اختصاصی مهر/

روستایی که کسی در آن سیگار نمی کشد

شناسهٔ خبر: 1384864 -
ایلام - خبرگزاری مهر: یکی از مضرترین ساخته دست انسانها برای همنوعان خود سیگار است اما خوشبختانه اهالی روستای "وچکاب جودکی" واقع در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام یک نخ سیگار هم دود نمی کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در دل رشته کوه پیر و سرکش زاگرس و در دامنه کبیرکوه (کوژ) روستایی آرمیده است و مردمانی از دل تاریخ در آن سکنی گزیده اند. مردمانی که در حصار علی محمد (باقیمانده آثار اجدادشان) و در کنار چشمه مارو زندگی را همزیست با طبیعت می گذرانند.

در این روستا کسی لب بر سیگار نمی زند و به جان و مال خود آسیب نمی رساند.

در روستای وچکاب جودکی که در 22 کیلومتری شرق آبدانان در استان ایلام واقع شده، هیچ مرد و زن و پیر و جوانی سیگار نمی کشد و سیگار در آن کالایی ممنوعه است.

در مغازه ها و بقالی های این روستا سیگار پیدا نمی شود چون خریداری نیست.

علی جودکی پور دهدار روستای وچکاب جودکی در این باره می گوید: در این روستا از دیرباز کسی سیگار نمی کشد و ما نیز تا به یاد داریم و پدر و اجدادمان نیز گفته اند سیگاری نداشتیم و نداریم.

وی در ادامه می افزاید: عدم استعمال دخانیات و مواد افیونی در روستای ما به یک فرهنگ تبدیل شده است.

بچه های روستای ما این فرهنگ را به خوبی یاد گرفته اند و از این بلای جانسوز دوری می کنند.

بیشتر مردمان آاین روستا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و جوانان این روستا در تابستان برای کار به تهران و کلانشهرها می روند که  حتی حضور جوانان این روستا در کلانشهرها هم نتوانسته است آنها را سیگاری کند.

مردم این روستا از روحیه و شادابی خاصی برخوردار هستند و به سختکوشی معروف هستند و فرهنگ سیگار نکشیدن در بین اهالی روستا نهادینه شده است.

اراده مردم این روستا در مقابل این کار بزرگ ستودنی است.

وچکاب جودکی روستایی با 150 خانوار و جمعیتی بالغ بر 700 نفر است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 1 =