گزارش کامل مهر/

پرونده جایزه 51 میلیون تومانی داستان انقلاب بسته شد

شناسهٔ خبر: 1533538 -
چهارمین جشنواره داستان انقلاب، عصر روز دوشنبه 24 بهمن با اهدای 51 میلیون تومان جایزه نقدی به برگزیدگان خود به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین جشنواره داستان انقلاب عصر روز دوشنبه 24 بهمن ماه با اعطای 51 میلیون تومان جایزه، برگزیدگان خود را در بخش‌های مختلف معرفی کرد.

مراسم اختتامیه این دوره از این جشنواره با حضور محسن مومنی، رئیس حوزه هنری و جمعی از نویسنگان حوزه مقاومت اسلامی از کشورهای سوریه، فلسطین، ترکیه و لبنان و با حضور جمع کثیری از نویسندگان فعال در عرصه ادبیات انقلاب اسلامی برگزار شد.

مومنی در این مراسم با تبریک به منصور انوری و منصوره مشکین‌فام به دلیل برگزیده شدن در مراسم جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، گفت: روز گذشته شاهد بودم که همه رسانه‌ها در تدارک انتشار اخبار اختتامیه جشنواره فیلم فجر بودم در حالی که بخش قابل توجهی از خروجی این جشنواره قابل اکران در جامعه نیست اما در مورد نویسندگان و پژوهشگران ما خیلی از اوقات پیش می‌آید که حتی همسایه آنها نیز از حال و روزشان خبر ندارند و این مایه تاسف است.

مومنی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سیر تکاملی انقلاب اسلامی در 30 سال گذشته با بیان اینکه انقلاب اسلامی به طور قطع سبک هنری و ادبی خود را به دست خواهد آورد، گفت: این مشخصه هر انقلابی است که بعد از گذشت مدت زمانی مشخص می‌تواند در هنر و ادبیات به بیان خاص خود برسد. همچنان که در قرن نوزدهم و بیستم با توجه به شرایط روز غرب شاهد اوج رمان بودیم و این نوع از ادبیات توانست به صورت تام و تمام انسان مدرن را به نمایش بگذارد.

سخنرانی محسن مومنی شریف در اختتامیه چهارمین جشنواره داستان انقلاب

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی هم به طور طبیعی صورت خود در ادبیات را پیدا خواهد کرد تا انسانی که نماینده آن است در آن تبلور دهد. البته ما در این 30 و چند سال به مدلهایی رسیده‌ایم اما هنوز چیزی را که بتوان به آن ادبیات خاص انقلاب گفت نداریم هر چند که در رمان تصرفاتی کردیم و تغییراتی را در آن بوجود آورده‌ایم که با رمان به معنی عمومی آن متفاوت است اما شاید غایت ادبیات انقلاب، رمان به شکل کنونی نباشد کما اینکه برخی اعتقاد دارند با توجه به بحران مدرنیته رمان نیز به دوران انتهای خود رسیده است.

ادبیات انقلاب؛ ادبیات رئالیسم آرمانگرایانه است

رئیس حوزه هنری ادبیات انقلاب را رئالیستی واقع‌گرایانه معرفی کرد و افزود: اوایل انقلاب رئالیزم در ادبیات داستانی تحت‌تاثیر مارکسیسم بود. امروز هم برخی‌ها به دنبال گونه‌های دیگری از آن هستند اما آنچه که ادبیات انقلاب اسلامی به‌دنبال آن است رئالیسمی است که با واقعیت انطباق دارد. رئالیسمی که ایمان به غیب یکی از شرایط آن است و آرمانها و اعتقادات ما نیز در آن یک واقعیت محسوب می شود.

مومنی تاکید کرد: رئالیسم آرمانگرایانه به طور حتم مورد استقبال قرار خواهد گرفت و اگر بخواهیم آرمانهای انقلاب اسلامی را در قالب ادبیات مورد پردازش قرار دهیم چاره‌ای جز گرایش به این نوع ادبیات نداریم. شاید به ما انگ بزنند که شعاری‌نویس هستید اما با این وجود هیچ کدام نباید به این بهانه دست از آرمانهایمان و بیان آن در این قالب ادبی برداریم.

رئیس حوزه هنری در بخش پایانی سخنان خود با انتقاد از حضور بیش از اندازه موضوعات سطح پایین زندگی روزمره اجتماعی در ادبیات و سینما  گفت: نگاه ما در ادبیات باید به سمت ارزشهای خلقت خداوندی چرخش پیدا کند و این موضوع است که می‌تواند ادبیات ما را ادبیاتی جهانی و متفاوت کند.

جشنواره داستان انقلاب تنها به دنبال اعتلای ادبیات است

امیرحسین فردی دبیر چهارمین جشنواره داستان انقلاب نیز در این مراسم در سخنانی گفت: ما از انقلابی صحبت می کنیم که وقتی در سال 57 متولد شد، دشمنان برای سرنگونی آن روزشمار گذاشته بودند ولی الان می‌بینیم که نه تنها این انقلاب سرنگون نشده بلکه ریشه‌دارتر و قوی‌تر از گذشته شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشورهای منطقه خاورمیانه که همراه دشمنان بودند، یک به یک سرنگون می‌شوند و گویا مشیّت الهی هم بر این استوار است که این روند همچنان ادامه داشته باشد.

نویسنده رمان «اسماعیل» با طرح این سوال که به راستی چه عاملی انقلاب اسلامی ایران را صادر می‌کند؟، افزود: ما که برای صادرکردن این انقلاب کاری نکرده‌ایم ولی انقلاب صادر شده است. چه معجزه ای در کار است و این راز بزرگ در چیست؟ ما نمی‌دانیم.

دبیر چهارمین جشنواره داستان انقلاب در ادامه گفت: یکی از ویژگی‌های جشنواره داستان انقلاب مولّد بودن آن است. ما جشنواره‌ای نداریم که مولد باشد ولی این جشنواره با سیاست تولید آثار انقلابی که هنوز منتشر نشده‌اند روی کار آمده تا خروجی مناسبی داشته باشد.

حضور 5 مهمان خارجی از کشورهای فلسطین، لبنان، سوریه و ترکیه در مراسم پایانی

فردی اضافه کرد: جشنواره داستان انقلاب در پی ارائه آمار نیست و فضای آن هم در محیطی بروکراتیک شکل نگرفته که این انگ به ما بخورد که برای پر کردن برنامه‌هایمان این جشنواره را راه انداخته‌ایم. ما فقط به ادبیات و اعتلای آن فکر می‌کنیم و معتقدیم که باید صبوری کرده و رو به جلو حرکت کنیم تا به آثار مطلوبی که مدنظرمان است برسیم.

وی در پایان گفت: نویسندگانی که به انقلاب علاقه‌مند هستند و فضای آن دوره را تنفس کرده‌اند نباید تجربیات خودشان را در سینه زندانی کنند. این تجربیات متعلق به آینده است و ما نباید در بیان آن چیزهایی که در انقلاب اتفاق افتاده کوتاهی کنیم. نویسندگان ما باید انقلاب را جزو اولویت‌های کاری خودشان قرار بدهند.

 

ادبیات استراتژیک اسلامی تدوین شود

در ادامه این مراسم یعقوب توکلی نویسنده، پژوهشگر و تاریخ‌نگار در سخنانی با اشاره به اینکه جهان اسلام در شرایط کنونی مورد هجوم‌های مختلف از سمت غرب است، عنوان کرد: هجوم سرزمینی، عقیدتی و فکری به اشکال مختلف و به صورت فعالانه از سوی غرب به سمت ما روانه شده است که وضعیت کنونی خاورمیانه و فلسطین به روشنی نمایانگر آن است و همین مسئله موجب شده تا مسائل و عرصه‌هایی پیش روی ما باز شود که به دلیل هجوم غرب نیازمند توجه فراوانی است.

وی منطقی‌سازی فرآیند استعمار در جهان اسلام را یکی از این عرصه‌ها عنوان کرد و گفت: عمده ادبیاتی که در این راستا در سالهای اخیر منتشر شده سعی کرده است مسئله اشغالگری را امری عادی و بدیهی نمایش دهد. در کنار آن موضوع ناتوان‌نمایی جهان اسلام نیز در عرصه تئوری و عمل به صورت مداوم در حال مطرح شدن است.

توکلی پذیرش نظام رئالیسم بین‌الملل را در حوزه فرهنگ به معنی پذیرش منطق غرب بر اوضاع فرهنگ عنوان کرد و گفت: متنوع‌سازی اندیشه‌ها و باورها در کنار طرح بحث ادبیات موجب شده طبقه‌ای در جهان اسلام بو جود بیاید که به لحاظ شناسنامه‌ای شیعه باشد اما به لحاظ تفکر به دلیل شیوع  نوع خاصی از اندیشه وهابیت، وهابی به حساب بیاید.

سیدحسن حسینی ارسنجانی پس از گرفتن جایزه

این تاریخ‌نگار با هشدار نسبت به اینکه بخش زیادی از فضای فکری جهان اسلام در حال حاضر به موضوع تفرقه فکری و منطقه‌ای مشغول شده است عنوان کرد: ادبیات وهابیت در محافل مختلف فکری حضوری قابل تامل پیدا کرده است و شاید لازم باشد تا ما این روزها توجه بیشتری نسبت به آن داشته باشیم.

توکلی همچنین گفت: معتقدم هر نوشته‌ای که بتواند واقعیت تقابل میان اسلام و کفر را مورد توجه قرار بدهد و از لزوم وحدت سرزمینی مسلمانان سخن بگوید می توان ادبیات استراتژیک اسلامی دانست که غرب نیز سالهاست به تقابلی استراتژیک با آن مشغول است.

ادبیات انقلاب اولویت اصلی سوره مهر است

همچنین در این مراسم محمد حمزه‌زاده مدیر انتشارات سوره مهر در سخنانی با اشاره به فعالیت‌های موسسه انتشاراتی سوره مهر در ترویج آثار مرتبط با حوزه ادبیات داستانی انقلاب، گفت: از شروع نخستین دوره جشنواره داستان انقلاب یکی از بهترین و پیشروترین قراردادها میان ناشران و نویسندگان در حوزه هنری تدوین شد که هم اکنون میان نویسندگان حوزه انقلاب اسلامی و سوره مهر جریان دارد.

حمزه‌زاده ادامه داد: در این قالب با شمارگان 10 هزار نسخه و با توجه به قیمت پشت جلد با نویسنده قرارداد بسته می شود و پس از آن کتاب نیز در پروسه فروش و بازاریابی موسسه ما قرار می گیرد که حاصل آن تجدید چاپ برخی از این آثار تا شش مرتبه و حضور آنها در جمع پرفروش‌های سوره مهر بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه آثار پرفروش در حوزه رمان به طور عمده آثاری هستند که حجمی میان 250 تا 300 صفحه را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: رمان حجیم در حوزه انقلاب اسلامی از کاستی‌های ما در بخش نشر است و یکی از اولویت‌های سوره مهر در امر انتشار نیز به شمار می‌آید و با توجه به حضور کم آثار قابل تامل در این زمنیه و نیز فعالیت مناسبی که در حوزه دفاع مقدس به ویژه نشر آثار در حوزه تاریخ شفاهی انجام شده است، این روزها عمده تلاش ما بر انتشار آثاری در حوزه ادبیات انقلاب معطوف شده است.

داستان انقلاب هنوز شتاب زده است

همچنین هیات داوران این جشنواره نیز که در بخش بزرگسالان شامل حمید رضا شاه‌آبادی، مصطفی جمشیدی و محمد هدوی شجاعی و در بخش نوجوان شامل خسرو باباخوانی، سمیرا اصلان‌پور و حمید گروگان بودند در بیانیه‌ای آرمانی در داستان انقلاب را ترسیم جهانی عاری از کدخدایان زورگو و چپاولگر عنوان کردند.

هیات داوران همچنین در بیانیه خود به رشد کمی و کیفی رمان در این دوره از این جشنواره اشاره کرد و افزود: از نگاه داوران این دوره هر چند داستان‌های رسیده از نظر فنی و نوع نگاه و شیوة پرداخت تفاوت چشمگیری با دوره‌های قبلی نداشت اما خوشبختانه در بعضی از آثار شاخص، روی‌ آوردن به شیوه‌ها و فرم‌های تازه‌ای از روایت از نکات بدیع و جالب توجه و از امتیازات این دوره به‌شمار می‌رود.

این بیانیه می‌افزاید: در بررسی آثار رسیده عمدتا شتابزدگی در پایان‌بندی داستان‌ها از نقاط ضعف مشهود آثار بود. به‌طور کلی شروع داستان‌ها با قدرت و قوت بیشتری آغاز شده و به نظر می‌رسید به هر دلیل این ویژگی در پایان داستان به ضعف منتهی شده و با نوعی‌ تعجیل به اتمام رسیده است.

محمدکاظم مزینانی نویسنده «آه با شین» در حال دریافت جایزه

در ادامه چهارمین جشنواره داستان انقلاب در پایان برگزیدگان خود را به شرح زیر معرفی کرد.

در بخش بزرگسال و در حوزه رمان اثر برگزیده معرفی نشد اما رمان «آه با شین» نوشته محمدکاظم مزینانی به عنوان اثر برتر حائز جایز 7 میلیون تومانی شد و رمان «سال گرگ» نوشته جواد افهمی به همراه رمان «خنده زار» نوشته محمد محمودی نورآباد با دریافت جایزه 5 میلیون تومانی به عنوان آثار تقدیری معرفی شدند.

در بخش داستان کوتاه بزرگسال نیز اثر «بازجویی» نوشته ابوذر هدایتی به عنوان اثر برگزیده معرفی شد و جایزه 3 میلیون تومانی را کسب کرد. همچنین داستان کوتاه «یک بررسی موشکافانه» نوشته سیده عذرا موسوی به عنوان اثر برتر موفق به دریافت جایزه 2 میلیون تومانی و داستان کوتاه «طفیلی» نوشته حسینعلی جعفری نیز به عنوان اثر تقدیری حائز دریافت جایز یک میلیون تومانی شد.

در بخش نوجوانان و در قسمت رمان سیدحسن حسینی ارسنجانی با نگارش رمان «زندانی کوچک» عنوان برگزیده را به خود اختصاص داد و جایزه 10 میلیون تومانی را دریافت کرد، همچنین رمان «مرغ هوا» نوشته عزت‌الله الوندی به عنوان اثر برتر حائز جایزه 7 میلیون تومانی و رمان «محله حاجی» نوشته بهناز ضرابی‌زاده نیز به عنوان اثر تقدیری معرفی و حائز جایزه 5 میلیون تومانی شد.

در بخش داستان کوتاه نوجوان نیز مونا اسکندری با داستان کوتاه «قشقرق» عنوان برگزیده این دوره از جشنواره را به خود اختصاص داد و جایزه 3 میلیون تومانی را کسب کرد. ابوالفضل بصیری نیز با داستان کوتاه «معلم کوچک من»، حائز رتبه برتر و جایزه 2 میلیون تومانی شد و مرضیه فعله‌گری نیز با داستان کوتاه «من و سارا» عنوان اثر تقدیری چهارمین جشنواره داستان انقلاب جایزه یک میلیون تومانی را کسب کرد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 0 =