گزارش خبری/

پروژه‌ای که 6 ساله شد/ لطفا کمربند بجنورد را ببندید!

شناسهٔ خبر: 1599055 -
بجنورد - خبرگزاری مهر: پروژه کنارگذر شمالی بجنورد از جمله مصوبات سفر اول هیئت دولت به خراسان شمالی بوده که در شهریور سال 85 کلنگ زنی شد اما با گذشت شش سال بجنوردی ها همچنان چشم انتظار احداث این کمربندی هستند.

 به گزارش خبرنگار مهر، این پروژه که با اعتبار اولیه 110 میلیارد ریال تصویب شده و قرار بود در طی 3 سال به بهره برداری برسد، پس از گذشت 6 سال در بهترین شرایط، تنها 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

در این میان دلخوشی مردم خراسان شمالی، قرار گرفتن این طرح در زمره طرح‌های مهر ماندگار بوده که با نگاه مثبت به اقدامات انجام شده، یک باند این کنارگذر تا پایان شهریور و یا به قولی تا پایان سال 91 به بهره برداری می‌رسد.
 
البته نباید این نکته را نیز از نظر دور داشت که با شرایط موجود و مشکلات فعلی این پروژه، احتمال اینکه کمربند بجنورد تا پایان سال جاری، حتی به صورت نصفه و نیمه نیز بسته شود اندک است.

خطر! آن هم درست بیخ گوش مردم بجنورد
 
امیدوارم برای یک بار هم که شده توفیق گذر از شهر بجنورد و تشرف به مشهد مقدس نصیب شما شده باشد، در این صورت اگر در ابتدای ورود به بجنورد، مسیر کمربندی را پرسیده و سپس به وسط شهر راهنمایی شدید تعجب نکنید چرا که بجنورد، مرکز خراسان شمالی در حال حاضر مسیر کنارگذر ندارد و مسیری که احتمالا شما به آنجا راهنمایی شده‌اید کمربندی سابق و یکی از خیابان‌های فعلی مرکز شهر است.
 
این معضل علاوه بر ایجاد ترافیک غیرقابل تحمل در خیابان‌های شهر، مشکلات دیگری را نیز برای شهروندان بجنوردی و یا رانندگان عبوری که از این مسیر تردد می‌کنند، ایجاد کرده است.
 
بزرگ‌ترین خطر این مسیر که از قدیم الایام محل عبور اتوبوس‌ها و کامیون‌های سنگین بوده، افزایش تصادفات و آسیب‌های جانی و مالی احتمالی به شهروندان بجنوردی است.
 
آلودگی صوتی، آلودگی شیمیایی و سایر آلودگی‌های حاصل از تردد زیاد وسایط نقلیه آلاینده، آسیب دیگر این کنارگذر مرکزی بجنورد بوده که شاید به نسبت سایر آسیب‌ها مغفول مانده باشد.
 
البته پرداختن به آسیب‌های نبود کمربندی در شهر بجنورد، در این گزارش نمی‌گنجد چرا که همگان از این مهم آگاه بوده و به همین علت نیز پس از کلنگ زنی پروژه کنارگذر شمالی بجنورد، عزم خود را جزم کردند تا ظرف 3 سال این معضل مهم را برطرف کنند اما زهی خیال باطل...

هزار وعده خوبان یکی وفا نکند
 
3 سال از آغاز پروژه کنارگذر بجنورد گذشته بود، 3 سالی که قرار بود در پایان آن مسیر 23 کیلومتری کمربندی بجنورد به اتمام برسد.
 
پس از گذشت 3 سال کیسه بودجه 110 میلیارد ریالی مصوب برای اجرای این طرح ته کشیده بود اما این مسیر به تنها چیزی که شباهت نداشت جاده ماشین رو و کمربندی یک شهر بود.
 
دیگر برای مردم ما به اتمام نرسیدن پروژه‌ها در مهلت مقرر اظهر من الشمس شده بود و به خاطر همین نیز کسی از تمام نشدن این پروژه در پایان 3 سال مصوب، حتی خم به ابرو نیاورد.
 
در عوض دست‌هایی به کار افتاد و برای ادامه این پروژه مهم، بودجه‌های میلیاردی گرفته شد، بودجه‌هایی که اندک اندک جمع می‌شد ولی با افزایش تورم، بالا رفتن قیمت مصالح، هزینه‌های جاری و ... کفاف پرداخت تعهدات پیمانکاران را نمی‌داد و نتیجه این شد که پس از گذشت این همه سال، بسته شدن کمربند بجنورد همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.
 
تملک اراضی نظامی مهم‌ترین مشکل اجرای کنارگذر
 
پیش از این مدیرکل سابق راه و ترابری خراسان شمالی مهم‌ترین مشکل در اجرای کنارگذر بجنورد را تملک اراضی نظامی این مسیر عنوان کرد.
 
ابوالفضل باقرنیا گفت: عبور پروژه کمربندی از شمال بجنورد و قرار گرفتن پادگان‌ها و اراضی دولتی در طول این مسیر، موجب کند شدن اجرای این پروژه حیاتی است.
 
وی تاکید کرد: با وجود آنکه این پروژه از شهریور 85 آغاز شده و طبق پیمان‌نامه باید این کنارگذر سه ساله اجرا می‌شد، لیکن به دلیل تملک اراضی نظامی، پروژه با مشکل مواجه شده است.
 
این مسئول اضافه کرد: در این راستا مذاکراتی را با مسئولان ارشد نظامی در استان و تهران انجام داده‌ایم که امیدواریم با انجام تمهیدات لازم، روند اجرای پروژه کنارگذر بجنورد شتاب گیرد.
 
مشکلی که آسان شد
 
قضیه تملک اراضی نظامی در این مسیر نیز به خیر و خوشی تمام شد البته به غیر از 6 هکتار اراضی غیرنظامی که یک شیرپاک خورده هر دو پایش را داخل یک کفش کرده و قرص و محکم از فروش زمین‌های خود اجتناب می‌کند.
 
موضوعی که سبب شد پیمانکار پروژه، هزینه جداگانه‌ای را برای عبور دادن این مسیر مهم از اراضی اطراف آن بپردازد.
 
هر چه بود حداقل دیگر تملک اراضی بهانه کندی پیشرفت این پروژه نبود، از این رو مردم مهربان بجنورد برای افتتاح این مسیر و لذت رانندگی در کمربندی خلوت شهر شمارش معکوس را آغاز کردند. البته نه شمارش روزانه بلکه شمارشی با توالی هر یک سال یک بار!.
 
تعلل پیمانکار و مطالبات معوقه
 
این بار مشکل کندی پیشرفت کار مطالبات معوقه پیمانکار طرح عنوان شد مشکلی که با تغییر و تحولات اداره کل راه و ترابری خراسان شمالی و سازمان مسکن و شهرسازی استان توام شد.
 
خوشبختانه موضوع تجمیع اداره کل راه و ترابری و سازمان مسکن و شهرسازی خراسان شمالی نیز هر چند دیر اما بلاخره در اردیبهشت ماه سال جاری اجرا شد.
 
معاون وزیر راه و شهرسازی در جلسه تودیع و معارفه نخستین مدیر کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: 2 پروژه ساخت کنارگذر بجنورد و محور ارتباطی آن به جنگل گلستان در قالب طرح‌های مهر ماندگار تأمین اعتبار می‌شود و ساخت آن‌ها تا شهریورماه سال جاری به اتمام می‌رسد.
 
احمد صادقی با اشاره به سیاست دولت مبنی بر تکمیل پروژه‌های ناتمام عمرانی، تصریح کرد: این قبیل پروژه‌ها که به علت کمبود اعتبار و ضعف مدیریت، ناتمام باقی مانده است، با اختصاص اعتبار تا پایان دولت دهم به پایان می‌رسد.
 
رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: تا پایان شهریور ماه سال 91 باید پیمانکار کنارگذر شمالی بجنورد، یک باند را زیر بار ترافیک ببرد.
 
احمد صادقی در حاشیه بازدید از پروژه کنار گذر شمالی بجنورد اظهار داشت: محور بجنورد به آزاد شهر به دلیل عبور سالیانه میلیون‌ها زائر و مسافر که قطب گردشگری شمال کشور را به پایتخت معنوی ایران مرتبط می‌سازد باید در اولویت کار سال جدید قرار گیرد.
 
وعده‌های مدیر تازه نفس
 
مدیر کل جدید راه و شهرسازی استان در نخستین روزهای حضور خود در خراسان شمالی از پرداخت تمامی معوقات پیمانکار پروژه کمربندی بجنورد خبرداد.
 
عطا الله قادری با اشاره به پرداخت تمام مطالبات پیمانکار این پروژه اظهار داشت: اگر یک باند از کنار گذر شمالی بجنورد زیرعبور برود، شرایط برای تکمیل کامل این پروژه در آینده نزدیک فراهم می‌شود.
 
وی گفت: در حال حاضر پیمانکار پروژه با جدیت تمام مشغول فعالیت بوده و انتظار می‌رود این طرح که در قالب طرح‌های مهر ماندگار خراسان شمالی نیز قرار گرفته است، تا پایان دولت دهم به اتمام برسد.
 
با تمام این اظهار نظرها، آنچه که از مشاهدات منطقه‌ای خبرنگار مهر حاصل شده، پیشرفت نهایتا 50 درصدی پروژه بوده و مابقی تا چشم کار می‌کند اراضی است که هنوز زیرسازی آن انجام نشده است.
 
از این جهت بسیار بعید به نظر می‌رسد که در موعد مقرر حتی یک جاده خاکی زیر سازی شده نیز به بهره برداری برسد تا چه رسد به افتتاح کامل یک باند از باندهای کنارگذر شمالی.
 
اکنون پس از گذشت 6 سال از آغاز این پروژه قول دو نفره معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرکل راه و شهر سازی خراسان شمالی را به فال نیک گرفته و کما فی السابق منتظر اتصال حتی یک باند از این پروژه مهم و حیاتی بجنورد می‌نشینیم، به این امید که حداقل این بار، وعده خوبان وفا کند.

..........................
گزارش: علی خادمی
x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 1 =