کشته شدن سه یوز طی دو روز/

یوزپلنگ ماده به سرنوشت توله های مرده اش دچار شد

شناسهٔ خبر: 1127915 -
مادر دو توله یوزپلنگ کشته شده در توران که بر اثر حادثه رانندگی در جاده تهران - مشهد کشته شده بودند یک روز پس از مرگ آنها در همان منطقه و در حالی که در جستجوی فرزندانش سرگردان بود در حادثه ای مشابه کشته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  دبیرخانه پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ، این یوزپلنگ ماده یک روز پس از کشته شدن توله هایش در شب جمعه هفته گذشته در منطقه عباس آباد توران در جاده تهران – مشهد، خود را به محل حادثه رساند تا توله های سه ماهه اش را بیابد، اما این جستجوی بی حاصل نتیجه ای نداشت و او نیز خود به سرنوشت توله هایش دچار شد.

 

این ماده یوزپلنگ در یک کیلومتری محل کشته شدن توله هایش با یکی از خودروهای عبوری در جاده برخورد کرده و تلف شده است، دقایقی بعد ماموران راهنمایی و رانندگی از وجود یک لاشه یوزپلنگ در کنار جاده خبر داده اند که بعد از رسیدن ماموران محیط زیست در محل حادثه، متوجه زنده بودن ماده یوز پلنگ می شوند.

با این همه شدت جراحات وارده از ناحیه کمر و نخاع به حدی بوده که یوزپلنگ مانند توله هایش قربانی رانندگی و فقدان سیستمهای دقیق حفاظتی می شود.

علیرضا جورابچیان، ‌مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی درباره مرگ این سه یوز گفت: بعد از اطلاع بلافاصله با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، اکیپی با همراهی دامپزشک به محل حادثه اعزام شد و پس از انجام معاینات اولیه بالینی یوزپلنگ زخمی به گرمسار اعزام شد اما در میان راه قبل از اینکه به زیر تیغ جراحی رود، در اثر جراحات وارده و خونریزی داخلی تلف شد.

بدین ترتیب شمار یوزپلنگهای کشته شده در توران در هفته جاری به سه قلاده رسید. این واقعه در حالی اتفاق می افتد که نسل یوزپلنگ ایرانی در ایران به شدت در خطر انقراض قرار دارد و کاهش ناگهانی سه عضو از این خانواده می تواند هشداری جدی به جامعه محیط زیست و حیات وحش ایران و جهان باشد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 0 =