اختصاصی مهر/

نهمین جشنواره بسم‌الله کار خود را در جزیره ابوموسی آغاز می‌کند

شناسهٔ خبر: 1587894 -
دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی «بسم الله الرحمن الرحیم» از برگزاری مراسم افتتاحیه همزمان این جشنواره در تهران، ابوموسی و 3 کشور خارجی خبر داد.

محمدرضا کمره‌ای، دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی «بسم‌الله الرحمن الرحیم» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره با شروع ماه مبارک رمضان به طور همزمان در برج میلاد، جزیره ابوموسی و سه شهر اسلامی خارجی کوالالامپور، دبی و داکا پایتخت بنگلادش برگزار خواهد شد. تصمیم برگزاری مراسم افتتاحیه جشنواره در جزیره ابوموسی با توجه به تحولات و اتفاقات اخیری است که درباره ادعای ناحق مالکیت این جزیره مطرح شده است.

وی افزود: نتیجه برگزاری دوره گذشته جشنواره، انتشار 6 جلد کتاب نفیس از آثار جشنواره بود که امسال و در دوره نهم، جشنواره در 3 محور برگزار می‌شود و هر محور هم در نهایت یک کتاب خواهد داشت. محور اول، کتابت آیه بسم‌الله الرحمن الرحیم در فرهنگ و ادبیات شهری است. محور دوم مسابقه عکس از بناهای تاریخی کشور از دوران آل بویه تا تاریخ معاصر است و محور سوم جشنواره هم نقاشی با موضوع آفرینش است.

کمره‌ای گفت: برگزاری مراسم افتتاحیه این جشنواره در ابوموسی اولین رویداد فرهنگی کشور است که در واکنش به ادعای باطل مالکیت جزایر سه‌گانه برگزار می‌شود و تا جایی که اطلاع دارم آقای بهمن دری معاون فرهنگی وزیر ارشاد هم خبر از برگزاری نمایشگاه کتابی در جزیره ابوموسی داده است. رویداد مهم این جشنواره رونمایی از سه کتاب نفیس فارسی، عربی و انگلیسی آثار این جشنواره است و آثار رسیده به دبیرخانه بعد از داوری داوران جشنواره برای درج در کتاب‌ها انتخاب خواهند شد.

دبیر جشنواره بسم‌الله در ادامه گفت: یکی از مسائل مهمی که در این جشنواره مورد توجه قرار گرفته است، حمایت از هنرمندان و آثارشان است. چون آثار هنرمندان بزرگی از کشورمان در حراجی‌های بزرگ دنیا مانند کریستی به قیمت ارزان خریداری شده و در واقع به این هنرمندان ظلم می‌شود. به همین دلیل در جشنواره نهم بسم‌الله، بزرگ‌ترین اکسپوی هنرهای قرآنی را هم به طور همزمان در برج میلاد خواهیم داشت.

وی گفت: متولیان این جشنواره، معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران، بنیاد مستضعفان، معاونت هنری وزارت ارشاد و نشریه تخصصی هنرهای تجسمی «مکعب» هستند و جوایز اول تا سوم جشنواره هم به ترتیب عبارت‌اند از 700، 500 و 300 هزار تومان و یک سفر پژوهشی به یکی از کشورهای اسلامی برای هر کدام از برگزیده‌ها. طبق فراخوان منتشر شده، فرصت ارسال آثار از اول خرداد تا اول تیرماه است و اول مرداد همزمان با اولین روز ماه مبارک رمضان، جشنواره کار خود را در نقاط گفته شده آغاز می‌کند و محل افتتاحیه در تهران، گنبد آسمان برج میلاد است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 12 =