موتورهای اصلی دورترین فضاپیمای ناسا خاموش شد/ ذخیره انرژی برای 10 سال

شناسهٔ خبر: 1455240 -
ناسا به فضاپیمای 34 ساله خود دستور داده است برای ذخیره سازی و حفظ انرژی خود در آستانه خروج از سامانه خورشیدی موتورهای کمکی اش را روشن کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ویه جر 2 به همراه فضاپیمای همراهش ویه جر 1 که از تمامی سیاره های موجود در سامانه خورشیدی عبور کرده اند و اکنون در فاصله 14 میلیارد کیلومتری و در منطقه ای به نام "هلیوشیت" در خارج از سامانه خورشیدی قرار دارند، جایی که بادهای خورشیدی برخاسته از خورشید با اجرام بین ستاره ای درگیر است.

دانشمندان شبکه اعماق فضای ناسا در تاریخ 4 نوامبر 2011 دستوری به ویه جر 2 ارسال کردند تا موتورهای اصلی خود را خاموش کرده و موتورهای پشتیبان را روشن کند. ناسا روز 7 نوابر سیگنالی را مبنی بر تایید این فرمان دریافت کردند. این تغییر می تواند به واسطه خاموش کردن گرمکنی که خطوط سوخت رسان موتورهای اصلی را گرم نگه می دارند، در حدود 12 وات انرژی را ذخیره کند. با استفاده از چنین انرژی ویه جر 2 می تواند برای یک دهه دیگر به فعالیت خود ادامه دهد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، کاوشگرهای ویه جر در سال 1977 و طی ماموریتی برای مطالعه بر روی مشتری و زحل به فضا پرتاب شدند و پس از آن توانستند به اورانوس و نپتون نیز سفر کنند. ویه جر 1 اکنون دورافتاده ترین جسم دست ساز بشر در فضا است و این دو فضاپیما اولین هایی خواهند بود که به مطالعه فضای بین ستاره ای خواهند پرداخت.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 4 =