گزارش خبری/

معدن تیتانیوم کهنوج؛ گنجینه ای در قلب محرومیت

شناسهٔ خبر: 1581789 -
کهنوج - خبرگزاری مهر: معدن غنی تیتانیوم در جنوب کرمان در حالی با محرومیت همجوار شده که این فلز گرانبها که به فلز قرن شهرت دارد می تواند علاوه بر رفع بیکاری در کهنوج موجب جهشی بلند در تولید ملی و قطع وابستگی به واردات باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، به نظر می رسد واژه محرومیت در استان کرمان با شهرستانهای جنوبی این استان گره خورده است، عدم سرمایه بر روی بخشهای زیر بنایی شهرستانهای جنوبی استان کرمان در سالهای گذشته موجب شده همچنان عده ای از مردم کپر نشین باشند و خشکسالی و نبود اشتغال نیز دلیل تشدید فقر و بیکاری در این مناطق است.

هر چند طی سالهای اخیر توجه به جنوب کرمان افزایش یافته است اما عمق محرومیت به حدی است که رفع این مشکلات به سالها تلاش و سرمایه گذاری نیاز دارد.

جنوب کرمان گنجینه ای از پتانسیلهای اقتصادی دست نخورده

این درحالی است که به گفته کارشناسان اقتصادی جنوب استان کرمان گنجینه ای بی نظیر از پتانسیلهای مختلف اقتصادی است که دست نخورده باقی مانده اند و در صورت سرمایه گذاری و توجه به نیروهای بومی این مناطق می توان به سادگی آینده جنوب کرمان را رفیع تر از بسیاری مناطق دیگر کند.

با نگاهی گذرا بر ذخایر معدنی جنوب استان کرمان می توان به این واقعیت رسید که در صورت فعال شدن معادن این مناطق می توان در کنار رفع مشکل بیکاری در جنوب کرمان در کنار کشاورزی یکی از مهمترین پایه های اقتصادی نه تنها استان کرمان بلکه کشور را نیز استوار کرد.

وجود معادن گسترده مس، کروم، منیزیم و کرومیت از جمله داشته های بی نظیر جنوب کرمان است که علیرغم تمام مشکلات اقتصادی موجود در منطقه همچنان در انتظار تدبیر مسئولان برای تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی هستند.

اما علامت سوال بزرگ جنوب استان کرمان که بدون اغراق بزرگترین گنجینه معدنی کشور نیز محسوب می شود و تا کنون اقدامی در راستای فعال سازی ان صورت نگرفته است معدن بزرگ و ثروتمند تیتانیوم در کهنوج است.

معدنی با 19 سال کار مطالعاتی و گنجینه ای خفته در عمق زمین

این معدن که یکی از بزرگترین معادن جهان لقب گرفته است دارای بیشترین ذخایر تیتانیوم در خاورمیانه است اما سالهاست که دست نخورده باقی مانده و غیر فعال در حسرت نگاهی مدبرانه نظاره گر فقر و محرومیت مردمانی است که تنها در چند کیلومتری آن به دلیل خشکسالی و نبود اشتغال همچنان در کپرهای خود زندگی می کنند در حالیکه در صورت فعالیت این معدن غنی می توان جهشی بزرگ را در تولید ملی و رفع نیازمندی به این محصول از بازارهای خارجی را مشاهده کرد.

این ثروت بی نظیر که می تواند در علوم فرا مدرن جهان نقش تعیین کننده ایفا کند در 25 کیلومتری جنوب شهر کهنوج در منطقه ای به نام بند کوه واقع شده است و مساحتی معادن 3 کیلومتر مربع را شامل می شود و عمق کانسارهای آن به 10 متر می رسد.
 
تخمین زده می شود که کانسنگ این معدن 42 میلیون تن باشد و الیمنیت معدن نیز 2.2 میلیون تن برآورد می شود و گفته می شود کانی اصلی این معدن ایلیمنت، منیتیت و ایادیوم است.
این معدن سالهاست دست نخورده باقی مانده و غیر فعال در حسرت نگاهی مدبرانه نظاره گر فقر و محرومیت مردمانی است که تنها در چند کیلومتری آن به دلیل خشکسالی و نبود اشتغال همچنان در کپرهای خود زندگی می کنند
 
طبق بررسی کارشناسان ذخیره معادن آبرفتی و سنگ معدن معادن 600 میلیون تن است.
 
در حالیکه طی سالهای اخیر بارها در خصوص بهره برداری از این معدن و سرمایه گذاری در آن بحث شده است اما بهره برداری نهایی از معدن همچنان در پیچ و خم مشکلات متوقف شده است و ورود مسئولان ملی برای رفع مشکلات و سرمایه گذاری در معدن تیتانیون کهنوج ضروری به نظر می رسد.
 
این در حالی است که فلز تیتانیوم یکی از گرانبها تیرن فلزهای موجود در جهان محسوب می شود که کار برد وسیعی در علوم هوا فضا، صنایع پزشکی و علوم فوق مدرن دارد همچنین در صنعت لاستیک سازی و رنگ سازی نیز از پر مصرف ترین فلزها محسوب می شود.
 
هر چند از این فلز در علوم فوق مدرن در کشور نمی توان استفاده بهینه برد اما می توان با تولید رنگدانه و با توجه به تحریمهای موجود نیاز فزاینده صنایع داخلی را که هم اکنون با مشکل تامین رنگدانه نیز مواجه هستند رفع کرد و در راستای صادرات این فلز به سایر کشور نیز بازار را در دست گرفت و به بزرگترین صادر کننده های این فلز تبدیل شد.
 
همچنین با توجه به پیشرفتهای علمی دانشمندان ایرانی به سادگی می توان با ایجاد صنایع و علوم پائین دستی و بالا دستی گامی دیگر به سوی تبدیل شدن به قدرت اول علمی خاورمیانه برداشت.
 
فلز قرن در انتظار یک لحظه تدبیر مسئولان

محمد صالح، کارشناس معدن در خصوص معدن تیتانیوم کهنوج به مهر گفت: این معدن بدون شک از مهمترین ذخایر معدنی ایران محسوب می شود که می توان نیاز داخل کشور به این فلز را مرتفع کند و حتی ایران را به تولید کننده و صادر کننده پیگمنت در مرحله اول و در مراحل بعدی محصولات پیشرفته تر تبدیل کند.
 
وی تصریح کرد: پیگمنت که از محصولات مراحل نخست این فلز محسوب می شود کار برد فراوانی در صنایع تولید لاستیک و همچنین جوهر سازی و تولید رنگ در کشور دارد و به دلیل عدم وجود این ماده اولیه در کشور هم اکنون وابسته 100 درصد به واردات محصول هستیم.
 
وی ادامه داد: در حقیقت تولید پیگمنت تنها یکی از محصولهای ابتدایی این معدن محسوب می شود و در صورت سرمایه گذاری وسیع تر می توان فلز تیتانیوم که به فلز قرن نیز شهرت دارد را نیز تولید کرد.
 
صالح ادامه داد: تنها قیمت پیگمنت که تولید کننده نخست آن در جهان هم اکنون اوکراین و چین هستند 2400 دلار تخمین زده می شود و تیتانیوم نیز به دلیل وزن مخصوص کم اما مقاومت بسیار بالا می تواند در تولید هواپیما و صنایع فضایی و علوم پزشکی کاربرد وسیع داشته باشد.
 
تیتانیوم؛ کانالی استراتژیک به اقتصاد آینده
 
وی سرمایه گذاری در این معادن و تولید تیتانیوم را در حقیقت کانالی استراتژیک به آینده اقتصادی کشور دانست و گفت: نباید با مسکوت گذاشتن این معدن یکی از مهمترین زمینه های پیشرفت و توسعه کشور را مختل کرد.
 
وی قیمت محصول تیتانیوم در بازارهای جهانی را بسیار زیاد عنوان کرد و گفت در برخی بازارهای جهانی این محصول تا 25 هزار دلار نیز معامله می شود.
 
صالح افزود: در کنار تولید تیتانیوم که به دلیل افزایش تقاضا در سطح جهان به دلیل خصوصیاتش به فلز قرن شهرت یافته است می توان فلزهایی همچون فروتیتانیوم و کامپوزیت را نیز تولید کرد.
 
وی ادامه داد: تنها در بخش رنگدانه که سالانه بیش از 35 هزار تن پیگمنت در کشور استفاده می شود و صد درصد آن وارد می شود می توان با راه اندازی مرحله نخست این کارخانه وابستگی خارجی را به کلی قطع کرد و حتی به صادر کننده نیز تبدیل شد.
 
تنها راه مشکل معدن سرمایه گذاری مستقیم دولت است
 
فرماندار کهنوج نیز در گفتگو با مهر در خصوص معدن تیتانیوم کهنوج اظهارداشت: هم اکنون با سرمایه گذاری اولیه کنستانتره در این معدن تولید می شود اما در واقع این معدن عظیم 19 سال درحال فعالیت مطالعاتی بوده است و کار در این معدن متاسفانه همچنان به کندی پیش می رود.
 
عباس اطمینانی ادامه داد: کهنوج یکی از شهرستانهای محروم استان کرمان است که با بیکاری دست به گریبان است و این معضل به مشکل نخست مردمان کهنوج تبدیل شده است.
 
وی عنوان کرد: در طول 19 سال طرحهای مطالعاتی گسترده ای در معادن تیتانیوم کهنوج انجام شده و میلیاردها تومان صرف این مطاعات شده است که هنوز جواب لازم را نداده است.
 
اطمینانی با اشاره به مصوبات سفر دولت به جنوب کرمان در خصوص فعال سازی معدن گفت: در این مصوبه قرار بر انجام مناقصه برای احداث فاز رنگدانه شده بود که تا کنون هیچ شرکت داخلی برای این امر پیش قدم نشده است.

با وجود گذشت دهها سال از طرح مطالعاتی معدن تیتانیوم این ثروت بی نظیر در انتظار تدبیر مسئولان است که بتوان عملا میزان تولید ملی را افزایش داد و وابستگی به کشورهای خارجی در تامین نیاز صنایع داخلی را به صفر رساند

 
وی دلیل عدم سرمایه گذاری داخلی را هزینه بر بودن بسیار بالا دانست و اینکه معمولا سرمایه گذار می خواهد معدن و طرح صنعتی را یکجا دریافت کند که به دلایلی واگذاری این معدن امکانپذیر نیست.
 
فرماندار کهنوج فعالیت این معدن را در فازهای مختلف دانست گفت: فاز نخست تولید کنستانتره است که در سطح خاصی در حال انجام است اما فاز بعد تولید رنگدانه است که از مهمترین نیازهای داخلی کشور محسوب می شود و هم اکنون نیز صد درصد به واردات وابسته هستیم.
 
وی ادامه داد: در سفر دور جدید دولت سرمایه گذاری بر روی معدن تیتانیوم کهنوج در دستور کار قرار دارد و ما نیز معتقد هستیم دولت برای سرمایه گذاری در این معدن باید راسا وارد شود و منتظر سرمایه بخش خصوصی نباشد.
 
قاچاق سنگهای معدنی کهنوج متوقف شده است
 
با وجود گذشت دهها سال از طرح مطالعاتی معدن تیتانیوم این ثروت بی نظیر در انتظار تدبیر مسئولان است که بتوان عملا میزان تولید ملی را افزایش داد و وابستگی به کشورهای خارجی در تامین نیاز صنایع داخلی را به صفر رساند.
 
این درحالی است که معادن کرومیت و منیزیم کهنوج نیز همچنان شاهد برداشت با ظرفیت مطلوب نیستند اما آنچه که در این میان مایه امیدواری است توقف قاچاق سنگهای معادن کهنوج به چین است.
 
طی سالهای اخیر کشاورزان جنوب کرمان که به دلیل خشکسالی بیکار شده بودند با جمع آوری سنگهای معادن کهنوج و خرده فروشی آن به دلالان روزگار خود را می گذراندند.
 
در این میان دلالان نیز با انتقال سنگهای معدنی به خلیج فارس و فروش آنها به کشتی های چینی و کشورهای عربی این سنگهای مرغوب را به قیمت اندک به دلالان بین المللی می فروختند که طی سال گذشته این روند متوقف شده است.
.............................
گزارش: مجید قاسمی نژاد
x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 3 =