در آذربایجان شرقی انجام شد/

تصویب 153 طرح سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با اعتبار 401 میلیارد ریال

شناسهٔ خبر: 1727084 -
تبریز - خبرگزاری مهر: 153 طرح سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی امروز سه‌شنبه در جلسه ستاد اجرایی توسعه بخش کشاورزی استان که با حضور استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد، به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، این طرح‌ها که به عنوان طرح‌های بالای 300 میلیون ریال قبلا در کمیته تخصصی توسعه کشاورزی مصوب شده بود، با اعتبار بیش از 401 میلیارد ریال و اشتغال‌زایی 682 نفر در جلسه امروز مورد موافقت اعضای ستاد اجرایی توسعه بخش کشاورزی استان قرار گرفت.

این طرح‌ها در قالب پروژه‌های آب و خاک، باغبانی، دام، طیور، دامپزشکی و صنایع کشاورزی و غذایی به تصویب رسیده‌اند که از نظر تعداد بیشترین طرح‌ها مربوط به بخش دام و از نظر هزینه، بیشترین اعتبار مربوط به بخش صنایع است.

در این جلسه همچنین معرفی طرح‌های بزرگ به صندوق توسعه بخش کشاورزی برای دریافت 568 میلیارد ریال تسهیلات از محل این صندوق تصویب شد.

اهتمام بانک‌ها برای حل مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی

استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه با اشاره به مشکل سرمایه در گردش برخی واحدهای تولیدی بخش کشاورزی استان، همکاری بیشتر بانک کشاورزی برای حل این مشکل را خواستار شد و تاکید کرد: در شرایط  کنونی کشور، تکیه به بخش کشاورزی و انجام اقداماتی که مانع از آسیب به واحدهای تولیدی این بخش شود ضروری است و برای این منظور نیازمند تامین سرمایه در گردش این واحدها هستیم.

احمد علیرضابیگی با تاکید بر استفاده از تمام اختیارات و ظرفیت‌های ستاد اجرایی توسعه بخش کشاورزی استان، افزود: هدف ما این است که با استفاده از نرم‌افزارهای موجود روند سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را تسهیل کنیم  و در این راستا تنها نباید به قوانین و بخشنامه‌ها اکتفا کرد بلکه واقعیت‌های اجتماعی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در این رابطه همکاری اداره کل منابع طبیعی استان را برای رفع موانع و معارض‌های واگذاری زمین‌های کشاورزی به سرمایه‌گذاران و متقاضیان فعالیت در این بخش مورد تاکید قرار داد.

لزوم تعریف منابع جدید برای تامین نهاده‌های دامی


رئیس ستاد اجرایی توسعه بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به تصویب طرح‌های جدید دامپروری در این ستاد، بر لزوم تعریف منابع جدید برای تامین نهاده‌های دامی به ویژه علوفه مورد نیاز دامداران تاکید کرد و افزود: ظرفیت استان در بخش دامداری و دامپروری بسیار بالاست و با توجه به محدودیت منابع علوفه در استان لازم است این نهاده‌ها از منابع دیگری به ویژه مراتع کشورهای همسایه از جمله ارمنستان تامین شود.

علیرضابیگی همچنین فراهم کردن بسترهای لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را ضروری دانست و گفت: بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران منفعت خود را به خوبی تشخیص می‌دهند و نمی‌توانیم آنها را ملزم به اجرای خواسته‌های خود کنیم؛ بلکه باید زمینه موفقیت آنها را فراهم کنیم.

توجه ویژه دولت به توسعه بخش کشاورزی در مناطق زلزله‌زده

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود آمار تسهیلات پرداختی برای احداث اماکن دامی در مناطق زلزله‌زده را قابل توجه و باارزش توصیف کرد و گفت: این تسهیلات علاوه بر سازه‌های بلاعوضی است که در این مناطق نصب شده و این حاکی از توجه ویژه دولت به اسکان پایدار مردم در این مناطق با فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری دام‌های خود است.

وی تاکید کرد: باید مردم این مناطق را نسبت به سودآور بودن فعالیت‌های کشاورزی و دامداری مطمئن کنیم تا برای دریافت تسهیلات بانکی ترغیب شوند.

علیرضابیگی با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر فروش دام‌های زلزله‌زدگان با قیمت‌های ناچیز گفت: برخلاف تبلیغات برخی رسانه‌ها، گزارش‌های کارشناسی نشان می‌دهد که این موضوع صحیح نیست و قیمت دام در این مناطق با سایر مناطق تفاوت چندانی ندارد.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر اطلاع‌رسانی شایسته از اقدامات دولت در مناطق زلزله‌زده تاکید کرد و افزود: برخی اخبار منفی که بعضا از سوی افراد غیرمسئول منتشر می‌شود، موجبات یاس و ناامیدی مردم را فراهم می‌کند که برای مقابله با این جریان، باید اقداماتی که دولت در جهت امیدوار کردن مردم و توسعه معیشت در این مناطق انجام می‌دهد به نحو مناسب اطلاع‌رسانی شود.

پرداخت 2860 فقره تسهیلات برای احداث اماکن دامی در مناطق زلزله‌زده

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم در این جلسه از پرداخت دو هزار و 860 فقره تسهیلات 50 میلیون ریالی احداث اماکن دامی در مناطق زلزله‌زده استان خبر داد.

مسعود محمدیان افزود: تاکنون 12 هزار و 194 پرونده در این خصوص تشکیل شده که پرونده 4 هزار و 814 نفر آماده پرداخت تسهیلات است.

وی در ادامه از اتمام ساخت 206 واحد نگهداری دام در روستاهای زلزله‌زده خبر داد و گفت: 381 واحد نیز در مرحله نصب سازه قرار دارند.

محمدیان اضافه کرد: علاوه بر این، سه هزار و 60 واحد دامی توسط سپاه پاسداران و 386 واحد نیز توسط بنیاد بتن در این مناطق ساخته شده است.

دبیر ستاد اجرایی توسعه بخش کشاورزی استان همچنین گفت: از ابتدای سال جاری شش هزار و 789 طرح کشاورزی با اعتبار سه هزار و 830 میلیارد ریال در ستادهای شهرستانی توسعه بخش کشاورزی به تصویب رسیده است.

وی در ادامه از لغو ممنوعیت استخدام برای متقاضیان دریافت تسهیلات و زمین‌های کشاورزی در سطح کشور خبر داد و افزود: از این پس فارغ‌التحصیلانی که از تسهیلات و اراضی کشاورزی استفاده کرده‌اند می‌توانند در صورت جذب در دستگاه‌های دولتی، تسهیلات و اراضی دریافتی را به افراد واجدالشرایط دیگری منتقل کنند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 0 =