خزر ظرفیتهای بی‌نظیری دارد/

آینده پایدار در گردشگری ساحلی/مناطق ساحلی بستر فعالیتهای عظیم اقتصادی

شناسهٔ خبر: 1629745 -
رشت - خبرگزاری مهر: استان گیلان با داشتن 270 کیلومتر مرز ساحلی با ذخایر غنی از منابع طبیعی ارزشمند، اکوسیستمهای مولد و حساس دارای ظرفیت بالایی از نظر توسعه گردشگری است و هر ساله مسافران و گردشگران زیادی را بسوی خود فرا می خواند.

به گزارش خبرنگار مهر، منطقه ساحلی؛ فصل مشترک زمین و دریاست و خط ساحلی، نوار مرزی بین خشکی و آب است.

به دنبال افزایش جمعیت و فشار بر روی محیط زیست، مسئله گردشگری اثرات نامطلوبی بر نواحی ساحلی برجای گذاشته است، بهبود مدیریت زیست محیطی تسهیلات گردشگری برای کاهش آسیبهای آن گام نخست برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار گردشگری است.

مناطق ساحلی از پویا ترین نقاط و بستر فعالیتهای عظیم اقتصادی در جهان هستند

مناطق ساحلی از پربارترین و پویا ترین نقاط و بستر فعالیتهای عظیم اقتصادی و اجتماعی در جهان به شمار می روند. منابع ارزشمند اکولوژیکی، تنوع زیستی بالا، این مناطق را به یکی از حساسترین و ارزشمندترین مناطق در جهان تبدیل کرده است.

اما به دلیل بهره برداری نادرست از این منابع ارزشمند اغلب مناطق ساحلی با وضعیتی نامناسبی مواجهند به گونه ای که فشارهای وارده بر آنها بسیار بیشتر از ظرفیت تحمل زیست محیطی آنهاست.

افزایش جمعیت بهره برداری بی رویه از منابع، آلوده سازی مناطق ساحلی، توسعه فعالیتهای ناسازگار با محیط و عدم هماهنگی بین فعالیتها در نوار ساحلی از مهمترین دلایل ایجاد فشار بر این مناطق است.

آینده پایدار زیست محیطی در گردشگری ساحلی، وابسته به کنترل پیامدهای زیست محیطی نامطلوب برمحیط است، که برای دسترسی به این مهم راهکارهایی در چهار بخش از قبیل برنامه ریزی، قانونگذاری، ساختاری و پشتیبانی در زمینه مدیریت نیاز است تا ضمن پر رونق شدن صنایع گردشگری ساحلی در کشور، بستر آن نیز دچار معضلات زیست محیطی نشود.

یک کارشناس مسائل گردشگری در این باره گفت: استانهای شمالی کشور به ‌دلیل برخورداری از شرایط ویژه منطقه ‌ای و داشتن مواهب طبیعی و تاریخی دارای قابلیتهای بالقوه ‌ای هستند که باید با هدف فعلیت بخشیدن به آنها فعالیتهای بیشتری در این استانها انجام شود.

سواحل زیبای دریای خزر جلوه ای بی نظیر برای توسعه گردشگری کشور

علی رمضانی سواحل زیبایی دریای خزر را جلوه ای بی نظیر برای توسعه گردشگری کشور دانست و افزود: فقدان برنامه‌ ریزی اصولی در فراهم ساختن زیرساختها، کمبود امکانات تبلیغاتی مناسب، بالابودن هزینه ‌های رفاهی، اقامتگاهی، وجود سازمانهای موازی و مشخص، نبودن وظایف و مسئولیتها به همراه پاره ‌ای موانع فرهنگی و اجتماعی از مشکلات اساسی توسعه صنعت توریسم در نوار ساحلی این دریاست.

وی تاکید کرد: برنامه ‌ریزان و مسئولان با ایجاد شیوههای مناسب در استفاده بهینه از صنعت گردشگری قادر به ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در استانهای واقع در سواحل دریای خزر خواهند بود.

این کار شناس مسائل گردشگری ادامه داد: فرآیند گردشگری در جهان امروز یک صنعت بزرگ محسوب شده و علاوه بر آن بر اساس بررسیهای انجام گرفته می توان انتظار داشت که در آینده نیز این صنعت بیش از تمام شاخه های اقتصادی دیگر، رشد و توسعه یابد.

بدین ترتیب توریسم از نظر لغوی به معنی داشتن رویه گردشگری و تفرج منتسب به عمل شخص است که به عنوان یکی از محوری ترین فعالیتهای اقتصادی در چند دهه گذشته مطرح و درآمدهای قابل توجهی را از نظر ارزی و درآمد خالص ملی به همراه داشته است.

مقوله اکوتوریسم، توریسمی است که سیستم اکولوژیکی را حراست می کند و باعث دوام و قوام آن می شود و به عبارتی مسافرت مسئولانه به مناطق طبیعی که حفظ طبیعت و حراست از فرهنگ محلی را توام با ارتقاء رفاه عمومی مردم بومی فراهم می آورد.

اکوتوریسم امروزه به عنوان یک مبحث عمده مدیریت در منابع طبیعی تجدید شونده مطرح است، اساس اکوتوریسم اینکه چگونه توریست می تواند برای ارتقای آگاهی و گذران اوقات فراغت و لذت جویی، منابع طبیعی و فرهنگی را مورد بازدید قرار دهد بدون اینکه تاثیر منفی در این منابع داشته باشد.

اکوتوریسم، سیستم اکولوژیکی محیط زیست را حراست می کند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان توسعه توریسم ساحلی را بسیار مهم دانست و گفت: فعالیتهای توریستی ساحلی مربوط به دو گروه شامل فعالیتهای متکی به طبیعت و دیگری فعالیتهای متکی به تسهیلات انسان ساخت است.

امید عزیزی افزود: بر طبق مطالعات انجام گرفته علیرغم افزایش تسهیلات انسان ساخت هنوز اصلی ترین فعالیتهای توریستی ساحلی، متکی به طبیعت است.

وی همچنین با اشاره به اینکه نوار ساحلی گیلان قابلیت اجرای طرحهای مناسب گردشگری از سوی بخش خصوصی است، اظهارداشت: از این ظرفیت عظیم باید بصورت اصولی در جهت شکوفایی اقتصادی و اشتغال استان استفاده شود.

به هر حال مهمترین منابع آبی جذب جهانگرد در گیلان، دریای خزر و سواحل زیبای آن با چشم ‌اندازها و مناظر بسیار بدیع، دلنشین و دیدنی است و همواره مسافران بسیاری را از دور و نزدیک به سوی خود جلب کرده است.

دریای خزر از ظرفیتهای بسیار بالایی در زمینه اکو توریسم برخوردار است

دریای خزر از ظرفیتها و قابلیتهای بسیار بالایی در زمینه بهره ‌برداریهای جهانگردی، توریسم و اکوتوریسم برخوردار است که در نوع خود شاید کم ‌نظیر باشد، سواحل و کرانه ‌های دریای خزر در پیوند با جلگه سرسبز و کوههای بلند سر به فلک کشید از دیدنی ‌ترین و جالب ‌ترین نقاط استان است.

گردشگری ساحلی به عنوان یکی از سریع ترین نواحی در حال رشد گردشگری به شمار می آید، بر این اساس گرچه رشد گردشگری ساحلی فواید زیادی را برای نواحی ساحلی به همراه داشته ولی گسترش بی رویه آن منجر به پیامدهای منفی زیست محیطی نیز شده است.

این واقعیات آشکارا بیانگر اینکه تعادل بین گردشگری و محیط زیست بسیار حساس بوده و حفظ این تعادل از طریق برنامه ریزی مناسب و مدیریت پایدار گردشگری در نواحی ساحلی ضروری است.

مناطق ساحلی به خصوص سواحل ماسه ای به دلیل اینکه حد فاصل بین انبوهی از آب و خشکی است، دارای اهمیت ویژه ایست به پیوست این اهمیت ناحیه مزبور بطور ذاتی برای انسانها جاذب و از ظرفیت لازم برای اجتماع گردشگران برخوردار می شود.

گردشگری ساحلی از مهمترین زیر بخش های طبیعت گردی به عنوان یک منبع برای ارزش افزوده و درآمد ویژه برای شهرهای ساحلی مورد توجه قرارگرفته است، امروزه درکنار انواع گردشگری، اکوتوریسم با تاکید بر سواحل اهمیت فراوانی یافته اما نکته ای که نباید فراموش شود اینکه اکولوژی محیط زیست ساحلی خیلی حساس و آسیب پذیر بوده و فشار ناشی از فعالیتهای توریستی می تواند تعادل اکولوژیکی محیط را برهم زند.

اکولوژی محیط زیست ساحلی خیلی حساس و آسیب پذیر است

بدون شک در این زمینه گیلان به ویژه شهرستانهای رودسر، لنگرود، لاهیجان، انزلی، تالش، رضوانشهر، آستارا، رشت، آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در کنارجاذبه های گردشگری فراوان مانند جنگلهای سرسبز، کوهپایه ها و کوههای قابل دسترس، رودخانه های فراوان، چشمه های آبگرم و معدنی، آثار تاریخی و تاسیسات رفاهی مناسب از دریا و سواحلی بهره مند است که یکی از انگیزههای مهم گردشگران برای سفر به این استان به ویژه در فصول گرم محسوب می شود.

شمال ایران بدلیل داشتن آب و هوای متمایز، جادههای کوهستانی، جنگلها و سواحل دریا جزو کانونهای مهم جذب گردشگر است، وجود این جاذبه ها باعث شده تا گردشگران زیادی به این شهر سفر کنند و در عین حال که منجر به بهبود وضعیت اقتصادی، اشتغالزایی و افزایش درآمد عده زیادی شده، اثرات منفی را نیز با خود به همراه داشته است.

به هر حال از جمله این اثرات می توان به پیامدهای زیست محیطی مخرب از قبیل آلودگی سواحل، تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاک، از بین رفتن زمینهای کشاورزی، نابودی زیست گاههای حیات وحش و ...اشاره کرد که در صورت عدم توجه جدی این مسئله ممکن است درآینده بر روند توریست پذیری این استان اثر منفی بگذارد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 15 =