نشست تخصصی آهنگسازی به سبک موسیقی قدیم در "مهر" برگزار شد

شناسهٔ خبر: 1073031 -
هفتمین نشست پژوهشی خبرگزاری مهر با عنوان بررسی "آهنگسازی به سبک موسیقی قدیم" عصر امروز چهارشنبه در محل خبرگزاری مهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست که با حضور موسیقیدانان، پژوهشگران موسیقی ایرانی و برخی از هنرمندان جوان به منظور بررسی آهنگسازی به سبک موسیقی قدیم برگزار شد آلبوم موسیقی "سر خانه" به آهنگسازی ساسان فاطمی، پیمان جهانمانی، احسان ذبیحی، سعید کرد مافی، سعید نایب محمدی نیز مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این نشست ساسان فاطمی یکی از عوامل تهیه این آلبوم ضمن قدردانی از خبرگزاری مهر به دلیل برگزاری این نشست به کم و کیف انتشار آلبوم "سرخانه" اشاره کرد و گفت: آهنگسازی به سبک موسیقی قدیم حول چهار محور می چرخد  و آلبوم "سر خانه" هم بر این چهار محور استوار است. یکی از مهمترین محورهای این بحث ریتم است. محور دوم فرم است آن چیزی که در موسیقی قدیم از تنوع بالایی برخوردار بوده است و آنچه در این بخش آمده مجموع برداشتهای شخص من بوده است چرا که نمونه صوتی از آن وجود نداشته است اما از منابع صوتی مستندی برای انتخاب فرم استفاده کرده ام. محور سوم چگونگی تلفیق شعر و موسیقی است و آخرین محور استفاده از سیستم مدال باز است.

در ادامه این نشست محمدرضا درویشی آهنگساز و پژوهشگر اساس تفکر در خصوص آهنگسازی به سبک قدیم را مثبت ارزیابی کرد و گفت: پشتوانه تفکر پژوهشگران و آهنگسازانی که در این مجموعه فعالیت کرده اند مهمتر از متریال موسیقی است.

درویشی در ادامه افزود: توجه به این حوزه بیانگر این مطلب است که علم و دانش در این حوزه وجود دارد اما رابطه ما نسبت به آن گم شده و در برخی موارد از بین رفته است و متاسفانه موضوع آهنگسازی در موسیقی قدیم ایران مورد غفلت قرار گرفته است.

در این برنامه استادان و هنرمندانی چون محمدرضا درویشی پژوهشگر، درویش رضا منظمی (پیشکسوت موسیقی و استاد دانشگاه، داود گنجه ای (عضوشورای عالی موسیقی)، علی ترابی(سرپرست دفتر موسیقی)، محمدرضا آزاده فر، عباس خوشدل، رضا مهدوی (مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری)، محمد موسوی مدیر انتشارات ماهور، مهدی آذرسینا، هادی منتظری، هومان اسعدی (پژوهشگر)محمدرضا فیاض، فرشاد توکلی و... حضور داشتند.     

گزارش کامل این نشست متعاقبا منتشر خواهد شد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 16 =