انسان در هر روز به اندازه 174 روزنامه اطلاعات کسب می‌کند

شناسهٔ خبر: 1251635 -
نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که هر فرد در هر روز از طریق تلویزیون، ایمیل و سایر رسانه ها به اندازه 174 روزنامه اطلاعات کسب می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، از ایمیلهای بی فایده تا آگهی های خسته کننده، ما در هر روز با یک جریان ثابت اطلاعات بمباران می شویم. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق شدند حجم اطلاعاتی را یک فرد در طول یکسال کسب می کند محاسبه کنند.

این محققان دریافتند که هر انسان در طول یکسال دو کادریلیون (یک عدد 2 همراه با 21 صفر) اطلاعات از طریق تلویزیون، رادیو، روزنامه، پست و ایمیل دریافت می کند. این معادل زمانی است که هر فرد در هر روز 174 روزنامه را صفحه به صفحه بخواند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که دنیای کتابخانه ها، رایانه ها، مجموعه های DVD و روزنامه فروشیها 295 تیلیارد مگابایت اطلاعات را ارائه می دهند. 295 تیلیارد به معنی 295 همراه با 18 صفر است.

اگر این 295 اگزابایت اطلاعات ذخیره شده در "سی. دی رام" نگهداری شوند مجموعه این CD ها می توانند زمین را به آن سوی ماه وصل کند.

"مارتین هیلبرت" سرپرست این تیم تحقیقاتی در این خصوص گفت: "درک چنین ارقامی برای انسان بسیار دشوار است اما این اعداد برای طبیعت یک رقم ناچیز به شمار می رود."


در حقیقت 295 تیلیارد مگابایت اطلاعاتی که در کل دنیا ذخیره شده است کمتر از یک درصد از کل اطلاعاتی است که در تمام DNA یک انسان ذخیره می شود.

براساس گزارش دیلی میل، یک دستگاه "آی- پاد" می تواند 160 گیگابایت و یک رایانه رومیزی با قیمت متوسط می تواند یک ترابایت یا یک تیلیارد بایت اطلاعات را ذخیره کند.

این تیم تحقیقاتی حجم اطلاعاتی را که می توانند در کتابها، روزنامه ها، برنامه های تلویزیون، پرتوهای ایکس، عکسها، نوارهای ویدیویی VHS و فیلمها ذخیره شوند را به واحد بایت محاسبه کردند.

همچنین اطلاعات ذخیره شده در فلاپی دیسکها، دیسکهای سخت رایانه ای، کارتهای حافظه، "دی. وی. دی"، "سی.دی"، دوربینهای دیجیتال، تلفنهای همراه و دستگاههای پخش کننده موسیقی قابل حمل را تخمین زدند.

نتایج این بررسیها نشان داد که دو روش فناوری ارتباطات یعنی تلفنهای همراه و اینترنت در سال 2007 موجب شدند که مردم 65 تیلیارد مگابایت اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

این بدان معنی است که در سال 2007 هر فرد تنها از طریق این دو دنیای ارتباطات معادل خواندن 6 روزنامه در هر روز اطلاعات کسب کرده است.

این دانشمندان دریافتند که توانایی دنیا در ذخیره اطلاعات از سال 1986 تاکنون در هر سال 28 درصد و توانایی انتشار این اطلاعات 6 درصد در هر سال رشد داشته است.

در سال 2000 حدود 75 درصد از اطلاعات ذخیره شده در دنیا به صورت رسانه های آنالوگ از جمله روزنامه، کتاب و نوار ویدیویی بوده است. درحالی که در سال 2007 حدود 94 درصد از این اطلاعات در فرمت دیجیتال بوده اند.

این تحقیقات محاسبه کرده است که توانایی ذخیره اطلاعات دنیای رایانه های چند منظوره از جمله رایانه های شخصی و تلفنهای همراه در هر 18 ماه دو برابر شده است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =