تحولات سوریه/

آخرین خبرها درباره قانون اساسی جدید/ کشف دو کامیون سلاح و مهمات

شناسهٔ خبر: 1515491 -
اعلام قریب الوقوع بودن تدوین قانون اساسی جدید سوریه و ارائه آن به بشار اسد، کشف دو کامیون سلاح و مهمات متعلق به گروههای مسلح و کشته شدن یک مقام سوری از جمله تحولات مربوط به سوریه است.

 از سوی دیگر خبرگزاری سوریه(سانا) گزارش داد یک گروه تروریستی مسلح به سوی خودروی سرتیپ حسن عبدالله ابراهیم از مسئولان اداره جنگ الکترونیک در منطقه تلفیتا در حومه دمشق حمله کردند که به کشته شدن ابراهیم و "یامن خضور" یکی از همراهان وی منجر شد.

این خبرگزاری همچنین از کشته شدن یکی از نیروهای حفظ نظم و یک شهروند سوری در درعا و حمص در حمله گروههای مسلح خبر داد.

بر اساس گزارش سانا، یک گروه تروریستی مسلح دیگر به تخریب و آتش زدن ساختمان شهرداری عتمان و یکی از مدارس این منطقه دست زد.

کشف دو کامیون حامل سلاح و مهمات در الرقه

سانا همچنین از کشف دو دستگاه کامیون حامل سلاح و مهمات در مناطق معدان عتیق و الرصاصه در البادیه خبر داد، سلاحهای خودکار، خمپاره انداز و انواع مهمات در این کامیونها جاسازی شده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه، کمیته ملی مامور آماده کردن قانون اساسی جدید برای سوریه در نشستی به ریاست مظهر العنبری رئیس کمیته، مواد قانون اساسی را بررسی کرد.

در این نشست، برخی مواد پیش نویس قانون اساسی چه در ابعاد سیاسی یا قانونی برای دستیابی به توافقی درباره بیشتر مواد جنجال برانگیز پیش نویس قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت.

اعضای کمیته ملاحظات و نکاتی را که باید به پیش نویس قانون اساسی اضافه شود، مطرح کردند تا با آماده شدن کامل پیش نویس قانون اساسی تقدیم بشار اسد شود.

اسد در اکتبر سال گذشته دستور تشکیل کمیته ملی برای تدوین قانون اساسی جدید سوریه را صادر کرده بود.

روایت رسانه های خارجی درباره متن پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه
 
قانون اساسی جدید سوریه به زودی تقدیم بشار اسد می شود
به گزارش مهر به نقل از الیوم السابع، یک عضو کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه اعلام کرد یبش از یکصد ماده در قانون اساسی جدید تعدیل شده است، متن این قانون جدید طی روزهای آینده برای تقدیم به اسد رئیس جمهوری این کشور آماده خواهد شد.
 
این عضو که خواست نامش فاش نشود، افزود از جمله موادی که تعدیل شده است، مربوط به اختیارات دادگاه قانون اساسی و برخی قوانین حقوقی مربوط به شهروندان و همچنین مشخص شدن دوره ریاست جمهوری سوریه به هفت سال برای دو دوره است.
 
این عضو همچنین  با اشاره به بررسی ریشه ای ماده هشت قانون اساسی که قدرت را در انحصار بعث قرار داده است، گفت واژه سوسیالیسم با واژه عدالت اجتماعی جایگزین شده است.
 
قانون اساسی جدید طی روزهای آینده تقدیم اسد خواهد شد تا به همه پرسی عمومی گذاشته شود

این عضو کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه همچنین تاکید کرد هیچ تغییری در ماده سوم ایجاد نشده است، این ماده تصریح می کند که رئیس جمهوری سوریه باید مسلمان سوری باشد.

این در حالی است که برخی درخواست کرده اند که مشخص نشود رئیس جمهوری چه دینی باید داشته باشد، این موضوع با رضایت بخش گسترده ای از محافل سنی مذهب سوریه روبرو شده است.
x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 10 =