قناعت عنوان کرد:

جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین جشنواره بین المللی

شناسهٔ خبر: 1678098 -
گرگان - خبرگزاری مهر: استاندار گلستان گفت: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، جشنواره ای ملی، فراملی و بین المللی است.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد قناعت صبح چهارشنبه در جلسه برنامه ریزی این جشنواره با ابراز خرسندی از اینکه تاکنون سه دوره در این جشنواره حضورداشته ،افزود: آغاز هفته ملی گردشکری هم زمان با جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین از افتخارات این استان است و خصوصیت تنوع فرهنگی و قومیتی این استان ثابت می کند که این استان می تواند میزبان شایسته ای برای این رخداد مهم فرهنگی باشد.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره تنها به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، اختصاص ندارد، تمام دستگاه های استان را در برگزاری این جشنواره دخیل دانست و ادامه داد: یکی ازنشانه ها و برندهای مهم ایجاد شده برای استان گلستان، برگزاری همین جشنواره است و باید از این جشنواره بهره برداری مناسب صورت گیرد تا توسعه پایدار در صنعت گردشگری استان ایجاد شود.

قناعت در پایان با اشاره به برپایی ششمین دوره این جشنواره درمهر ماه امسال، خاطر نشان کرد: برگزاری دوره های مختلف این جشنواره قطعاٌ، تاثیر به سزایی در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و... خواهد داشت وموجبات پیشرفت وتوسعه این استان را فراهم خواهد نمود.

معاون عمرانی استاندار گلستان گفت: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، اعتبار وحیثیت استان گلستان درسطح بین المللی محسوب می شود و بیانگر بلوغ مدیریتی استان گلستان است.

عبدالرضا دادبود افزود: باتوجه به حضور سفرا و میهمانان خارجی در این جشنواره، آماده سازی فضای محیطی این استان برای استقبال از این میهمانان را اعتبار و حیثیت استان عنوان کرد و ادامه داد: توانمندی های گردشگری و اکوتوریستی استان گلستان بی نظیر است و باید این قابلیت ها را به اقشار و لایه های مختلف استان، کشور و علاقمندان خارجی معرفی کرد که امری خطیر و پرمشغله است و این جشنواره فرصت مغتنمی است که بتوان توانمندی های استان را معرفی کرد.

دادبود با اشاره به حضور گردشگران خارجی در ایام برپایی این جشنواره دراستان، اذعان داشت: وظیفه کلیه دستگاه های این استان است که جهت میزبانی خوب برای این میهمانان بسیج شده و آبروی استان حفظ شود.

معاون عمرانی استاندار گلستان، خاطر نشان کرد: این استان به جز آن که به لحاظ طبیعی گلستان نامیده می شود از جهت حضور اقوام مختلف نیز «گلستان» بشمار می رود. بدین جهت، برگزاری 5 دوره جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در این استان بیش از همه مدیون همین زندگی مسالمت آمیز و وحدت بخش است که می تواند در این دوره نیز باتاسی از وحدت اقوام، جشنواره ای مطلوب و رضایتمند برگزار نمود.

وی درپایان برپایی هرچه مطلوبتر این جشنواره را درحفظ اعتبار وحیثیت این استان در سطح بین المللی موثردانست.

رئیس ستاد برگزاری پنجمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در این راستا گفت: با توجه به اینکه شناسنامه جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین به نام استان گلستان صادر شده، هرساله این جشنواره ارتقاء یافته و پربارتر از قبل برگزار خواهد شد.

قربان عباسی همچنین ادامه داد: در جشنواره امسال نیز سفرای کشورهایی حضور خواهند یافت که برای اولین بار به استان سفر خواهند کرد و کشورهایی که ازطریق اتاق بازرگانی استان تفاهم نامه امضا نموده اند نیز به استان دعوت خواهند شد.

وی همچنین یادآورشد: با توجه به این که روز جهانی گردشگری (27 سپتامبر- 5 مهرماه) است، لذا ستاد برگزاری این جشنواره در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با هوشیاری و درک ظرایف جهانی چنین نامگذاری‌هایی و نیز معرفی جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین به عنوان مکانی که توجه ویژه به فرهنگ اقوام ایرانی دارد و نیز وحدت و زندگی مسالمت‌آمیز فی مابین اقوام ایران را به نمایش می‌گذارد.

وی خاطرنشان کرد: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، ضمن این‌که به روند توسعه استان کمک شایانی می کند، رخداد ارزشمند فرهنگی است که همه ساله بازتاب بسیار مثبت و چشمگیری در کشور دارد و یک موقعیت ترویجی است، که در آن همه ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد تا ضمن معرفی فرهنگ های قومی و منطقه ای، به ویژگی های خاص مناطق نیز توجه گردد.

عباسی افزود: جشنواره ششم فرهنگ اقوام ایران زمین با حضور هنرمندان سراسر کشور، سفرا و هنرمندان کشورهای خارجی ازجمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قزاقستان، ارمنستان و... برگزار می شود و ازگلستانی های مقیم درکشورهای خارجی نیز دعوت به عمل خواهد آمد و از برنامه های این جشنواره نمایشگاه سراسری صنایع دستی و جاذبه‌های گردشگری، معرفی و نمایش آداب و سنن و شیوه های زندگی اقوام، مراسم آیینی و موسیقی اقوام و برنامه های تورگردانی است.

وی همچنین ادامه داد: نمایش آداب و رسوم و ویژگی‌های فرهنگی مردم استان گلستان شامل قوم کتول- ترکمن- سیستانی- قزاق- قزلباش (رامیان) و محلی مازندرانی(غرب استان)، اجرای مراسم آینی و موسیقی محلی استان گلستان شامل: موسیقی کتولی- موسیقی محلی گلستانه- موسیقی ترکمن- موسیقی سیستانی- و موسیقی رامیان ، اجرای موسیقی محلی سایر اقوام ایرانی از سراسر کشور، شامل20 گروه از تمامی اقوام کشورواجرای مراسم آیینی شامل دیلمون گیلان- مراسم آیینی کردستان- ذکر خنجر ترکمن- مراسم آیینی مردم بوشهر- مراسم آیینی تربت جام- چوب‌بازی به همراه موسیقی سمنان- و مراسم آیینی اردبیل، برپایی آلاچیق توسط قوم عشایر استان- آلاچیق ترکمن- آلاچیق قزاق از استان گلستان- و برپایی سیاه چادر توسط استان‌های ایلام، اردبیل، خوزستان، ایل قشقایی، ایل بختیاری، خراسان جنوبی و برنامه های تورگردانی با حضور سفرا، میهمانان و سرمایه‌گذاران خارجی که در قالب تور دو روزه به منظور آشنایی با پتانسیل‌های گردشگری استان و رونق فعالیت‌های تورگردانی به استان گلستان انجام می‌گردد.

عباسی همچنین به ویژگی های ششمین دوره جشنواره اشاره نمود و گفت: افزایش 30 درصدی تعداد کل غرفه ها وافزایش غرفه های بیرونی و حضور گروه های موسیقی متنوع تر در این دوره از جشنواره و تاکید بیشتر بر غرفه های فروش صنایع دستی و سوغات استان و دیگر استان ها از جمله ویژگی های این جشنواره است و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته پیش بینی می شود تعداد غرفه های خارجی دراین جشنواره بیشتر باشد.

وی درادامه از همکاری ارگان های مرتبط با این جشنواره و تشکیل کمیته های مختلف اجتماعی، نمایشگاهی، انتظامات و امنیت، اطلاع رسانی، پشتیبانی و.... یادکرد و در پایان بر اطلاع رسانی گسترده شبکه های استانی، سراسری و ملی در این جشنواره تاکید نمود و نقش صدا و سیما را درپوشش برنامه های این جشنواره و معرفی هرچه بهتر استان گلستان به عنوان مقصد گردشگری موثر دانست و گفت: امسال با توجه به حضور یکی از مقامات مهم کشوری در این جشنواره، برنامه ریزی های لازم نیز جهت برگزاری جشن ثبت جهانی گنبد قابوس، همزمان با این حضوردر استان صورت خواهد گرفت.

رئیس ستاد برگزاری پنجمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین همچنین یادآورشد: دراین دوره از جشنواره درنظر است همایش های گردشگری دریایی و شناسایی چالشهای توسعه بازاریابی صنایع دستی و گردشگری نیز برگزار شود.

ششمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین 6 لغایت 9 مهر ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان گلستان برگزار می شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 2 =