استرس استفاده از فناوری ارتباطات بر زندگی همه گروه های سنی

شناسهٔ خبر: 1354863 -
نتیجه مطالعات دانشمندان دانشگاه کمبریج نشان می دهد گروهی از کاربران فناوری های ارتباطات در تمامی سنین خود را در محاصره و فشار فناوری های جدید می بینند و در تلاشند خود را از این فشار رها سازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در صورتی که احساس می کنید در میان دریایی از ابزارهای الکترونیکی و دیجیتال، شبکه های اجتماعی متعدد و برنامه های رایانه ای غرق شده اید، بدانید که تنها نیستید زیرا این موج گریبانگیر اکثریت انسانها شده است.

گزارش جدیدی که توسط محققان دانشگاه کمبریج ارائه شده نشان می دهد طی چند سال از هر سه نفر یک نفر به اندازه ای خود را در محاصره شکلهای مختلف فناوری های ارتباطاتی، از ایمیل گرفته تا عضویت در شبکه های اجتماعی، می بینند که تنها راه خلاصی از این فشار را فرار از فناوری می دانند.

بر اساس این مطالعه که طی آن با هزار و 300 داوطلب در انگلستان مصاحبه انجام شد، افرادی که بیشتر در محاصره فناوری های مختلف قرار گرفته اند، از زندگی شخصی خود رضایت کمتری دارند. در مقابل افرادی که احساس می کنند بر روی استفاده از فناوری ارتباطات کنترل دارند احساس رضایت بیشتری نسبت به زندگی از خود بروز می دهند.

نکته شگفت انگیز گزارش این است که تقریبا تمامی کاربران در هر سنی نسبت به رسانه های مختلف احساس استرس دارند، در حدود 38 درصد از داوطلبان 10 تا 18 ساله و 34 درصد از داوطلبان 25 تا 34 ساله خود را تحت فشار و محاصره فناوری های ارتباطاتی می دیدند.

تعدادی از داوطلبان از جمله 36 درصد از بزرگسالان و 43 درصد از 10 تا 18 ساله ها برای محدود کردن استفاده از فناوری در زندگی خود قدمهایی برداشته بودند. به گفته محققان بحثهای زیادی بر سر تاثیر خوب یا بد فناوری ارتباطات بر روی زندگی انسان وجود دارد، نتایج این تحقیقات نشان می دهد اکثریت افراد این فناوری ها را به عنوان ابزارهایی مثبت می بینند اما تعدادی نیز وجود دارند که بر روی استفاده از این فناوری ها مدیریتی ندارند.

در ادامه این گزارش آمده است که در حدود 36 درصد از پدر و مادرها گاهی اوقات این فناوری را عامل از هم گسیختگی زندگی خانوادگی می دانند در حالی که 58 درصد معتقدند اعضای خانواده آنها از ابزارهای فناورانه در زندگی روزمره به خوبی استفاده می کنند.

بر اساس گزارش لایو ساینس، نکته مشترک در میان بیشتر داوطلبان این بود که فناوری در طول سالهای آینده رشد بیشتری خواهد داشت. 37 درصد از داوطلبان نیز معتقد بودند افراط گرایی در استفاده از فناوری و اشباع شدن فناورانه در میان افراد رایج تر خواهد شد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 4 =