از سوي مركز طبع و نشر قرآن جمهوري اسلامي ايران :

فونت رايانه اي "خط نيريزي" تهيه شد

شناسهٔ خبر: 126990 -
مركز طبع و نشر قرآن جمهوري اسلامي ايران خط رايانه اي را با بهره گيري از خط مرحوم نيريزي تهيه كرده است .

به گزارش خبرنگار گروه دين و انديشه خبرگزاري "مهر" از آنجا كه خط معمولي زيبايي نداشته و اعراب گذاري و اتصال حروف آن  نيز مشكل است ، مركز فوق اقدام به تهيه خطي (فونت) كامپيوتري با بهره گيري از خط و نگارش مرحوم نيريزي كرده است .

خط مرحوم احمد نيريزي ، كاتب قرآن كريم ويژگي هاي خاصي دارد كه مهم ترين آن ، خوانا بودن است ، اين مركز با استفاده از خط نيريزي و صرف زمان بسيار ، خطي ( فونت) رايانه اي را در محيط  word  تهيه كرده است كه نتايج آن به زودي  به مرحله نشر آزمايشي در آمده و بعد از دريافت نظرات و رفع نواقص احتمالي ، به صورت انبوه وارد بازار خواهد شد .

مركز طبع و نشر قرآن جمهوري اسلامي ايران در سال 1374 به دستور مقام معظم رهبري تأسيس شد . مهم ترين هدف از تأسيس اين مركز ، تهيه مصحف جمهوري اسلامي ايران است .

براي نيل به هدف فوق ، تاكنون بررسي هاي كارشناسي متعددي در زمينه هاي تحقيقاتي ( با محوريت نگارش و علامت گذاري مصحف شريف ) و هنري ( خط ، تذهيب و فونت رايانه اي ) صورت پذيرفته است . همچنين فعاليتهاي گسترده اي در زمينه ارزشيابي ، نظر خواهي و ترويج در قالب برگزاري كلاس و دوره هاي آموزشي ، تشكيل همايش و نشست هاي پژوهشي - آموزشي  شركت در نمايشگاه هاي قرآني و موارد ديگر انجام پذيرفته است .

پژوهش در علامت گذاري و كتابت قرآن كريم ، تهيه فونت رايانه اي بر اساس خط عثمان طه ، مكانيزاسيون فونت مرحوم استاد احمد نيريزي و قابل استفاده نمودن آن در محيط برنامه هاي استاندارد رايانه اي ، تهيه قطعات منتخب تذهيب جهت استفاده در مصاحف چاپي و تحقيق و تهيه جزوه اصول نستعليق نويسي در كتابت قرآن كريم از جمله مهم ترين فعاليت هاي مركز طبع ونشر قرآن جمهوري اسلامي ايران است .

 

 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 9 =