افزایش 25 سانتی سطح آب دریاچه ارومیه/ورود 120 میلیون متر معکب آب

شناسهٔ خبر: 1774151 -
ارومیه - خبرگزاری مهر: مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب منطقه ای آذربایجان غربی از افزایش 25 سانتی متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه به دنبال بارش برف و باران طی یکماه اخیر خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرنگ دوستی رضایی صبح دوشنبه در جلسه استانی اعضای شورای منطقه ای مدیریت حوضه آبخیز دریاچه ارومیه افزود: بر اثر بارندگی های اخیر تراز آبی دریاچه ارومیه در مقایسه با آبان ماه امسال 25 سانتیمتر افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: در پی بارشهای خوب در فصل زراعی و بخصوص اواخر پاییز در حوضه دریاچه ارومیه تراز آبی دریاچه به 1270.85 سانتی متر ثبت شده که این میزان نسبت به تراز سطح آب در آبان ماه 25 سانتی متر افزایش نشان می دهد.

مهرنگ دوستی رضایی با بیان اینکه با این وجود سطح آب دریاچه نسبت به سال گذشته هنوز 15 سانتی متر کاهش دارد، عنوان کرد: امیدواریم با تداوم بارندگیها و همراهی و مشارکت کشاورزان در اجرای طرح های احیا دریاچه شاهد بهبود وضعیت این تلاب بین المللی باشیم .

ورود 120 میلیون متر مکعب آب از رودخانه ها به دریاچه ارومیه

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب منطقه ای آذربایجان غربی مجموع بارشهای پاییزی امسال در حوضه دریاچه ارومیه 166 میلی متر اعلام کرد و گفت: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 40 درصد افزایش دارد .

وی با اشاره به اجرای برنامه رها سازی آب از پشت سدهای حوضه دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، افزود: میزان آب ذخیره شده در پشت سدهای حوضه دریاچه ارومیه 550 میلیون متر مکعب بوده که این میزان در مقایسه با سال گذشته 11 درصد کاهش یافته و با آغاز طرح رهاسازی آب سدها بیش از 120 میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه ها وارد دریاچه شد.

ازسال آبی 75 – 74 تا کنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه ارومیه سیر نزولی پیدا کرده و در طول سالهای اخیر آب دریاچه بالاتر از شش متر کاهش داشته است که نیاز به یک عزم ملی و منطقه‌ای برای نجات این اکوسیستم با ارزش و بحران زده است.

بنا بر تحقیقات انجام شده از 17 سال پیش تا کنون نمودار تراز آب پارک ملی دریاچه ارومیه رو به پایین است و مطالعات مدیریت زیست بوم حوضه آبریز دریاچه ارومیه که با همکاری بانک جهانی به اتمام رسیده، نشان می‌دهد دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان تا کمتر از 20 سال آینده با بحران شدیدی مواجه خواهد شد.

پارک ملی دریاچه ارومیه با ویژگی های خاص خود بعد از دریاچه شور بحر المیت در دنیا به عنوان دومین دریاچه شور و بزرگ در جهان به شمار می رود، این دریاچه به عنوان بزرگترین تالاب دائمی با دارا بودن 102 جزیره بزرگ و کوچک در استان قابلیت های زیادی را در دل خود جای داده است.

مساحت این دریاچه بیش از 570هزار هکتار است. با به خطر افتادن وضعیت این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان، حیات گونه های با ارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ایرانی و... نیز به خطر خواهد افتاد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 2 =