در گفتگو با مهر اعلام شد:

تولید 20داروی سرطان توسط محقق ایرانی بازداشتی در سوئد/ توقف تزریق داروها

شناسهٔ خبر: 1673617 -
مدیر داخلی پژوهشکده آنتی بادی منوکلونال پژوهشگاه ابن سینا تولید واکسن ضد سرطان و 20 نوع دارو برای درمان سرطان را از پروژه های تحقیقاتی محقق ایرانی بازداشت شده در سوئد دانست و گفت: با بازداشت وی در سوئد تزریق دارو به بیماران متوقف شده است.

علی احمد بیات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه های تحقیقاتی دکتر حجت اله ربانی که هم اکنون در کشور سوئد بازداشت شده است، افزود: دکتر ربانی از محققان ایرانی مقیم سوئد است که بیش از 60 مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی به چاپ رساند و چندین پروژه تحقیقاتی و پایان نامه را اجرایی کرده است. وی به دلیل درگیری با همسر خود به 5 سال حبس محکوم شد ولی پس از یک ماه و نیم در زندان به کما رفت.

مدیر داخلی پژوهشکده آنتی بادی منوکلونال به بیان جزئیات زمینه های تحقیق دکتر ربانی پرداخت و اظهار داشت: از جمله پروژه هایی که وی اجرایی کردند تولید یک نوع مارکر بود که با استفاده از آن می توان 14 نوع سرطان را شناسایی کرد.

شناسایی 14 نوع سرطان

وی با تاکید بر اینکه این اختراع به ثبت بین المللی رسیده است، خاطر نشان کرد: این مارکرها 14 نوع سرطان مختلف را شناسایی می کند و به واسطه نتایج تستهایی که از این مارکرها بر روی بیماران به دست می آمد، دکتر ربانی داروهای مورد نیاز را تجویز می کرد.

واکسن ضد سرطان

بیات با بیان اینکه دکتر ربانی در ایران مسئول پروژه تولید واکسن ضد سرطان است، یادآور شد: در ماه های اخیر پروژه های تحقیقاتی زیادی در زمینه تولید واکسن ضد سرطان اجرایی شد و تمام مواد و واکسن های مورد نیاز برای درمان سرطان تولید شد.

تولید داروهای اختصاصی برای درمان سرطان

بیات تولید داروهایی برای درمان سرطان را از دیگر زمینه های تحقیقاتی دکتر ربانی نام برد و اضافه کرد: عملکرد این داروها به این صورت است که به سلولهای سرطانی بدخیم حمله می کنند و باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی می شود.

وی با بیان اینکه این داروها به مرحله عرضه به بازار نرسیده بود، اظهار داشت: داروهای تولید شده در فاز آزمایشگاهی و پایلوت تولید شده بودند. در فاز اول قرار بود به بیمارانی که اعلام آمادگی می کردند تزریق می شد.

بیات با اشاره به شرایط بیماران داوطلب، توضیح داد: بیمارانی که وجود سرطان بدخیم از طریق تستهای پاتولوژی و بیوبسی و همچنین نتایج تست های اسکن از بافت مورد نظر تشخیص داده شده بود داوطلب تزریق داروهای تولید شده بودند.

تولید 20 نوع داروی سرطان توسط محقق ایرانی بازداشت شده در سوئد

مدیر داخلی پژوهشکده آنتی بادی منوکلونال پژوهشگاه ابن سینا، تعداد داروهای تولید شده از سوی دکتر ربانی برای درمان سرطان را بیش از 20 نوع دارو ذکر و اضافه کرد: میزان دز این داروها بر اساس میزان نوع بدخیمی سرطان در بیماران مبتلا تعیین می شود که این میزان را تنها دکترربانی بر اساس آزمایشهایی که از بیماران می گرفت تعیین می کرد.

وی با اشاره به کاربردی شدن مارکرهای اختراع دکتر ربانی در تست های بیماران، ادامه داد: در تستهای صورت گرفته از بیماران برای تشخیص سرطان، از مارکرهای تولید شده دکتر ربانی استفاده شد و نتایج به دست آمده ابتلای بیمار به نوعی سرطان بدخیم محرز می شد.

بیات با تاکید بر اینکه داروهای تولید شده برای درمان کلیه سرطانها کاربرد دارد، افزود: بیمارانی که مراجعه می کردند بر اساس بدخیمی سرطان دسته بندی می شدند و با توجه به نوع سرطان، دکتر ربانی تعیین می کرد که به بیمار چه نوع دارویی و با چه میزان دزی تزریق شود.

سرنوشت نتایج واکسن و داروهای ضد سرطان

بیات با اشاره به سرنوشت نتایج به دست آمده از این تحقیقات، گفت: به منظور تست های بالینی بر روی بیماران مبتلا به سرطان، افراد بنا بر درخواست خود به پژوهشگاه مراجعه می کردند با ارائه توضیحاتی برای آنها پرونده های الکترونیکی پزشکی تشکیل شد.

وی ادامه داد: به دنبال تشکیل پرونده های پزشکی طبق برنامه های زمان بندی اولیه با استفاده از مارکرهای تولید شده از بیماران نمونه هایی برای ارزیابی های اولیه گرفته شد تا بر اساس نتایج به دست آمده تزریق داروها آغاز شود.

بیات با تاکید بر اینکه سنتز برخی از داروها در خارج کشور صورت می گرفت، اظهار داشت: از این رو برخی از داروهای تولید شده از سوی دکتر ربانی اخیرا به دست ما رسیده است و قرار بود در برنامه تزریق بر روی بیماران قرار گیرد.

متوقف شدن تزریق داروها به بیماران

بیات با ابراز تاسف از متوقف شدن تزریق داروها به بیماران نیازمند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر با مشکلی که برای دکتر ربانی در سوئد ایجاد شد تزریق داروهای سرطان متوقف شده است.

دکتر حجت اله ربانی محقق ایرانی مقیم سوئد که پس از طی یک ماه و نیم در زندان بدون هیچ جراحتی به کما رفت
 

وضعیت بیماران

وی با تاکید بر اینکه بیماران مبتلا به سرطان هرگز نتوانستند داروهای تولید شده را دریافت کنند، یادآور شد: ما در ابتدای راه بودیم و داروهای سنتز شده نیز به تازگی به دست ما رسیده بود و با مشکلی که برای دکتر ربانی در زندان پیش آمد و منجر به کما رفتن وی شد، این کار مسکوت ماند.

آخرین وضعیت دکتر ربانی

مدیر داخلی پژوهشکده آنتی بادی منوکلونال پژوهشگاه ابن سینا به بیان آخرین وضعیت جسمانی دکتر ربانی پرداخت و گفت: در حال حاضر دکتر ربانی به هوش آمده است.

وی با بیان اینکه دکتر ربانی بدون هیچ نوع جراحتی در زندان به کما رفته است، یادآور شد: پزشکان معالج وی تاکنون اظهار نظری در خصوص علت به کما رفتن وی ارائه نکردند این در حالی است که تضمین سلامت جسمی بر عهده دولت سوئد است و با توجه به این مشکل آنها باید پاسخگو باشند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 1 =