عابدی:

نظام دیه، ارش و جبران خسارت در اسلام ابداعی نیست

شناسهٔ خبر: 1404118 -
همدان - خبرگزاری مهر: متخصص پزشکی قانونی و مشاور علمی و رئیس دبیرخانه تهیه و تدوین کتب مرجع پزشکی قانونی کشور گفت: نظام دیه، ارش و جبران خسارت در اسلام ابداعی نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسن عابدی در پنجمین کنگره آموزشی معاینات پیشرفته پزشکان قانونی کشور در همدان عنوان کرد: نظام دیه و ارش و جبران خسارت در اسلام ابداعی نیست و از شروع زندگی اجتماعی انسان مطرح بوده که اسلام نیز به این موضوع تاکید کرده است.

وی گفت: در قرآن کریم در آیه 99 سوره نسا دو مرتبه به دیه یا خون بها و قتلهای غیر عمدی اشاره شده که باید برای آنها دیه پرداخت شود.

عابدی اضافه کرد: سه جنبه در مورد ماهیت دیه شامل خسارت، مجازات و ترکیبی از خسارت و مجازات مطرح است.

متخصص پزشکی قانونی عنوان کرد: دیه در خسارات ثابت نیست و برحسب نوع خسارت وارد شده تفاوت دارد اما دیه در مجازات ثابت است.

عابدی گفت: در لایحه قانون مجازات اسلامی، دیه مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایات غیر عمدی بر نفس مقرر شده است.

وی افزود: عملی موجب دیه می شود که خلاف شرع و قانون باشد، از غیر حادث شده باشد و آسیب و صدمه ایجاد کند.

وی درباره اصل عدم تداخل صدمات و منافع عنوان کرد: اگر بر اثر ضربه ای منافع متعدد آن شخص از بین رود و منجر به صدمات متعدد شود در این زمینه باید دیه مطابق آن تعیین شود.

عابدی ارش را دیه غیرمقدر دانست و گفت: میزان ارش مشخص نیست و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند مگر اینکه در قانون ترتیب دیگری مقرر شده باشد.

وی درباره تعیین ارش به دو بحث ارش جنایت و ارش نقص عضو پرداخت و بیان کرد: هر جنایتی که منجر به صدمه شود و دیه نداشته باشد ارش برای آن تعیین می شود و هر جنایتی که منجر به نقص عضو ماندگار شود بر اساس میزان دیه کامل آن عضو یا دستگاه ارش آن تعیین می شود.

وی یادآور شد: جنایتی که موجب نقص فک شود، تعیین جریمه مالی آن با نظر حاکم است و برای آن ارش تعیین می شود.

عابدی افزود: جنایاتی که باعث زوال یا نقص بعضی از منافع شود دیه آن معیین نشده باید ارش تعیین شود.

وی بیان کرد: هر کس موی سر یا صورت مردی را طوری از بین ببرد که دیگر نروید دیه کامل خواهد بود و اگر دوباره بروید نسبت به موی سر او ضامن ارش است.

عابدی گفت: از بین بردن موی پلک چشم یا سایر موهای بدن را در صورت بروز عیب و نقص خواه بروید خواه نروید ارش به آن تعلق می گیرد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 1 =