سرایت احساسات/

توانایی انسان در استشمام ترس و تنفر

شناسهٔ خبر: 1738644 -
تحقیقات جدید حاکی از آن است که احساسات مسری است و انسان می تواند ترس و تنفر را استشمام کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این مطالعات نشان می دهد که انسان نیز می تواند درست مانند حیوان از طریق بو با دیگران ارتباط برقرار کند.

گان سمین و همکارانش از دانشگاه اوتریخت در هلند می گویند: این یافته ها برخلاف تصور پذیرفته شده رایج است که می گوید ارتباط انسانها با هم منحصرا از طریق کانال های زبانی و بصری انجام می شود.

اغلب حیوانات با بو کشیدن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند اما از آنجا که انسان همان عضوهای تشخیص بو حیوانات را ندارد دانشمندان فکر می کردند انسان سالیان سال پیش توانایی خود را برای استشمام ترس و دیگر احساسات از دست داده است.

محققان هلندی در مطالعات خود از 10 مرد خواستند صحنه های ترسناک یا مشمئز کننده فیلمی را تماشا کنند سپس عرق ناحیه زیربغل این افراد را جمع آوری کردند.

سپس محققان از 36 زن خواستند در یک آزمایش بصری شرکت کنند. در این حالت زنان بی خبر از همه جا بوی عرق مردان را استشمام کردند.

وقتی زنان بوی عرق ناشی از ترس را استشمام کردند در حالتی که نشان دهنده ترس خودشان بود چشمانشان را باز کردند. در عین حال آن دسته از زنانی که بوی عرق ناشی از تنفر را حس کرده بودند چهره خود را در حالتی که نشان دهنده تنفر بود در هم کشیدند.

محققان در این مطالعه از مردان به عنوان تولید کننده بو و از زنان به عنوان دریافت کننده استفاده کردند چرا که تحقیقات پیشین حاکی از آن بود که زنان نسبت به بوی تن مردان حساس تر هستند.

این پژوهش حاکی از آن است که انسان می تواند با بو کشیدن دستکم در برخی از احساسات، با دیگران ارتباط برقرار کند که می تواند در امکان شلوغ و پرازدحام کمک کننده باشد.

این محققان می گویند یافته ما نشان می دهد سیگنال های شیمیایی احساسات می تواند عامل بالقوه ای برای سرایت احساسات در موقعیت هایی مانند حضور انبوه جمعیت باشد.

یافته های این تحقیق در نشریه Psychological Scienceمنتشر شده است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 5 =