با حضور رئیس جمهور؛

ماهواره‌ بر سیمرغ رونمایی شد/ افتتاح هفت پروژه در روز ملی فناوری فضایی

شناسهٔ خبر: 1029068 -
همزمان با روز ملی فناوری فضایی، چندین طرح مهم هوا-فضا صبح امروز چهارشنبه با حضور رئیس جمهور و وزرای "دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح" و "ارتباطات و فناوری اطلاعات" در تهران رونمایی و افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این مراسم از ماهواره ملی طلوع، نمونه مهندسی ماهواره ملی مصباح دو، نمونه مهندسی ماهواره نوید علم و صنعت، نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ و موتور ماهواره‌بر سیمرغ رونمایی، و نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای ایران و آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره ای افتتاح شد.

ماموریت اصلی ماهواره ملی طلوع، تصویربرداری تک طیفی با تفکیک پذیری 50 متر و ذخیره و ارسال داده های تصویری به ایستگاه های زمینی دریافت تصویر است که به این منظور با ایستگاه های زمینی تله متری، ردگیری و فرمان و مرکز کنترل طرح قابلیت تبادل داده های پایش و کنترل ماهواره ای را دارد.

با توجه به ویژگی های تصاویر ماهواره ای طلوع می توان کاربردهایی همچون نقشه برداری زمین در مقایس بزرگ، مطالعه و بررسی حوضچه های آبی و دریا، مشاهده و ارزیابی تخریب منابع انسانی، بررسی علوم کشاورزی، جنگلی و نظایر آن را برای این تصاویر برشمرد.

مدار ماهواره طلوع از نوع ارتفاع پایین دایروی و ارتفاع مدار آن بیش از 500 کیلومتر است و دو سال عمر مفید برای آن پیش بینی می شود.

انرژی این ماهواره را آرایه های خورشیدی بر روی بدنه و باطری های ثانوی تامین می کند.

ماهواره ملی مصباح دو از نوع ماهواره های مخابراتی است که در باند یو اچ اف کار می کند.

ماموریت اصلی این ماهواره ذخیره و بازیابی اطلاعات، جمع آوری و پخش داده ها روی مناطق وسیع و پراکنده، خواندن از راه دور و ناوبری است.

هدف از توسعه طرح مصباح دو کسب دانش فنی، تحلیل، ساخت و آزمایش ماهواره ای به صورت بومی، دستیابی به فضا از طریق طراحی و پرتاب یک ماهواره نزدیک به زمین و ایجاد یک شبکه ارتباطی ماهواره ای برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران یا دیگر نواحی جغرافیایی دنیاست.

ماهواره نوید علم و صنعت نخستین ماهواره علمی دانشجویی کشور است که به صورت بومی ساخته شده و ماموریت آن تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر 750 متر مبتنی بر روش جاروبی و به صورت تک باند است.

نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ که در ایران طراحی و ساخته شده قادر است با استفاده از نصب جدید و پیشرفته موتورهای سوخت مایع، انرژی لازم را برای قرار دادن ماهواره هایی تا وزن 100 کیلوگرم در مدار 500 کیلومتری زمین تامین کند.

موتور ماهواره‌بر سیمرغ از ترکیب چهار موتور 32 تنی تشکیل شده است و می توان از آن در ماهواره‌برهایی با قدرت زیادتر در آینده استفاده کرد.این موتور می تواند ماهواره هایی با وزن 700 کیلوگرم را در مدار 1000 کیلومتری زمین قرار دهد.

در این مراسم از تمبرهای یادبود ماهواره ملی طلوع، ماهواره ملی مصباح، ‌ماهواره نوید علم و صنعت و همچنین روز ملی فناوری فضایی با حضور رئیس جمهور رونمایی شد.

آقای احمدی نژاد از نمایشگاه دستاوردهای جدید هوا-فضا و نیز حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم دیدن کرد.

--------------------------------

* توضیح مهر: علیرغم تاکیدات رئیس جمهور محترم بر آزادی فعالیت همه رسانه ها در کشور، خبرگزاری مهر از مدتها پیش و. بدلایلی خارج از چارچوب های قانونی توسط نهاد ریاست جمهوری  از پوشش اخبار حوزه دولت و رئیس جمهور محترم محروم شده است.  ولی این خبرگزاری بدلیل اهمیت اطلاع رسانی صادقانه و پوشش موثرخبرها و تلاشهای مدیریت اجرایی از یکسو و حقوق مردم و مخاطبین برای آگاهی از تحولات کشور از سوی دیگر ،  در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران اعلام می دارد که اخبار حوزه های مذکور از منابع دولتی برداشت شده و لذا  این خبرگزاری پیشاپیش به جهت تاخیر ایجاد شده در عرصه اطلاع رسانی از تمامی مخاطبان خود پوزش می خواهد. اگر چه این رفتار غیر حرفه ای عده ای اندک از متولیان نهاد ریاست جمهوری خلاف صریح قانون و نیز تاکیدات ریاست محترم جمهوری است ، اما سبب نمی شود که "مهر" به خاطر این اقدام ناپسند ، زحمت کشان صادق قوه مجریه را از اطلاع رسانی تلاشهایشان محروم نماید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 10 =