گشتی در دنیای طبیعت/

کشف دوباره یکی از شگفتیهای طبیعت پس از 125 سال

شناسهٔ خبر: 1336296 -
دانشمندان موفق شدند باقیمانده های یکی از شگفتیهای طبیعت در نیوزلند را که از 125سال قبل تصور می شد در اثر فوران آتشفشان نابود شده است کشف کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این شگفتی طبیعت که دانشمندان نیوزلندی به تازگی کشف دوباره آن را تائید کرده اند "تراسهای سفید" نام دارد که در کف دریاچه "روتوماهانا" در "جزیره شمالی" نیوزلند واقع شده است.

"تراسهای سفید" در نزدیکی "تراسهای صورتی" هستند که ماه ژانویه در این دریاچه کشف شده بود. تراسهای سفید و صورتی زمانی مهمترین جاذبه های گردشگری نیوزلند به شمار می رفتند اما پس از فوران آتشفشان "تاراورا" در ژوئن 1886 تصور می شد که این تراسها در زیر مواد مذاب از بین رفته اند. اکنون دانشمندان پس از گذشت 125 سال موفق شدند باقیمانده های این تراسها را کشف کنند.

دریاچه "روتوماهانا" در پایین ترین نقطه خود حدود 122 متر عمق دارد. هر دوی این تراسها حدود 60 متر عمق دارند و در فاصله چند صد متری از واقع شده اند.

براساس گزارش لارپوبلیکا، "کورنل دو روند" سرپرست این پروژه اکتشافی در این خصوص توضیح داد: "تصاویر سونار بخشی از تراسهای سفید را پدیدار می کنند و یک قطعه افقی از تراسها را که بیش از 100 متر ارتفاع دارند نشان می دهند."

در جریان فوران آتشفشان 1886 بیش از 100 نفر کشته شدند و بخشی از نواحی اطراف در زیر خاکسترها مدفون شد.

تراسهای سفید و صورتی در یک تابلوی نقاشی اثر "جان بار کلارک هویت" که در قرن نوزده کشیده شده است
 

دریاچه روتوماهانا از بالا
 
 
 تصویری از اولین عکسبرداریهای سونار در ماه ژانویه که احتمال وجود تراسهای سفید را نشان می داد
 
 
تصویری از چشمه های باداب سورت در جنوب شهرستان ساری. به شباهت این تراسها که به عنوان یکی از شگفتیهای بزرگ طبیعت شناخته می شوند و این مناظر بی نظیر در کشورمان توجه کنید
x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 11 =