گزارش مهر از یاسوج/

درس خوانی دانش آموزان "مادوانی" با تحفه خون و مرگ

شناسهٔ خبر: 1187189 -
یاسوج - خبرگزاری مهر: مسئولان مدرسه "شهید پرهیزگار مادوان" در حاشیه جاده یاسوج به سی سخت، بیش از چهار سال است که برای ایمن سازی این مدرسه و احداث پل هوایی در کنار آن به مسئولان استانی و کشوری نامه می نویسند اما همچنان مشکل آنان لاینحل باقی است.

 به گزارش خبرنگار مهر در یاسوج، مدرسه ابتدایی  "شهید پرهیزگار" و "نرجس خاتون" در کیلومتر شش جاده اصلی یاسوج به سی سخت در منطقه "مادوان" واقع شده است.

واقع بودن این مدرسه در کنار جاده اصلی نگرانیهایی را برای والدین و معلمان این مدرسه در خصوص امنیت جانی دانش آموزان که همگی در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند، ایجاد کرده و این نگرانی و اضطراب هر روزه، با وجود نوشتن دهها نامه به مسئولان هنوز برطرف نشده است.

چهار سال برای نصب پل هوایی نامه می نویسیم

مدیر این مدرسه به خبرنگار مهر در یاسوج گفت: حدود چهار سال است که با مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری آموزش و پرورش، حمل و نقل و پایانه ها، فرمانداری، استانداری، راه وترابری و ... برای نصب یک پل هوایی در این نقطه مکاتبه می کنیم اما تاکنون هیچ جوابی نگرفته ایم.

یوسف صفایی افزود: این مدرسه در حاشیه جاده یاسوج به سی سخت قرار گرفته و هرساله پنج تا شش نفر از دانش آموزان هنگام رفت و آمد به مدرسه در این جاده تصادف می کنند.

تصادف بیش از 20 دانش آموز طی چهار سال اخیر

وی بیان کرد: این مدرسه دارای 550 دانش آموز خردسال پسر و دختر است و این در حالی است که 80 درصد از این دانش آموزان در بالای جاده سکونت دارند.

صفایی اظهار داشت: طی چهار سال گذشته و آغاز پیگیریها برای ایمن سازی این مدرسه تاکنون، حدود 19 دانش آموز این مدرسه تصادف کرده اند.

وی تصریح کرد: هم اکنون مجبور هستیم روزانه چند مرتبه جلوی ماشینها را بگیریم تا دانش آموزان از جاده عبور کنند که این مسئله وقت زیادی را از مسئولان، معلمان و والدین دانش آموزان می گیرد.

هر روز نگران جان فرزندانمان هستیم

یکی از والدین این دانش آموزان نیز به خبرنگار مهر در یاسوج، گفت: با آغاز مهر و شروع فصل مدرسه هر روز نگران امنیت فرزندانمان در مسیر خانه به مدرسه هستیم.

نصیرخواجه بار افزود: در محل کار و یا خانه اصلا آرامش نداریم و هر روز دغدغه فکری مان این شده که نکند خدای ناکرده امروز اتفاقی برای فرزندانمان بیفتد.

وی بیان کرد: در این منطقه تنها همین مدرسه وجود دارد و مردم این منطقه حاشیه نشین شهر یاسوج نیز از بضاعت مالی کمی برخوردارند و نمی توانند فرزندانشان را به مدارس دیگر در شهر بفرستند.

خواجه بار تصریح کرد:  نمی دانم چرا مسئولان به فکر این مسئله و جان دانش آموزان این مدرسه نیستند. مگر احداث یک پل هوایی چقدر هزینه بردار است.

درحالی اولیا و مربیان این مدرسه چهار سال برای احداث یک پل هوایی در این منطقه نامه نگاری و پگیری می کنند که حدود سه کیلومتر پائین تر و در کنار دانشگاه آزاد یاسوج در منطقه "بلهزار"، یک پل هوایی بدون استفاده مانده است. پل هوایی که شاید سالی یک نفر نیز از آن عبور نمی کند.

شاید بهتر باشد مسئولان، این پل هوایی بلااستفاده را در کنار این مدرسه نصب کنند تا خون کودکی بی گناه بر اثر سهل انگاری ها و امروز و فردا کردنها  بر آسفالت سیاه خیابان نریزد.

40 مدرسه در کنار جاده های کهگیلویه وبویراحمد وجود دارد

به گفته کارشناسان بیش از 14 درصد از تلفات رانندگی در کشور مربوط به عابران پیاده است که در این میان دانش ‌آموزان به علت سن کم و قدرت‌ تصمیم ‌گیری پایین، آسیب پذیرترین قشر عابر در عبور و مرور جاده‌ها هستند به طوری که در سال گذشته 598 دانش آموز در کنار این جاده ها در کشور جان باختند.

هم اکنون حدود سه هزار و 400 مدرسه در کنار جاده‌ها در کشور شناسایی شده که از این تعداد بیش از 40 مدرسه سهم کهگیلویه و بویراحمد است.

تصادفات رانندگی هر روز پشت در کلاسهای این مدرسه انتظار دانش آموزان را می کشد و تنها راه جلوگیری از آن نیز اتخاذ تدابیر لازم و ایجاد یک پل هوایی برای دانش آموزانی است که هر روز با وحشت چگونگی طی کردن عرض جاده، درسهایشان را می خوانند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 2 =