تجدیدچاپ10 عنوان کتاب ابراهیمی/از آثار پژوهشی تا داستان‌های روزهای دور

شناسهٔ خبر: 1472638 -
انتشارات سوره مهر امتیاز چاپ 10 عنوان از کتاب‌های زنده‌یاد نادر ابراهیمی که پیش از این توسط همین ناشر و یا ناشران دیگر منتشر شده بود، خریداری کرده و با رضایت خانواده ابراهیمی تجدید چاپ می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، «مقدمه‌ای بر فارسی‌نویسی برای کودکان»، «مقدمه‌ای بر مراحل خلق و تولید ادبیات کودکان»، «مقدمه‌ای بر مصورسازی کتاب کودکان» و «مقدمه‌ای بر آرایش و پیرایش کتاب‌های کودکان» عنوان چهار کتاب از زنده‌یاد نادر ابراهیمی است که سال‌های پیش منتشر شده بود ولی این روزها انتشارات سوره مهر با خرید امتیاز چاپ آنها و با رضایت خانواده ابراهیمی این آثار را با ویرایش و گرافیک جدید منتشر می‌کند.

این کتاب‌ها در حال حاضر در دست ویرایش هستند و به زودی به چاپ خواهند رسید تا علاقمندان به کارهای پژوهشی بتوانند نظرات نادر ابراهیمی درباره فارسی‌نویسی برای کودکان و ویرایش و تصویرگری کتاب‌های کودک را بدانند.

«سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد» چاپ هشتمی شد

همچنین دو جلد اول و دوم «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد» نیز که در فاصله کمی از چاپ نخست ویراست جدید آنها در سوره مهر، به چاپ‌های متعدد رسید در حال حاضر در دست چاپ هشتم است و پیش‌بینی می‌شود به زودی به چاپ رسد.

«سه دیدار با مردى که از فراسوى باور ما می‌‏آمد» در جلد نخست خود با عنوان «رجعت به ریشه‏‌ها» داستان ‏بلندى درباره زندگى امام خمینى (ره) است، که نویسنده در آن ‏کوشیده است ابعاد مختلف شخصیتى ایشان را در قالب داستان بررسى‏کند.

شرح وقایع دوران کودکى امام راحل و شکل‏‌گیرى شخصیت وى در دامن پرمهر مادر و صاحبه خانم (عمه ایشان)، مرام و منش پدر امام (ره) و نحوه ‏شهادت ایشان، حضور بنیانگذار کبیر انقلاب در کلاس درس مدرس، بررسى ‏شجره‏نامه اجداد، امام و شرحى از زندگى پدر بزرگ ایشان، مراحل‏آشنایى امام (ره) با دفتر حاج‏‌آقا ثقفى تا ازدواج، موارد و عناوینی است که ابراهیمی  در این کتاب به شرح آنها پرداخته است.
 
«در میانه میدان» عنوان جلد دوم مجموعه «سه دیدار با مردى که از فراسوى باور ما مى‏آمد» است که روایتی دیگر از زندگینامه امام خمینى (ره) در قالب‏ داستان است.
 
در این کتاب نیز مواردی مورد اشاره نویسنده قرار گرفته است که از جمله آن می‌توان به فصولی همچون خاطراتى از پدر در زندان شاهى و شهادت وى در آنجا در ایام قبل از تولد امام خمینی (ره)، استفاده از افکار و سخنان صاحبه خانم، دوران مبارزه در جوانى، حضور با برادر برای ‏تحصیل علوم حوزوى در اصفهان، سال مصیبتى که بیماری وبا ۸ تن ازنزدیک‌ترین کسان امام (ره) را به کام مرگ کشاند، حکایت‌هایى از همسر امام (ره) که همیشه یاور و مشوق همسرش در راه‏ مبارزات سیاسى بود، خاطراتى از مبارزات رجال آن زمان و … اشاره کرد.
 
البته جلد سوم از این مجموعه هنوز سرنوشتی نامعلوم دارد و امید می‌رود این جلد از کتاب «سه دیدار»‌ نیز روزی به دست چاپ سپرده شود.
 
از اعدام همافران در سحرگاهان تا ماجرای پدری که در خانه ماند
 
و اما سوره مهر 4 کتاب دیگر از نادر ابراهیمی که سال‌های دور توسط همین ناشر منتشر شده بود، در دست چاپ دارد که این کتاب‌ها با ویرایش و گرافیک جدید چاپ می‌شوند.
 
«سحرگاهان همافران اعدام می‌شوند»، «برادرت را صدا کن»، «پدر چرا توی خانه مانده است؟» و «نیروی هوایی» نوشته نادر ابراهیمی نیز به همت دفتر ادبیات انقلاب حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ جدید می‌رسند. 
 
آنچه در کتاب «برادرت را صدا کن» آمده حکایت دختر بچه‏اى جهرمى است که در روزهاى اول انقلاب هنگامى همراه پدر به تظاهرات رفته و پدر به‏شدت زخمى مى‏شود. برادرش محمد نیز سرباز است. با گذشت‏ سال‌ها معصومه هنوز وقتى به یاد چهره پدر در آن روز مى‏افتد گریه‏اش مى‏گیرد.
 
چاپ اول و دوم کتاب در سال‌هاى 1357 و 1358 توسط انتشارات فرزین و سازمان همگام با کودکان و نوجوانان منتشرشده است. چاپ سوم آن هم توسط حوزه هنرى در سال 1373منتشر شد.  

داستان کتاب «پدر، چرا توى خانه مانده است؟» درباره یکى از جریانات انقلاب اسلامى  و نقش بچه‏ها در آن است که براى گروه سنى نوجوان نوشته شده‏است.
 
هر شب یکى از مردان کوچه «مجاهدان» توسط مأموران رژیم‏پهلوى دستگیر مى‏شود در این میان پدر على تنها کسى است که‏مأموران به سراغ او نیامده‏اند. این مسئله باعث مى‏شود، دوستان‏على با او بازى نکنند، چرا که فکر مى‏کردند پدر على خائن است. تا اینکه یک روز هشت مرد به خانه آن‏ها آمدند و پدر على را با خود بردند و... 
 
«سحرگاهان همافران اعدام مى‏شوند» نیز کتاب داستانى از جریان مبارزات مردم در دوران‏انقلاب و نقش بچه‏ها در این مبارزات، براى گروه سنى نوجوانان‏است.
 
در پایگاه شاهرخى در اطراف همدان 129 نفر از همافرها که در زندان پایگاه بودند، محکوم به اعدام مى‏شوند. نعمت پسر سرآشپز پایگاه وقتى متوجه این جریان مى‏شود، از آنجا فرار کرده و به همدان ‏مى‏رود تا به مردم اطلاع دهد. در عرض کمتر از 24 ساعت از سراسر ایران مردم براى حمایت همافران به همدان مى‏آیند...
 
«ن‍ی‍روی‌ ه‍وای‍ی» یکی از آثار مربوط به انقلاب اسلامی است که نادر ابراهیمی در کنار دیگر آثار خود، نگاشته است. نیروی هوایی سال 57 از سوی انتشارات فرزین به چاپ رسیده بود و حالا انتشارات سوره مهر آن را تجدید چاپ می‌کند.
 
«صوفیانه‌ها و عارفانه‌ها» هم می‌آید
 
«صوفیانه‌ها و عارفانه‌ها» که با زیرعنوان «تاریخ تحلیلی پنج هزار سال ادبیات داستانی ایران» منتشر شده، همانطور که از نام آن پیداست اثری تحلیلی درباره ادبیات داستانی به قلم نادر ابراهیمی است.
 
نادر ابراهیمى در این کتاب ضمن ارائه تاریخ تحلیلى پنج‏هزار سال ادبیات داستانى ایران از آغاز تصوف تا حمله غزنوی‏ها و دویست نمونه منتخب و تحلیل و مقایسه آنها، مسئله الگوبردارى از داستانهاى ایرانى را بررسى ‏مى‏کند. فهرست مطالب کتاب عبارتست از: مقدمات و مکالمات، نمونه‏ها و لحظه‏هاى تحلیلى آنها، مقدمه‌ای بر کشف المحجوب‏ هجویرى، منتخب حکایات کشف المحجوب هجویرى، مقدمه‌ای بررساله بستان العارفین، منتخب حکایات رساله بستان العارفین، مقدمه‌ای بر شرح تعرف بخارى، منتخب حکایات شرح تصرف‏بخارى، مقدمه‌ای بر رساله قشریه، منتخب حکایات رساله قشریه، مقدمه‌ای بر طبقات الصوفیه عبدالله انصارى، منتخب حکایات‏ طبقات الصوفیه.
 
چاپ اول کتاب در سال 1370 توسط نشر گسترده منتشر شده بود و حال سوره مهر چاپ جدید آن را منتشر می‌کند.
x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 9 =