شکری تصریح کرد:

دسترسی آسان جوانان به مواد مخدر/ ردپای استکبار جهانی در گسترش اعتیاد

شناسهٔ خبر: 1639074 -
شاهرود-خبرگزاری مهر: مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان تصریح کرد: دسترسی آسان جوانان به مواد مخدر یکی از عوامل گسترش اعتیاد در کشور است.

حجت الاسلام علی شکری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تاکید بر اینکه دسترسی آسان جوانان به مواد مخدر از عوامل گسترش اعتیاد است، افزود: ردپای استکبار جهانی در فراهم آمدن زمینه و گسترش اعتیاد در بین جوانان ما بسیار مشهود است.

وی با اشاره به اینکه پرداختن به مسئله قاچاق مواد افیونی مخدر و شیوع اعتیاد در کشور جمهوری اسلامی ایران را می توان از سه منظر مورد بررسی قرار داد، گفت: اعتیاد یک جرم اجتماعی، یک نوع بیماری و یک ابزار سیاسی و عامل تهدید درازمدت برعلیه جمهوری اسلامی است.

شکری افزود: اگر مسئله اعتیاد در کشور را از نوع اول یعنی یک جرم اجتماعی بدانیم در این صورت راهکارهای خاص خود را می طلبد. یعنی با بستن و کنترل مرزها و استفاده از نیروهای انتظامی و با آلوده شوندگان به اعتیاد به عنوان یک مجرم باید برخورد قانونی و قضایی صورت بگیرد.

  مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان اضافه کرد: اگر مسئله اعتیاد را از نوع دوم، یعنی یک نوع بیماری از نوع اختلالات رفتاری فردی بدانیم در آن صورت راهکارهای روانشناختی و سپس معالجه پزشکی را طلب می کند.

وی با بیان اینکه اگر مسئله اعتیاد نوجوانان و جوانان را ابزار تهاجم دشمن و عامل تهدید در دراز مدت تلقی کنیم اظهار داشت:  در این صورت نوع رویکرد و مقابله با آن با دیگر فرض ها تفاوت پیدا کرده و باید برنامه ریزان کشور آن را یک جبهه ایی از جنگ استکبار علیه جمهوری اسلامی ایران تلقی و با تمام قوا، مقابله و جلوی شیوع آن را در کشور بگیرند.

شکری گفت: البته ممکن است فرضیه چهارمی مطرح شود که بگوید مسئله اعتیاد در کشور ها از نوع و رویکرد سه گانه برخوردار است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان افزود: در هر صورت برای پیشگیری از شیوع اعتیاد و کاهش سن مصرف راهکارهای متعدد متصور است.

شکری بستن منافض و کنترل ورودی های کشور جهت کاهش عرضه و دسترسی سخت و پر هزینه به مواد مخدر را از راه های جلوگیری از اعتیاد جوانان به مواد مخد دانست.

   وی تصریح کرد: همچنین باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا از طریق فضا سازی فرهنگی و آموزشی های کاربردی عمومی تقاضای به مواد مخدر را کاهش داد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان اضافه کرد: خانواده و مدرسه و کاهش عرضه را به عنوان سه ضلع مهم و تاثیر گذار در این رابطه هستند.

شکری در پاسخ به خبرنگار مهر در رابطه با علت گرایش جوانان به مواد مخدر اظهار داشت: گرایش جوانان به مواد مخدر ریشه ها و عوامل مختلفی دارد که از جنبه های عاطفی و رفتاری قابل بررسی است.

وی گفت: فرد معتاد مواد مخدر را پناه گاه و تامین کننده نیازهای روحی و روانی خود دانسته و وی را  دچار توهمات زاید الوصفی می کند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان افزود: از دیگر عوامل اعتیاد جوانان به مواد مخدر، اختلال در مهارت های فردی و اجتماعی و مشارکتی است که شخص از این طریق می خواهد این اختلالات را جبران کند.

شکری اختلال در مشارکت و تصمیم سازی فردی و خانواده نا متعادل و بهم ریخته را از دیگر دلایل گرایش جوانان به مواد مخدر دانست.

وی با تاکید بر نقش محوری و اساسی خانواده در جلوگیری از اعتیاد جوانان به مواد مخدر گفت: مقام و منزلت خانواده در انجام وظایف به نحو احسن، تعادل، کنترل و هدایت فرزندان از وظایف مهم پدر و مادر در دوری جوانان از مواد مخدر عنوان کرد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان اظهار داشت: موضوع مواد مخدر را در کشور نباید یک مسئله عادی اجتماعی دانست، بلکه موضوع آلوده سازی جوانان به مواد مخدر با اهداف سیاسی و تخریب هویت و شخصیت آنان است کما اینکه استکبار برای رسیدن به اهداف سیاسی خویش در ایران، در کنار مواد مخدر از اهرم های دیگر نیز استفاده می کند.

وی در پایان با اهمیت نقش نهادهای فرهنگی در امر مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد:  برای نهادهای فرهنگی وظایفی تعریف شده است که بر اساس وظایف، ماموریت خود را انجام می دهند که بیشتر جنبه آگاهی دهی، افزایش مهارت های فردی، استفاده از تقویت روحیه معنویت و در افراد است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 0 =