صبح امروز در تهران /

کاظم‌ برگ‌نیسی درگذشت

شناسهٔ خبر: 1120561 -
کاظم برگ‌نیسی مصحح آثار بزرگانی چون ابن سینا، مولوی، سعدی و حافظ صبح امروز در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران درگذشت.

سیدحسین رضوی برقعه‌ای دوست و همکار زنده‌یاد برگ‌نیسی در تصحیح آثار ابن سینا در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تائید این خبر گفت: آقای برگ نیسی صبح امروز در بیمارستان امام خمینی (ره)   درگذشت.

این در حالی است که دقایقی قبل از مخابره این خبر، خانم حمیدفر مسئول بخش ICU بیمارستان امام خمینی با اعلام اینکه کاظم برگ نیسی هنوز در قید حیات است، وضعیت جسمی وی را به شدت نامساعد توصیف کرد و با این حال اطلاعات دیگری به خبرنگار مهر نداد و گفت: نمی‌توانم چیزی در این باره به شما بگویم. این جزو اسرار حرفه‌ای ماست.

وی ارائه هر گونه اطلاعات درباره وضعیت جسمی این مترجم فقید را به هماهنگی با خانواده وی منوط کرده بود.

بااین حال، رضوی که خود دندانپزشک است و از شب 26 تیرماه که این حادثه برای زنده‌یاد برگ‌نیسی افتاد، پیگیر کارهای درمانی او در بیمارستان بوده است، درباره این حادثه گفت: آقای برگ‌نیسی ساعت 10 شب روز شنبه 26 تیرماه می‌خواسته   ازآسانسور خارج شود که متاسفانه آسانسور دچار نقص می‌شود و از طبقه چهارم به پائین سقوط می‌کند.

وی با تشریح جزئیات این سانحه دلخراش گفت: متاسفانه بر اثر این سقوط ضایعات آهن‌ و بارهایی که روی آسانسور بوده، بر روی او می‌افتد و سنگینی وزن او هم مزید بر علت می‌شود. با این حال او را به هشتگرد منتقل کردند که بیمارستان‌های این منطقه به خاطر وضعیت به شدت نامساعدش از پذیرش او سرباز زدند و نهایتاً با هلی‌کوپتر به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد.

رضوی اضافه کرد: متاسفانه در این بیمارستان دستگاه فشارسنج دچار نقص بود و باعث شد که پزشکان بعد از سه روز نتوانند مشکل اصلی او را که باعث بیهوشی و به کما رفتنش شده، تشخیص دهند. در حالی که وضعیت او بالاتر از اورژانسی یعنی PCR بود.

این همکار برگ‌نیسی با اظهار تاسف از نبود امکانات درمانی در یکی از بزرگترین بیمارستان‌های پایتخت، نسبت به وضعیت بیماران مشابه در مناطق محروم کشور مانند کردستان و بلوچستان هشدار داد.

کاظم برگ‌نیسی متولد سال 1335 در خرمشهر بود. اولین کتابش "واژه‌نامه‌ فلسفی" بود که با همکاری سیدصادق سجادی منتشر شد. مدتی نیز در انتشار دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی با نوشتن مقاله همکاری داشت. وی همچنین "پیش‌درآمدی بر شعر عربی معاصر" و "ترانه‌های مهیار دمشقی" را از  آدونیس شاعر برجسته‌ عرب  ترجمه و منتشر کرده است. "حکیم عمر خیام و رباعیات" و شرح‌هایی بر دیوان حافظ، شاهنامه‌ فردوسی، غزلیات سعدی، غزلیات شمس و مثنوی معنوی از دیگر آثار این مترجم و پژوهشگر فقید است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 4 =