ایجاد کلاه متفکری که صاحب خود را خلاق می کند!

شناسهٔ خبر: 1251889 -
پژوهشگران استرالیایی کلاه متفکری را ارائه کردند که می تواند در افرادی که آن را بر روی سر گذاشته اند سبب خلاقیت شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان مرکز مطالعات مغز دانشگاه سیدنی به سرپرستی "آلن اسنایدر" یک "کلاه متفکر" متحولانه را ایجاد کردند که قادر است خلاقیت را در کسانی که آن را روی سر می گذارند تحریک کند.

این کلاه متفکر یک دستگاه الکتریکی است که قادر است از طریق شوکهای الکتریکی کوچکی که به لُب راست مغز وارد می کند و با غیرفعال کردن موقتی لب چپ، مغز را تحریک می کند. لُب راست مغز با تخیل و لب چپ با شناخت عقلانی در ارتباطند.

این دانشمندان به منظور ارزیابی عملکرد این کلاه نوآورانه آن را بر روی 60 داوطلب آزمایش کردند. برای این داوطلبان یک مسئله ریاضی طرح شد.

نتایج این تحقیقات نشان داد 60 درصد از کسانی که این کلاه الکتریکی را روی سر گذاشته بودند موفق شدند مسئله ریاضی را به راحتی و در مدت 6 دقیقه حل کنند درحالی که تنها 20 درصد از افراد بدون کلاه توانستند به جواب مسئله برسند.

براساس گزارش Cnet، نتایج این کشف تائید می کند که چرا افرادی که دچار سوانح مغزی در ناحیه لُب چپ می شوند اغلب سطح خلاقیت آنها افزایش می یابد.

آلن اسنایدر در این خصوص توضیح داد: "می دانیم افرادی که دچار انواع مختلف آسیبهای لب گیجگاهی چپ می شوند ناگهان به هنر و یا سایر فعالیتهای خلاقانه رو می آورند."

وی افزود: "این کلاه برای مطالعه بر روی حافظه و یا کمک به آن استفاده نمی شود بلکه تنها زمانی کاربرد دارد که بخواهید به یک مسئله به روش دیگری نگاه کنید و یا برای اولین بار بخواهید با آن روبه رو شوید."

این کشف می تواند عصر جدیدی را در عرصه خلاقیت بگشاید. این دانشمند اظهار داشت: "رویای ما این است که یک روز موفق شویم مغز را به روشی تحریک کنیم که برای یک لحظه، چشم اندازی از دنیای بدون فیلتر را به ما هدیه دهد."

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 4 =