سازمان سنجش اعلام کرد:

اعلام شرایط سنی برای بورسیه دانشجویان افغانی در دانشگاههای ایران

شناسهٔ خبر: 1387748 -
سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه تکمیلی شرایط سنی و جزئیات پذیرش بورسیه متقاضیان تبعه کشور افغانستان از طریق آزمون در دانشگاههای ایران را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کلیه داوطلبان افغانی مقیم کشور افغانستان و متقاضی تحصیل بورسیه جهت ثبت نام در آزمون و ارائه مدارک لازم به مراکز مربوطه باید شرایط اعلام شده را رعایت کنند.

داوطلبان افغانی مقیم کشور افغانستان و متقاضی تحصیل بورسیه باید دارای شرایط عمومی از جمله نداشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران، نداشتن منع قانونی تحصیل، فقدان منع قانونی اقامت در جمهوری اسلامی ایران با تأیید مراجع ذیصلاح، عدم اقامت در جمهوری اسلامی ایران قبل از شروع به تحصیل باشند.

همچنین ارائه گواهی نامه معتبر سلامت جسمی و روحی به تأیید پزشک معتمد نمایندگی جمهوری اسلامی ایران پس از پذیرش نهایی الزامی است.

متقاضیان در هنگام ثبت نام آزمون باید دارای شرایط سنی خاص باشند. شرط سنی برای دارندگان دیپلم جهت تحصیل در مقطع کاردانی حداکثر 20 سال، جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی و دکتری حرفه ای پزشکی  حداکثر 22 سال و برای دارندگان مدرک کارشناسی جهت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد حداکثر 26 سال است.

همچنین برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد جهت تحصیل در دوره دکتری تخصصی و دستیاری تخصص پزشکی حداکثر 31 سال است.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، حداکثر سن برای داوطلبان دوره دکتری تخصصی که به عنوان هیئت علمی در کشور متبوع خویش فعالیت آموزشی دارند و متقاضیان رشته های زبان فارسی و الهیات در هر یک از مقاطع به میزان 3 سال قابل افزایش است.

پذیرفته شدگان نهایی دوره های کاردانی و کارشناسی و دارنده دیپلم از افغانستان و یا سایرکشورها ملزم به گذراندن دوره پیش دانشگاهی در مرکز آموزش دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) هستند.

همچنین پذیرفته شدگان موظف به رعایت کلیه مقررات و قوانین عمومی، آموزشی و دانشجویی و نیز مقررات و ضوابط خاص دانشگاهها و موسسات آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران هستند و می توانند برای آشنایی با دانشگاه های کشور جمهوری اسلامی ایران به سایت وزارت علوم و یا سایتهای اینترنتی دانشگاهها مراجعه کنند.

دارندگان دیپلم صادره از مدارس خودگردان افاغنه در ایران به دلیل عدم تأیید قانونی این مدارک از سوی وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون نیستند.

داوطلبان متقاضی دوره های تحصیلات تکمیلی ملزم به ارائه مدارک تحصیلی صادره از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی تحت نظارت وزارت تحصیلات عالیه افغانستان بوده و مدارک تحصیلی صادره از مراکز حوزوی مورد قبول نیست.

دانش آموزان و دانشجویان شاغل به تحصیل در سال آخرهنگام ارائه مدارک به مراکز ثبت نام، ملزم به ارائه گواهی اتمام تحصیل با تاریخ مشخص از محل تحصیل خود هستند.

متقاضیانی که دارای شرایط معلولیت جسمی و حرکتی، نابینایی ، ناشنوایی و اختلالات روحی و یا هرگونه موارد خاص هستند باید آن را در تقاضانامه مربوطه قید کنند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، زمان شروع به تحصیل پذیرفته شدگان بورسیه حداکثر یکسال پس از تاریخ تصویب نهایی پذیرش بورس و ابلاغ آن به متقاضی بوده و در صورت عدم مراجعه به موقع و شروع به تحصیل بورس اعطایی لغو می شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 1 =