نحوی نژاد:

وجود 7 میلیون سالمند در کشور/ رسیدگی به امور سالمندان نیازمند همگرایی مسئولان

شناسهٔ خبر: 1674344 -
بیرجند – خبرگزاری مهر: رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان از وجود حدود هفت میلیون سالمند در سطح کشور خبر داد و گفت: برای رسیدگی به امور سالمندان باید بین مسئولان همگرایی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین نحوی نژاد ظهر چهارشنبه در شورای ساماندهی سالمندان خراسان جنوبی اظهارکرد: هم اکنون در حوزه سالمندان خدمات زیادی انجام می شود اما به دلیل اینکه همگرایی بین مسئولان وجود ندارد این فعالیت ها و خدمات مستند نیست.

 وی با بیان اینکه حدود 9 درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند، افزود: نرخ سالمندی در کشور رو به افزایش است.

 وی با بیان اینکه جمعیت سالمندی کشور در سال 85 حدود پنج میلیون و 200 هزار نفر بوده است، گفت: این رقم حدود 7.3 درصد جمعیت کشور بوده که هم اکنون به 9 درصد افزایش یافته است.

 وی با بیان اینکه باورهای غلطی از سالمندی جامعه وجود دارد، اظهارکرد: باید تلاش کنیم با فراهم کردن زمینه توانمندی سالمندان این باورها را تغییر دهیم.

وی با اشاره به اینکه به سالمند فقط نباید به عنوان حس نوع دوستی توجه کرد، افزود: سالمند برکت خانواده و جامعه است.

وی با بیان اینکه در آیات و متون اسلامی ما به تکریم سالمند تاکید شده است، عنوان کرد: توجه و تکریم سالمندان تنها نباید در حوزه آکادمیک باشد بلکه باید به حوزه عمل برسد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان به رونمایی از سند ملی سالمندان اشاره کرد و گفت: با ابلاغ این سند به دستگاه‌ها گام بزرگی در حوزه رفاهی و سلامت سالمندان برداشته می‌ شود.

 بیمه مراقبتی سالمندان در انتظار تصویب

وی بر تصویب بیمه مراقبتی سالمندان تاکید کرد و یادآور شد: در صورتی که شورای عالی بیمه این نوع بیمه را تصویب کند، سالمندان می توانند از مزایای این بیمه بصورت بلند مدت و کوتاه مدت بهره ببرند.

نحوی نژاد تصریح کرد: در بحث سالمندان باید به جای درمان، پیشگیری مورد توجه باشد و آزمایشات لازم برای جلوگیری از ابتلا به بیماریهای مختلف در این قشر انجام شود.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سالمندان در ادامه با اعلام ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی در حوزه سالمندی گفت: به این منظور مکاتباتی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی انجام شده است تا از ظرفیت شورای ملی سالمندان برای ارتقای طرح‌های پژوهشی استفاده شود.

 وی از ایجاد بنیادهای فرزانگان در تمامی استان های کشور برای سالمندان خبر داد و گفت: محورهای تاکید شده برای ایجاد این بنیادها  شامل محورهای رفاهی، آموزشی، عقیدتی، سیاسی و پایش سلامت جسمی و روحی سالمندان است.

وی ادامه داد: کلیات طرح در دبیرخانه شورای ملی سالمندان به تصویب رسیده و به استانها ابلاغ شده است که در این زمینه باید فضاهایی در بنیاد فرزانگان تشکیل شود که سالمند با ورود به آن از خدمات مختلف از جمله تست سلامت تا گذراندان اوقات فراغت برخوردار شود.

نگهداری 12 هزار سالمند در خانه سالمندان

 وی با بیان اینکه 12 هزار نفر از سالمندان کشور در خانه سالمندان نگهداری می شوند، افزود: هفت درصد جامعه سالمندی نیز تنها و بدون فرزند هستند.

 وی بر توجه بیشتر به سالمندانی که فرزندی ندارند، زنان سالمند و یا سالمندی که از بیماری رنج می برد تاکید کرد و گفت: انجام معاینات غربالگری برای دوره قبل از سالمندی باید مورد توجه قرار گیرد تا از مشکلات دوره سالمندی جلوگیری شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 0 =