الگوی صحیح خانواده-2/

اهمیت سلامت روانی خانواده/ چهار اصلی که باید مورد توجه قرار بگیرد

شناسهٔ خبر: 1685722 -
خبرگزاری مهر- گروه دین و اندیشه: کلیه ناراحتیهای روحی چه ضعیف و چه خفیف در جو عاطفی خانواده انعکاس نامطلوبی دارد. خانواده مشکل دار درعلت شناسی آسیبب های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

لازم است تک تک افراد ابتدا در زمان تشکیل خانواده و بعد از آن درطول زندگی مشترک به نیاز های عاطفی روانی خود وبقیه افراد خانواده توجه داشته وبه آموزش وکسب اطلاعات لازم دراین زمینه ها رغبت نشان دهند.

تحقیقات نشان می دهد زوج هایی که سلامت روانی کافی ندارند، اغلب فرزندانی ناسازگار و ناسالم پرورش می دهند. مادران افسرده اغلب فرزندان افسرده دارند وافراد افسرده چه از لحاظ فردی و چه از لحاظ اجتماعی مواجه با مشکلات زیادی هستند.

این مسئله تنها به افسردگی ختم نمی شود، کلیه ناراحتیهای روحی چه ضعیف و چه خفیف در جو عاطفی خانواده انعکاس نامطلوبی دارد. خانواده مشکل دار درعلت شناسی آسیبب های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

اهمیت خانواده

خانواده به عنوان اولین کانونی که فرد درآن قرار می گیرد دارای اهمیت شایان توجهی است. اولین تاثیرات محیطی که فرد دریافت می کند ازمحیط خانواده است و حتی تاثیر پذیری فرد از سایر محیط ها می تواند نشات گرفته از همین محیط خانواده باشد. خانواده پایه گذار بخش مهمی در سرنوشت انسان است و درتعیین سبک و خط مشی زندگی آینده، اخلاق، سلامت و عملکرد فرد درآینده نقش بزرگی برعهده دارد.

عواملی چون شخصیت والدین، سلامت روانی وجسمانی آنها، شیوه های تربیت اعمال شده درخانواده، شغل و تحصیلات والدین به وضعیت اقتصادی و فرهنگی خانواده، محل سکونت خانواده، جمعیت خانواده، روابط اجتماعی خانواده و بی نهایت محرک متغیر دیگر در خانواده وجود دارند. شخصیت فرزند، سلامت روانی و جسمانی او، آینده شغلی، تحصیلی، اقتصادی، سازگاری اجتماعی وفرهنگی تشکیل خانواده او و غیره را تحت تاثیر قرار می دهند.

درباره جایگاه خانواده باید گفت: اولین کانون اجتماعی، خانواده می باشد زیرا با تشکیل خانواده است که نسل ها حفظ می شوند و باقی می مانند و لازمه وجود گروهها وطوایف و جوامع خانواده ها هستند و درهر جامعه، اگربنای خانواده ها مستحکم گردد و ارزشها ومعیارهای انسانی و آموزشی و تربیتی و اخلاقی و مذهبی در خانواد ه ها مورد توجه قرار گیرد، نه تنها جامعه آسیب پذیرنخواهد بود بلکه در زمینه امور اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جایگاه ویژه ای خواهد داشت.

اگر پدر و مادر که بانی خانواده هستند به اصالت و رسالت خود آگاه بوده و جایگاه خود را بدانند و فرزندان خود را به گونه ای تربیت و سرپرستی نمایند که افراد شایسته و کارساز باشند، چنین جامعه ای می تواند به افراد خود ببالد و در صحنه های داخلی و بین المللی جایگاه خاصی داشته باشد. برای داشتن چنین جامعه ای باید حداقل به امور ومسائل زیر در خانواده عنایت خاصی مبذول گردد:

1- تربیت صحیح از آغاز کودکی

2- سواد و دانش

3- بینش لازم برای تقویت جنبه های مذهبی، اخلاقی، عاطفی، اجتماعی و انسانی

4- به کار انداختن استعدادهای آنها درزمینه های علمی، هنری، حرفه ای، صنعتی و غیره با توجه به ذوق و علاقه آنها. 

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 11 =