سردبیر القدس العربی:

شورای همکاری خلیج فارس به پیری زودرس گرفتار شده است

شناسهٔ خبر: 1605764 -
عبدالباری العطوان سردبیر روزنامه القدس العربی با اشاره به مخالفت کشورهای کوچک خلیج فارس با طرح های سعودی ها از آن به عنوان زوال نقش ریاض در منطقه و جهان عرب یاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالباری العطوان در مطلبی با اشاره به ناکامی های عربستان در شورای همکاری خلیج فارس آورده است: شورای همکاری خلیج فارس 30 سال پس از تاسیس به پیری زودرس گرفتار شده است و در معرض فروپاشی قرار گرفته است.

وی افزود: نفوذ عربستان در شورای همکاری در حال زوال است زیرا برخی کشورهای کوچک بر برادر بزرگ خود شورش کرده اند.

العطوان می نویسد: عربستان سه طرح ارائه داده است که هیچ یک موفقیتی بدست نیاورده است. طرح پول واحد با مخالفت عمان و امارات و موضع مبهم کویت روبرو شد، طرح الحاق اردن و مغرب به این شورا نیز مورد تایید دیگر اعضا قرار نگرفت و فقط حدود 5 میلیارد دلار به  این دو کشور کمک شد.

طرح سومی که سعودی ها اخیرا مطرح کردند و با شکست روبرو شد طرح الحاق بحرین به عربستان بود که با مخالفت عمان، کویت و امارات روبرو شد هر چند که این کشورها بهانه بررسی بیشتر را مطرح کردند.

وی می افزاید: نفوذ عربستان در داخل شورای همکاری خلیج فارس همزمان با افول نقش این کشور در جهان عرب است زیرا هم اکنون روابط این کشور با عراق و سوریه بحرانی است.

العطوان بیان کرد: سوریه عربستان را به  حمایت از گروههای تروریستی متهم می کند و بشار اسد رئیس جمهوری این کشور با لحنی تمسخر آمیز در گفتگویی که با شبکه روسیا الیوم داشت گفـت: عربستان نیازی به درس دموکراسی ندارد.

وی افزود: این در حالی است که رابطه مصر با عربستان نیز بحرانی است زیرا بیشتر مصری ها از همپیمانی سعودی ها با رژیم سابق و حمایت ریاض از تلاشها ضد انقلاب ناخرسند هستند.این وضع درباره سودان،الجزایر و تا حدی کمتر لبنان و یمن نیز حاکم است.

العطوان می افزاید: عربستان در بحران واقعی داخلی و منطقه ای به سر می برد و گواه بارز این موضوع افزایش نقش کشورهای غیر عرب یعنی ایران و ترکیه است. ریاض استراتژی صحیحی ندارد و همین موضوع سبب اشتباهات متوالی عربستان را به وضعیت کنونی رسانده است.

وی می نویسد: بحرینی ها به الحاق با سعودی هایی که حق رانندگی به زنان خود نمی دهند و کمترین حقوقی برای مردم خود قائل نیستند راضی نخواهند شد.

العطوان بیان کرد: غیبت قابوس بن سعید سلطان عمان و شیخ خلیفه بن زاید حاکم امارات  گواه آشکاری در اختلاف میان عربستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس است و در واقع کارت قرمز  به طرح الحاق بحرین به آن است.

وی در پایان بیان کرد: مقامات عربستان و دیگر رهبران عرب باید بدانند که موضوع اصلی بیت المقدس  و مسجد الاقصی است و دیگر موضوعات در درجه دوم اعتبار هستند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 10 =