسی است

شناسهٔ خبر: 1013566 -
سخنگوی شورای نگهبان خبر داد که این شورا طرح یک فوریتی استفاده ازتسهیلات حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل ریلی و عمومی شهرها را مغایر با اصل 75 قانون اساسی تشخیص داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری صبح روز شنبه با خبرنگاران گفت : طرح یکی فوریتی استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل ریلی و عمومی شهرها مورد بررسی شورای نگهبان قرار گرفت و به جهت اینکه ماده واحده این طرح از این جهت که به افزایش هزینه عمومی می انجامد و محل تامین آن معلوم نشده است، مغایر اصل 75 قانون اساسی شناخته شد.

وی ادامه داد: لایحه اصلاح ماده 14 قانون حقوق و مزایای مستمر، پس انداز ثابت، حق بیمه و بیمه مشمولین قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران مصوب 1368 و ماده 190 قانون استخدامی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1382 و الحاق ماده 187 مکرر به قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مصوب 1370 مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از تایید لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و اساسنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داد و گفت: این لایحه و اساسنامه مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

کدخدایی در ادامه در خصوص چگونگی بررسی لایحه مجازات اسلامی در شورای نگهبان نیز گفت: این لایحه که به صورت آزمایشی توسط کمیسیون مربوطه در مجلس به تصویب رسیده بیش از 730 ماده دارد و مصوبه بسیار مطولی است و به صورت غیر رسمی در اختیار شورای نگهبان قرار گرفت.

وی افزود: ما هم در جلسات فوق العاده در چند هفته گذشته این لایحه را مورد بررسی قرار دادیم. مجمع مشورت فقهی ما در قم نیز مکررا چند جلسه در هفته برگزار کرده و موارد را بررسی کرده است تا کنون 380 ماده آن بررسی شده و ایرادات این لایحه تا ماده 350 برای مجلس ارسال شده است.

کدخدایی با بیان اینکه این لایحه هفته گذشته به صورت رسمی برای شورای نگهبان ارسال شد خاطر نشان کرد: طبعا فرصت اندکی برای بررسی باقی مواد داریم و سعی می کنیم با تشکیل جلسات فوق العاده نظرات اعضا را برای مجلس ارسال کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: وقتی نظرات ما به صورت رسمی ارسال شد جزئیات را در اختیار خبرنگاران قرار می دهیم همچنین تلاش می کنیم این موضوع را با برخی فقهای شورای نگهبان مطرح کرده تا در صورت موافقت توضیحاتی به لحاظ محتوایی برای خبرنگاران داشته باشند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر که بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها در شورای نگهبان به کجا رسیده اظهار داشت: این لایحه در روزهای پایانی هفته گذشته به دست ما رسید و سعی می کنیم در ظرف مهلت قانونی (10الی 20 روز آینده) نظر شورا را به مجلس اعلام کنیم.

کدخدایی در پاسخ به این سئوال که با توجه به تذکرات برخی نمایندگان در بررسی ایراد شورای نگهبان در لایحه هدفمند کردن یارانه ها که معتقد مجلس فقط می تواند ماده مورد ایراد شورای نگهبان را بررسی کند، آیا این تذکرات وارد است، گفت: بخشی از این تذکرات به آیین نامه مجلس مربوط است که نمی توانم وارد آن شوم اما در کل مجلس می تواند در مورد بندهایی که ایراد وارد شده بررسی هایی انجام و هر گونه اصلاحی را وارد کند اما اگر به عنوان مثال شورای نگهبان ماده 15 را ایراد بگیرد مجلس نمی تواند وارد بررسی یک ماده دیگر شود. ایرادات شورای نگهبان نیز می تواند با حذف یا جایگزینی ماده رفع شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 8 =