مهر گزارش می‌دهد/

فعالیت 16 گشت امنیت اخلاقی در اصفهان/ فضای ناامن برای بد پوششها

شناسهٔ خبر: 1640060 -
اصفهان - خبرگزاری مهر: طرح امنیت اخلاقی یکی از طرح‌هایی است که نه تنها در فصل تابستان که در طول سال نیز استمرار دارد و در سال جاری نیز 16گشت امنیت اخلاقی در اصفهان فعال هستند و با اجرای طرح تشدید امنیت اخلاقی در فصل گرما، فضا برای بد پوششها ناامن می‌شود.

 به گزارش خبرنگار مهر، اجرای طرح تشدید امنیت اخلاقی در آستانه فصل تابستان در حالی شدت پیدا می‌کند که موجی از افراد بد حجاب در کوچه و خیابان به بهانه‌های گشت و گذار و گرمی تابستان فضای افزایش جرائم را فراهم می‌کنند.

از طرف دیگر تعطیلی مدارس و اوقات فراغت و نیز تفریح در پارک‌ها وظیفه پلیس را در برقراری هر چه بیشتر امنیت بیشتر می‌کند و در این راستا برخورد قاطع با هنجارشکنان می‌تواند مهم‌ترین مؤلفه برقراری امنیت اجتماعی باشد.

از آن جایی که جامعه در حال تغییر و تحول است و این تحولات حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد، لذا برای رسیدن به یک امنیت اجتماعی در انجام وظایف باید از اتکای صرف به خود و استفاده از روش‌‌های قدیمی، سنتی و صرفاً انتظامی به روش‌های دیگر روی آورد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان معتقد است بسیاری از جرائم استان از جنبه امنیتی به جنبه اجتماعی تغییر یافته و دیگر برای مردم و مسئولان یک دغدغه محسوب نمی‌شود.

وی در ابتدای سال جدید در این مورد گفت: گشت‌های پلیس اصفهان در سال 91 با رویکرد جدیدی خدمت‌رسانی می‌کنند که قطعاً به افزایش احساس امنیت منجر می‌شود.

سردار حسن کرمی ادامه داد: گشت‌های پلیس اصفهان با برنامه‌ریزی و کارشناسی دقیق هدفمندتر و در راستای خدمات‌رسانی بهینه به شهروندان اصفهانی در سال 91 با رویکرد جدید آماده خدمات‌رسانی به شهروندان بوده و قطعاً افزایش احساس امنیت را در شهر به دنبال دارد.

عکس تزئینی است

وی با بیان اینکه اقدامات پلیسی باید در راستای افزایش احساس امنیت در بین مردم باشد، گفت:‌ در عرصه انتظامی در سال 90 مأموریت‌های متنوعی را پلیس تجربه کرده و با تکیه بر کار جمعی و نگاهی به آینده جلب مشارکت مردمی موفقیت‌های لازم را کسب کرد.

کرمی ادامه داد:  آینده‌نگری و برنامه‌ریزی و کار جمعی باید تبدیل به یک فرهنگ در ناجا شود و جلب مشارکت مردمی و تعامل با نهادها و مسئولان سایر ارگان‌ها به مرور زمان ما را به هدف اصلی که همان افزایش احساس امنیت است نزدیک‌تر کند.

16گشت امنیت اخلاقی در سال 91  در اصفهان فعال هستند

فرمانده انتظامی استان با بیان اینکه 16 گشت امنیت اخلاقی در سال 91 به کار خود ادامه می‌دهند، افزود: ‌امکانات لازم برای تقویت گشتهای امنیت اخلاقی تأمین شده و «ون‌های امنیت اخلاقی»در سطح شهر فعالیت می‌کنند.

سردار کرمی در ادامه با اشاره به بالا بردن احساس امنیت در بین شهروندان افزود: پنج گشت پیاده در صبح و پنج گشت پیاده در بعد از ظهر در کنار ایستگاه‌های پلیس راه اندازی شده است.

وی تاکید کرد: برخورد پلیس با کسانی که حرمت شکنی می‌کنند و ‌مانکن هستند کاملاً تند و جدی خواهد بود و در رابطه با دیگر افراد جامعه نیز ارشاد، تذکر و سیر مراحل قانونی اجرا می‌شود.

فرمانده انتظامی استان اصفهان بیان داشت: تذکر لسانی مناسب و ارائه مشاوره با حفظ آبرو و شخصیت افراد، برخورد قاطع و انتقال افراد بد پوشش و مانکنی ونیز معرفی به مراکز مشاوره و گرفتن تعهد همراه با اهدای هدیه از جمله بخشی از اقدامات طرح امنیتی پلیس اصفهان در تابستان سال جاری است.

گشتی به نام ارشاد در اصفهان وجود ندارد

وی در مورد نحوه برخورد گشت‌های ارشاد با بد پوشش‌ها گفت: پلیس در اصفهان گشتی به نام ارشاد ندارد.

کرمی تاکید کرد: از سال ۸۹ به بعد تنها گشت‌های امنیت اخلاقی که وظیفه برخورد با تمامی مفاسد سطح استان را بر عهده دارند، فعال شده‌اند که بخشی از وظایف این گشت‌ها نیز تذکر به افراد بد پوشش و برخورد با مانکن‌هاست.

فرمانده انتظامی استان اصفهان اضافه کرد: اگر مردم از مأموران گشت‌های امنیت اخلاقی رفتار ناپسندی را مشاهده کردند از طریق سامانه اطلاع رسانی ۱۹۷ به پلیس اطلاع دهند تا پیگیری شود.

شروع مجدد گشت‌های ویژه پارک با ورود به فصل تابستان

وی با بیان اینکه پارک‌ها می‌تواند زمینه‌ساز برخی از جرائم از سوی افراد سودجو باشد، در مورد فعالیت گشت‌های ویژه پارک گفت: این گشت با مظاهر علنی فساد در پارک برخورد قاطع انجام می‌دهد زیرا  با ورود به فصل تابستان بسیاری از خانواده‌ها از فضای پارک استفاده می‌کنند و این در حالی است که بسیاری از افراد سود جو و منفعت طلب در کمین هستند تا از موقعیت استفاده و به نظم اجتماعی آسیب برسانند.

وی افزود: سال گذشته که گشت‌های پارک را در برخی از پارک‌های اصفهان داشتیم توانستیم از میزان برخی از جرائم کم و فضای پارک را برای هنجار شکنان ناامن کنیم که البته بازتاب خوبی از سوی مردم داشت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که به تدریج حوزه‌هایی هست که بر تحولات جامعه تأثیر بیشتری داشته و در احساس امنیت نقش تعیین‌کننده دارند.

ناهنجاری در پوشش، مزاحمت نوامیس، زورگیری، اراذل و اوباش و فروشندگان مواد مخدر بیشترین حوزه‌هایی هستند که امنیت را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

طرح امنیت اخلاقی جنبه اجتماعی دارد

سرهنگ جهانگیر کریمی معاون اجتماعی انتظامی استان اصفهان نیز در این مورد گفت: ما در موضوع بدحجابی در جامعه با سه مخاطب روبرو هستیم، گروه اول که اکثریت و افرادی هستند که حجاب را کاملاً رعایت می‌کنند و در این طرح تشویق و تقدیر از این افراد به منظور حمایت و پشتیبانی از آنها در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: گروه دوم کسانی که به مبانی عرفی و اخلاقی جامعه اعتقاد دارند، اما در عمل به آن کمی اهمال می‌کنند که برای این افراد تعدادی محدودی از جامعه را تشکیل می‌دهند و در طرح مذکور با حفظ حرمت و کرامت انسانی به آنها تذکر و مشاوره داده می‌شود.

معاون اجتماعی انتظامی استان اصفهان اضافه کرد: گروه سوم را افراد مانکن و تابلو می‌نامیم که این عده کاملاً قصد ترویج بدحجابی و بی بند و باری را در جامعه داشته و احساسات جامعه را جریحه‌دار می‌کنند که در این طرح برخورد ریشه‌ای با آنها می‌شود.

گفته می‌شود، پلیس اصفهان سال گذشته به خوبی سهم خود را در امنیت و آرامش ایفا و به بهترین شکل به وظایفش عمل کرده و توانسته مأموریت‌هایش را با توجه به تنوع و پیچیدگی‌هایی که در آنها بوده با موفقیت پشت سر بگذارد.

.................................
گزارش: نفیسه راهداری

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 3 =