گزارش مهر؛

قیمت پیش فروش سکه افزایش نمی‌یابد/ تعهدنامه برای خرید سکه

شناسهٔ خبر: 1511852 -
باوجود افزایش قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 730 هزار تومان در بازار، مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی با اعلام اینکه این بانک فعلا تصمیمی برای افزایش قیمت پیش فروش سکه ندارد، گفت: پیش فروش سکه به نرخ 546 هزار تومان تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

عباس کمره ای در گفتگو با مهر با اعلام اینکه بانک مرکزی فعلا قصد ندارد قیمت سکه پیش فروش در بانک ملی به نرخ 546 هزار تومان را افزایش دهد، اظهارداشت: فعلا مدت زمانی برای اتمام پیش فروش سکه در نظر نگرفته ایم و پیش فروش همچنان تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که آیا بانک مرکزی قصد افزایش قیمت پیش فروش سکه با توجه به افزایش قیمت سکه در بازار را دارد یا خیر؟ گفت: بانک مرکزی تمامی جوانب را بررسی می کند و با توجه به شرایط تصمیمات لازم را برای قیمت سکه اتخاذ می کند.

وی با بیان اینکه قیمتی که فعلا اعمال خواهد شد همان نرخ 546 هزار تومانی خواهد بود که در راستای مرحله اول اجرای طرح پیش فروش اعمال شده است، افزود: این نرخ تا زمانی که تغییرات بر روی نرخ اعمال شود، ادامه خواهد داشت.

کمره ای تاکید کرد: برای تغییر نرخ پیش فروش سکه باید بازار و قیمتها پایش شود و چنانچه بخواهیم تغییراتی اعمال کنیم، به طور حتم توسط بانک مرکزی اطلاع رسانی خواهد شد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که آیا قیمت گذاری 546 هزار تومان برای هر قطعه سکه طرح جدید با توجه به قیمت بازار و افزایش تقاضا به منزله از بین رفتن منابع ملی نیست؟ گفت: بانک مرکزی قیمت سکه را بر اساس محاسباتی که بر روی قیمت طلا و سایر پارامترها دارد، تعیین می کند.

وی با اشاره به اینکه قیمت سکه از برخی از پارامترهای بیرونی از قبیل قیمت جهانی طلا و ارز هم تاثیر می پذیرد، عنوان کرد: اگر بانک مرکزی مشاهده کند که خدشه ای به منافع ملی و طلای کشور وارد می شود قطعا تغییرات لازم را در نرخ سکه اعمال خواهد کرد. 

به گزارش مهر، اجرای طرح پیش فروش سکه از تاریخ 29 آذر ماه امسال در شعب بانک ملی به دستور بانک مرکزی با نرخ 546 هزار تومان آغاز شد که در 3 روز ابتدای اجرای طرح، تعداد سکه‌های طرح جدید فروخته شده 423 هزار و 505 قطعه بود.

محاسبات اولیه نشان می داد که اگر به طور متوسط روزانه 100 هزار قطعه سکه طرح جدید پیش فروش شود، ظرف یکماه معادل 3 میلیون قطعه به ارزش حدود یکهزار و 638میلیارد تومان پیش فروش می شود که 4 ماه طول می کشد که دوباره این مبلغ از بانک خارج شود.

نکته مهمی که در پیش فروش سکه ها توسط بانک ملی اعمال می شود، تعهدنامه ای است که این بانک از مشتریان در زمان خرید سکه دریافت می کند. براساس این تعهدنامه مشتری به بانک برای پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده سکه متعهد می‌شود.

بر اساس این تعهدنامه، بانک زمانی معادل 4 ماه برای ارائه سکه به مشتری را در نظر گرفته است. اگر مشتری در موعد مقرر به بانک مراجعه نکند باید مبلغی را به عنوان هزینه نگهداری و حفظ اشیاء گران بهای امانی به بانک بپردازد.

در عین حال، بانک حق هرگونه اعتراض در صورت کاهش احتمالی قیمت در روز تحویل را از مشتری سلب کرده است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 7 =