عصر امروز:

قرارداد توسعه میدان نفتی آذر با کنسرسیوم ایرانی امضاء شد

شناسهٔ خبر: 1430489 -
عصر امروز سه شنبه، با حضور وزیر نفت قرارداد توسعه میدان نفتی آذر به ارزش 1.9 میلیارد دلار با کنسرسیوم داخلی به امضاء رسید.

به گزارش خبرنگار مهر عصر امروز سه شنبه، قرارداد 1.9 میلیارد دلاری توسعه میدان نفتی مشترک آذر در غرب ایران با کنسرسیوم داخلی شامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت ایران (اویک) و صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی صنعت نفت امضاء شد.

بر پایه این گزرش، این قرارداد در ساختمان مرکزی وزارت نفت به امضای احمد قلعه بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت ایران (اویک) رسید.

رستم قاسمی، وزیر نفت در مراسم انعقاد قرارداد بزرگترین میدان نفتی باقی مانده مشترک با بیان اینکه محور کاری کنونی وزارت نفت بر مبنای افزایش تولید نفت و گاز است، گفت: تلاش شرکت های زیرمجموعه صنعت نفت بر این است که تولید نفت و گاز افزایش یابد.

وزیر نفت اظهار داشت: در این زمینه نیز بزودی برنامه های افزایش تولید به همراه میزان سرمایه گذاری لازم و مقدار آن اعلام خواهد شد و از این پس قراردادهای مختلفی برای افزایش تولید نفت و گاز منعقد خواهد شد.

قاسمی به انعقاد قرارداد توسعه میدان آذر اشاره کرد و گفت: مدت مذاکره و انعقاد قرارداد توسعه این میدان با کشورهای خارجی به طول انجامید و عملا این شرکت ها برای حضور در این میدان تمایلی نشان ندادند.

وی از برگزاری نشستی مشترک با یکی از شرکت های خارجی برای توسعه میدان نفتی آذر در 20 روز گذشته خبر داد و افزود: همزمان با اتمام فرصت 20 روزه، وزارت نفت ایران قرارداد توسعه میدان نفتی آذر را با کنسرسیوم داخلی منعقد کرد.

وزیر نفت تاکید کرد: ایران به هیچ وجه نمی تواند زمانی طولانی برای مذاکره با شرکت های خارجی در زمینه توسعه میادین مشترک اختصاص دهد.

قاسمی تصریح کرد: تولید نفت از میدان آذر به صورت زودهنگام طی 36 ماه آینده به 30 هزار بشکه در روز خواهد رسید و در نهایت این میدان روزانه 65 هزار بشکه تولید نفت خام خواهد داشت.

همچنین ناجی سعدونی در این مراسم، اظهار داشت: در مدت کوتاهی که از حضور قاسمی به عنوان وزیر نفت، در وزارت نفت می گذرد برنامه های توسعه و تولید از میدان های مشترک به صورت جدی تری نسبت به گذشته دنبال شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به این که امضای قرارداد و مذاکره برای انتخاب توسعه دهنده میدان نفتی مشترک آذر 5 تا 6 سال به طول انجامیده است، گفت: متاسفانه به دلایل مختلف شرکت های خارجی از توسعه این میدان سرباز زدند.

سعدونی بیان داشت: هم اکنون مقدمات لازم و زیرساخت ها در میدان نفتی آذر از سوی شرکت متن فراهم شده و بزودی کار توسعه این میدان آغاز خواهد شد.

وی از حضور شرکت اویک و صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی صنعت نفت در توسعه میدان نفتی آذر خبر داد و اظهار داشت: بر اساس این قرارداد که امروز با این شرکت ها امضا شد، طی 36 ماه آینده تولید نفت از این میدان با 30 هزار بشکه آغاز خواهد شد و ظرف مدت 55 ماه از تاریخ انعقاد این قرارداد، تولید این میدان به 65 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 16 =