ذخیره سازی تجهیزات خونی برای 30 ماه آینده در کشور

شناسهٔ خبر: 1526233 -
مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: این سازمان با تمهیدات اندیشیده شده و حمایتهای دولت و مجلس برای 30 ماه آینده، تجهیزات استراتژیک ذخیره سازی کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر غلامرضا توگه افزود: برای مقابله با تحریم های غرب از چهار سال قبل با حمایت دولت و مجلس راهکارهایی در این سازمان شروع شده است.

وی تجهیزات و ملزومات در سازمان انتقال خون را به دو دسته تفکیک کرد و گفت: گروه نخست، تجهیزات استراتژیک و شامل کیسه های خون و کیت های غربالگری برای تست خون و گروه دوم، سایر ملزومات است.

توگه افزود: سال 87 یک ردیف اعتباری با عنوان ردیف تامین تجهیزات استراتژیک به لایحه بودجه ارایه و تصویب شد که از آن سال به بعد این سازمان ذخیره سازی تجهیزات را در کشور آغاز کرد.

وی گفت: در شرایط فعلی نسبت به تهیه کیسه خون مورد نیاز در کشور اقدام شده، به نحوی که در این زمینه برای 30 ماه کیسه خون و یک سال کیت های غربالگری در کشور ذخیره سازی شده است.

توگه تصریح کرد: با تدابیر دولت و مجلس شورای اسلامی تحریم های اعمال شده از سوی غرب خللی در تامین تجهیزات استراتژیک و خدمات رسانی این سازمان نداشته است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران همچنین گفت: اهداکنندگان خون سال 89 یک میلیون و 800 هزار کیسه خون اهدا کردند که با تلاش های انجام شده این آمار در سال جاری به دو میلیون کیسه خون افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به آمار سازمان بهداشت جهانی و شاخص یکهزار نفر جمعیت و یک اهداکننده، مقام نخست را در منطقه دارد و ترکیه در ردیف دوم است.

توگه با بیان اینکه اهدا خون در سطح کشور به طور کامل، داوطلبانه است، افزود: در این زمینه نیز جمهوری اسلامی جزو کشورهای پیشرو است.

وی گفت: توانسته ایم با همکاری شرکتهای بین المللی از پلاسمای تهیه شده از خون های اهدایی، داروهای استراتژیک پلاسمایی را با تایید این شرکت ها تهیه و به بازار عرضه کنیم و این نشان از سلامت بالای خون های اهدا شده دارد.

توگه بیان کرد: امیدواریم، در سالهای آینده در زمینه افزایش کیفیت فرآورده های خونی پیشرفت خوبی داشته باشیم و بتوانیم از فراورده های پلاسمایی محصولات دارویی تهیه کنیم و در این زمینه خود کفا شویم.

وی با بیان اینکه با تلاشهای صورت گرفته چرخه مراقبت از خون از پایگاه تا سر بالین بیماران در سال آینده تکمیل شود که این نقش موثری در ارتقای کیفیت درمان و سلامت بیماران دارد افزود: این طرح در 40 بیمارستان کشور اجرا شده است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به فعالیت های این سازمان در زمینه تجهیزات پایگاه های انتقال خون کشور گفت: در سال جاری 140 میلیارد ریال اعتبار ملی در این زمینه هزینه شده یا هزینه می شود.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در سازمان انتقال خون ایران، افزود: شرایط استاندارد این است که به ازای هر 250 کیسه خون باید یک کارمند وجود داشته باشد که آمار به ازای هر 450 کیسه یک کارمند است.

توگه ضمن بیان این مطلب که برای جذب نیرو اقداماتی انجام شده به نحوی که در سال گذشته 500 سهمیه استخدامی داشتیم افزود: مجوز 500 استخدام دیگر گرفته شده که هم اکنون کارهای مقدماتی آن در دست انجام است.

وی درباره پرونده فراورده های خونی آلوده در کشور گفت: پرونده تشکیل شده برای افرادی که در این رابطه صدمه دیده اند در دست پیگیری است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران گفت: تجهیز مراکز یکی از اهدافی است که ستاد مرکزی انتقال خون ایران دنبال می کند و در آینده تمامی مراکز به دستگاه های پیشرفته با قالبیت بالا مجهز می شوند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 1 =