کمالی:

جامعه کارگری کشور در سخت ترین شرایط خود قرار دارد

شناسهٔ خبر: 1744074 -
قزوین- خبرگزاری مهر: دبیرکل حزب اسلامی کار کشور گفت: در سال حمایت از تولید ملی، سرمایه و کار ایرانی، متاسفانه تولید در حاشیه قرار گرفته و جامعه کارگری در سخت ترین شرایط با مشکلات دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، کنگره کارگری خانه کارگر استان قزوین ظهر پنجشنبه با حضور حسین کمالی وزیر سابق کار و دبیرکل حزب اسلامی کار، عیدعلی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین و جمعی از کارگران واحدهای صنعتی استان در تالار شهر الوند برگزار شد.

حسین کمالی در این همایش گفت: جامعه کارگری تحت سخت ترین شرایط قرار دارد که نیازمند توجه و بازنگری جدی در امور است.

وی افزود: در سال حمایت از سرمایه های ایرانی قرار بود از تولید ملی حمایت شود اما به جای این که تولید و اشتغال شکل بگیرد مسائل برعکس شد و بر خلاف سیاست گذاری های امسال حرکت کرده ایم.

وزیر سابق کار تصریح کرد: با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها قرار بود از محل درآمدهای آن به واحدهای تولیدی کمک شود تا هزینه های اضافی جبران شود حتی می خواستند از درآمدهای ارزی هم به تولید تزریق کنند تا اشتغال افزایش یابد اما اجرای این طرحها فقط هزینه های تولید را بالا برد و حمایت جدی هم از تولید صورت نگرفت.

تعداد واحدهای تعطیل زیاد است

عضو شورای مرکزی خانه کارگر یادآورشد: متاسفانه شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی هستیم که استان قزوین نیز با این مشکلات دست و پنجه نرم می کند و در حالی که باید امنیت شغلی کارگران تامین می شد این اتفاق رخ نداد و شاهد بیکاری کارگران هستیم.

کمالی گفت: امروز در جامعه شاهد رشد نرخ بیکاری، طلاق، زندانی، اعتیاد در جامعه هستیم که به دلیل سیاست های اشتباه ایجاد شده است.

وی افزود: افراد را غرض ورزی متهم نمی کنم شاید این مسئولان خیرخواه هم باشند و تصمیم دارند خوب کار کنند اما نتیجه مدیریت و تصمیم گیری آقایان وضعیتی است که امروز می بینیم.

کمالی بیان کرد: مخاطب من دولت نیست شاید مشکل از خودمان است و زمان بروز مشکل باید به خودمان نگاه کنیم که چه کرده ایم و چه اتفاقی افتاده که به این روز افتاده ایم.

26 میلیارد دلار واردات کالای قاچاق

عضو شورای مرکزی خانه کارگر گفت: بنابه اعلام منابع رسمی حجم واردات کالای قاچاق از مرزهای کشور بالغ بر 26 میلیارد دلار است که این میزان در کنار واردات رسمی کالا رقم قابل توجهی می شود که به تولید آسیب جدی زده است.

وی اضافه کرد: این آمار را ضد انقلاب نگفته بلکه نماینده مجلس اعلام کرده اگر واقعا می خواهیم اشتغال را در کشور رونق دهیم چگونه می توانیم با این مسئله کنار بیائیم، آیا شایسته است تا اجازه دهیم واردات بی رویه کالا منجر به بیکاری کارگر ایرانی شود.

کشاورزی رقابتی و صنایع به روز راهکار ایجاد اشتغال

وزیر سابق کار گفت: برای مقابله با مشکلات بخش تولید امروز باید از روشهای اقتصادی صحیح استفاده کنیم و کشاورزی رقابتی و به روز کردن صنایع برای افزایش قدرت رقابت در بازار از مهمترین راهکارها برای خروج از این شرایط ضروری است.

                   

اقتصاد درون گرا جوابگو نیست

کمالی یادآورشد: اقتصاد درون گرا در شرایط کنونی جوابگو نیست زیرا در این شرایط نیروی انسانی به صورت سیار است و واحدهایی که به روز نباشند نمی توانند با همتایان خود رقابت کنند و محکوم به مرگ هستند.

وی افزود: اگر کالای ایرانی کیفیت و قیمت مناسب نداشته باشد نمی تواند در بازار حضور داشته باشد لذا باید به سمت افزایش کیفیت محصول حرکت کنیم تا از قافله رقابت عقب نمانیم.

تسهیلات بنگاههای زودبازده مشکل ساز شد

دبیرکل حزب اسلامی کار یادآورشد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته دولت تسهیل کننده تولید است و مانع تراشی نمی کند اما در ایران به کارگر و مردم می گویند اراده و فکر اقتصادی نداری و مسئول و مدیر می داند چه باید کرد، آیا واقعا فقط یک مدیر تشخیص می دهد چه کار کند؟ اگر این گونه بود پس این همه مشکل از کجاست.

وی گفت: متاسفانه در سالهای گذشته با تسهیلات زودبازده و دادن وام به افراد خاص مشکل ساز شدند که باید مشخص شود چه کسانی در سالهای اخیر با سوء استفاده ثروت اندوختند در حالی که باید دید نیاز جامعه چیست و سرمایه گذاری در همان مسیر ایجاد شود و مردم و تولید کننده خودشان تصمیم بگیرند چه کالایی و با چه روشی تولید کنند تا بازارداشته باشد اما با موانع متعدد دولتی مواجه می شوند.

این فعال کارگری یادآورشد: در کشورهای عقب افتاده به بهانه تنظیم بازار مسائل قفل می شود، ایراد می گیرند، تهمت می زنند، مانع تراشی می کنند در حالی که باید از رشد و سعادت افراد خوشحال شوند برای کارگران مشکل ایجاد می کنند.

کارگران همیشه نگران اخراجند

وزیر سابق کار اظهارداشت: امروز کارگران ما با حداقل حقوق زندگی می کنند و همیشه نگران اخراج شدن هستند و بسیاری از طلاق ها و زندان رفتنها ناشی از بیکاری و اخراج از کارخانه هاست.         

کمالی گفت: جامعه کارگری باید هوشیار باشد زیرا در شرایطی که در خیابانهای تهران شاهد تردد صدها خودروی 400 میلیون تومانی هستیم تولید در کشور به حاشیه رانده شده و عده ای با پولهای سرگردانی که در اختیارشان قرارگرفته مانور می دهند.

دبیرکل حزب اسلامی کار افزود: باید پرسید پولهایی که به افراد مختلف داده شد چگونه توزیع شد و آیا کارگران هم از آن سهمی داشتند یا نه؟ چه کسی تصمیم گرفت سرمایه های کشور به عده ای خاص داده شود و این افراد از کجا پیدا شدند که وامها را گرفتند.

با درآمدهای نفتی می توانستیم کشور را از نو بسازیم

کمالی تصریح کرد: در طول 100 سال گذشته حدود یک هزار میلیارد تومان درآمد نفتی عاید کشور شد اما در پنج تا شش سال گذشته بیش از 600 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم که می توانستیم کشور را با این پول از نو بسازیم اما شاهد بیکاری کارگران و تعطیلی واحدهای صنعتی بودیم.

وزیر سابق کار اظهارداشت: متاسفانه هنوز فرهنگ کار نداریم و هر کس هر چیزی گفت باور می کنیم و مطالعه، تحقیق و بررسی کارشناسی در سیستم ما جایگاهی ندارد و دولت هم در این زمینه مقصر نیست لذا باید کارها را عقلانی کنیم.

وی گفت: با تصمیمات بدون مطالعه و پیش پا افتاده برای کشور مشکل ساخته ایم و با داشتن این همه زمین و منابع طبیعی که آنها را رها کرده ایم و جوانان افسرده و بیکار را در مقابل خود می بینیم، اشتغال و تولید را جدی نگرفته ایم.

کمالی یادآورشد: با این وضعیت کشور پیش نمی رود و آنها که کشورشان را ساخته اند با همه وجود کار کرده اند و کشورهایی که وضعیت ما را دارند مانند افغانستان و عراق منزوی شده اند.

عضو شورای مرکزی خانه کارگر افزود: در یک زمان استان سیستان و بلوچستان مهمترین منبع تامین کننده گندم خاورمیانه بود اما امروز پنج میلیون تن گندم وارد می کنیم و فقط شعار خودکفایی و نمایش می دهیم اما معلوم نیست چرا به زیرساختها توجه نداریم و با واردات گندم و برنج به تولیدکنندگان آسیب می زنیم.

وی گفت: چرا کشاورزی را اقتصادی نمی کنیم و با تبدیل شبکه های دیم به آبی، توزیع بذر و نهال، فعالیت این بخش را مقرون به صرفه نمی کنیم.

صداوسیما راه خود را گم کرده است

کمالی با انتقاد از رسانه ملی در عدم انعکاس مشکلات کارگران اظهارداشت: چرا رسانه ملی هیچ گاه صحبت ها و مشکلات کارگران را منعکس و حرف های این گروه زحمتکش را بی کم و کاست مطرح نمی کند تا رسانه های بیگانه آنرا مطرح نکنند.

وی بیان کرد: به نظر می رسد رادیو و تلویزیون راه خود را گم کرده است، چرا برنامه ای که جوانان را تشویق به کار کند نمایش داده نمی شود.

کمالی گفت: مدام می گویند رسانه های ضد انقلاب را گوش نکنید، درست است بی بی سی هیچگاه به فکر ما نیست و بدخواه نظام است اما چرا نباید در رسانه ملی از مردم عادی، کارگران حرفی زده شود مگر اینها مشکل ندارند و مگر این رسانه عمومی و ملی نیست و به همه تعلق ندارد.

وی بیان کرد: کشور را همین کارگرانی ساخته اند که امروز برخی تا دو سال هم حقوق نگرفته اند و با نجابت تحمل کرده اند و حرفی هم نمی زنند، کدام مسئول و مدیری تحمل می کند که یک ماه حقوق نگیرد و اعتراض هم نکند.

جامعه کارگری هوشیار باشد

وی گفت: باید در رفتارمان بازنگری کنیم و جامعه کارگری نباید هر چیزی را بپذیرد وقتی به یک نماینده رای می دهیم نباید هر کاری دلش خواست انجام دهد و رای دهندگان را فراموش کند، رفاه و آسایش را برای خودشان بخواهند ومشکلات را برای جامعه کارگری، باید شرایط گفتگو در جامعه کارگری فراهم شود.

کمالی همچنین گفت: وقتی که کشور نفت و درآمد دارد دیگر رابطه مردم مردم و دولت حاشیه می شود و نیاز به گفتگو نمی بینند، نظرسنجی ها بی مفهوم می شود و با یک سیستم همه امور را پیش می برند.

وی بیان کرد: وقتی موضوع شورای اسلامی کار مطرح شد عده ای ما را مسخره کردند و گفتند مشورت با کارگر خنده دار است زیرا کارگر که تفکر و اندیشه ندارد، حتی تولید ملی را ما 30 سال پیش مطرح کردیم اما گفتند که کارگران نمی دانند و درک نمی کنند، شما که دانستید چه کردید.

وزیر سابق کار با انتقاد از وضعیت موجود یادآورشد: شما که فهمیدید نتیجه کار شرایط فعلی شد حداقل شجاعت داشته باشید و از عملکرد خود دفاع کنید، به دیگران احترام بگذارید و به منافع ملی توجه کنید تا کشور آسیب نبیند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 9 =