گزارش خبری مهر /

چایکاران شمال ناراضی از نرخ دولتی/ بهایی کمتر از هزینه های تولید

شناسهٔ خبر: 1286813 -
رشت - خبرگزاری مهر: چایکاران استانهای شمالی از نرخ گذاری قیمت برگ سبز چای راضی نبوده و از مسئولان کشوری و استانی خواستار افزایش هرچه سریعتر این نرخ هستند.

به گزارش خبرنگار مهر در رشت، براساس اعلام سازمان چای کشور امسال هرکیلوگرم برگ سبز چای درجه یک 600 تومان و درجه دو 300 تومان از چایکاران خریداری می شود.

چایکاران املشی که یک سوم چای کشور را تولید می کنند از این نرخ گذاری گلایه کردند و اظهار داشتند: امسال هیچ کشاورزی با این قیمت گذاری راضی نیست چرا که بین چای درجه یک و دو 300 تومان اختلاف است.

آنان بیان داشتند: کارگر روزی 20 هزار تومان چای کیلوی 300 تومان اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

قیمت برگ سبزچای درجه یک و دو به ترتیب کاهش و افزایش یابد

کشاورزان لاهیجانی بر این باورند که چای درجه دو را کیلوی حداقل 400 تومان نرخ گذاری شود و از طرفی قیمت برگ سبز چای درجه یک کاهش یابد چرا که بیشتر کشاورزان ضعیف هستند و چای درجه یک ندارند.

آنان می گویند: پارسال قیمت یک کیسه کود دو هزار و 500 تومان بوده امسال قیمت یک کیسه کود پنج هزار تومان افزایش یافته است.

به گفته چایکاران سیاهکلی قیمتی که برای خرید برگ سبز چای اعلام شده به هیچ وجه منصفانه نیست چون یک مبلغی باید کشاورز از جیب مایه بگذارد تا بتواند هزینه های تولید چای را پرداخت کند.

چایکاران استانهای شمالی در ادامه از مسئولان خواستار افزایش حداقل 450 تومانی قیمت برگ سبزی چای درجه دو شدند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس در این رابطه گفت: در سال گذشته کشاورزان در خصوص قیمت خرید برگ سبزچای  با مشکل مواجه بودند و مقرر شد هفت درصد به قیمت برگ سبزچای افزایش یابد متاسفانه این قضیه عملی نشد.

اسدالله عباسی افزود: سال جاری که قیمت برگ سبز چای درجه دو را کیلوی 300 تومان اعلام کردند این عادلانه نیست چرا که هزینه های تولید بالاتر از این حرف ها است.

قیمت برگ سبزچای درجه دو حداقل باید 400 تومان باشد

وی اظهارداشت: براینکه کشاورز بتواند با توجه به وضعیتی که اکنون در بهزراعی و آماده سازی باغات و همچنین کیفی سازی چای وجود دارد، قیمت برگ سبز چای درجه دو حداقل باید بین 350 تا 400 تومان باشد و آن هم با اعطای تسهیلات کم بهره به کشاورزان تا آنان بتوانند با خرید امکانات و فراهم کردن بسترهای لازم نسبت به کیفی سازی چای در سال زراعی اقدام کنند.

نماینده مردم رودسر و املش ادامه داد: این مشکل از طریق کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، استانداری و مجمع نمایندگان گیلان در حال پیگیری است تا قیمت چای تغییر کنند.

آغاز خرید تضمینی برگ سبز چای در استان های شمالی 

 رئیس سازمان چای کشور از خرید تضمینی برگ سبز چای از ۲۵ فروردین ماه سال جاری در استانهای شمالی خبرداد و افزود: هم اکنون سازمان چای کشور در حال عقد قرارداد با واحدهای چایسازی برای شروع تولید در سال جاری است.

علی محرر خاطرنشان کرد: سال جدید که از سوی مقام معظم رهبری بنام سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده است تمام همت و تلاش دست اندرکاران صنعت چای کشور باید در راستای بالا بردن کیفیت چای تولیدی باشد.

وی گفت: در بحث خرید برگ سبز هم ناظر خرید و هم ناظر مالی مسئولیت دارند و حتی باید در مراحل فرآوری و عمل آوری چای نیز نظارت داشته باشند.
 
چای تولیدی باید وارد سبد مصرف کالا شود
                          
رئیس سازمان چای کشوراظهارداشت: چای تولیدی باید وارد سبد مصرف کالا شود تا از دپو و انباری کردن آن جلوگیری به عمل آید، سازمان چای امروز فقط مباشر خرید برگ سبز نیست بلکه از باغ تا بحث بازرگانی وحتی واردات و صادرات نیز طبق مصوبه دولت وظیفه دارد و نباید از هیچ بخشی بی تفاوت بگذرد.
 
وی بیان داشت: چای ایرانی ارگانیک و فاقد هرگونه سموم است به این دلیل اکثر کشورهای دنیا دنبال چای سالم ایرانی هستند.
 
 
 محرر در ادامه تاکید کرد: از وظایف محوله به ناظران در سالجاری گزارش دقیق روزانه به کارشناسان منطقه، حضور به موقع در محل کارخانه برای خرید کیفی برگ سبز چای، پاسخگوی به ارقام و آمارغیر واقعی در توزین برگ سبز خریداری و شناسایی باغات رها  شده و مخروبه، اشرافیت کامل بر کلیه امور کارخانه در مراحل فرآوری و برخورد مناسب با کشاورزان  یاد کرد.
 
به گفته وی ۱۸۶ واحد چایسازی در استانهای گیلان و مازندران وجود دارد.
 
به هر حال سطح زیر کشت چای در استانهای شمالی حدود 32 هزار هکتار است و بیش از 65 هزار خانوار از این طریق امرار معاش می کنند و افزون بر 500 هزار شغل بطور مستقیم در این زمینه فعال است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 1 =