گشتی در دنیای طبیعت/

کشف یک گونه جدید خزنده در گینه نو/ تصاویر مارمولکی به طول 25سانتیمتر

شناسهٔ خبر: 1363416 -
زیست شناسان موفق شدند گونه جدیدی از مارمولک را در مدت اکتشافات شبانه در کوهستان فوجا در گینه نو کشف کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این گونه جدید مارمولک در طول یک سری از اکتشافات شبانه در جنگلهای گرمسیری گینه نو در کوهستان فوجا کشف شد. این منطقه به دلیل دور افتاده بودن و تعداد متعددی از گونه های ناشناس با عنوان "دنیای گمشده" نیز شناخته می شود.

این گونه جدید که Cyrtodactylus boreoclivus نام دارد در سال 2008 شناسایی شد و به این ترتیب تعداد گونه های شناخته شده از خانواده Cyrtodactylus ها به 90 مورد رسید. این مارمولکها قادرند انگشتان خود را خم کنند.

پل الیویه، از دانشگاه آدلاید استرالیا که این گونه را شناسایی کرده است در این خصوص توضیح داد: "چشم این مارمولک انعکاس قرمز دارد و به دلیل این ویژگی می توان درحالی که روی یک درخت است آن را از فاصله 20 تا 30 متری مشاهده کرد."

براساس گزارش نشنال جغرافی، این خزنده ویژگیهایی دارد که آن را از بیش از 23 گونه مارمولکی که در جزیره گینه نو زندگی می کنند متمایز می کند.

این مارمولک با طولی در حدود 25 سانتیمتر کوچکترین گونه نسبت به سایر گونه هایی است که در این جزیره زندگی می کنند. طول بعضی از مارمولکهای ساکن گینه نو می تواند به بیش از 30 سانتیمتر برسد.

این گروه اکتشافی پس از سه شب کاوش در این جنگل سرانجام موفق شدند تنها یک نمونه ماده از گونه Cyrtodactylus boreoclivus را شناسایی کنند و سپس یک نمونه نر را درحالی که از ارتفاع 5 متری یک درخت آویزان بود پیدا کردند.

گونه جدید مارمولک  Cyrtodactylus boreoclivus

دنیای گمشده- ارتفاع کوههای کوهستان فوجا در گینه نو به بیش از 2 هزار متر می رسند که جنگل وسیعی را احاطه کرده اند. در این جنگل گونه های ناشناخته بسیاری زندگی می کنند. کوهستان فوجا به مدت هزاران تقریباً ناشناخته بود تا اینکه در سال 2005 یک تیم علمی اکتشافات خود را در این منطقه آغاز کرد
 
 
در جستجوی گونه های نو در گینه نو-  پل الیویه کاشف این گونه جدید مارمولک درحالی که آن را در دست گرفته است
 
 
مارمولک Hypsilurus modestus- این مارمولک یکی از گونه هایی است که در سال 2010 در کوهستان فوجا کشف شد
x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 1 =