اباصلتی در گفتگو با مهر:

200 نوع غذای بومی خراسان رضوی احیا می شود

شناسهٔ خبر: 1782739 -
مشهد - خبرگزاری مهر: کارشناس مسئول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از شناسایی و احیای 200 نوع غذای بومی استان خبرداد.

زهرا اباصلتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با احیای فرهنگ غذای سنتی و بومی گذشته در استان سعی داریم که این غذاها را به سفره های مردم باز گردانیم.

کارشناس مسئول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: 200 نوع غذای بومی را شناسایی شده در استان داریم که با اصلاحاتی که در آنها اجرا می شود می توانند الگوی مناسبی در برنامه غذایی مردم باشند.

اباصلتی با بیان اینکه استفاده از غذاهای سنتی در هزینه های خانواده نیز صرفه جویی خواهد شد تصریح کرد: از ارزش غذاهای سنتی غافلیم و با گرایش به فست فودها جامعه به سوی اضافه وزن و انواع بیماریها پیش می رود.

اضافه وزن هشداری برای دانش آموزان

وی تاکید کرد: اضافه وزن و چاقی در میان دانش آموزان شایع شده که هشداری برای بروز بیماریهایی قلبی وعروقی و دیابت است.

کارشناس مسئول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: استفاده مستمر از فست فودها سبب کمبود ریز مغذی ها مثل آهن و روی در دانش آموزان شده است که عاملی برای ابتلا به سرطان به شمار می رود.

افزایش آمار افراد چاق به علت کم تحرکی

کارشناس مسئول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: هر سال به دلیل وجود کم تحرکی در میان جوانان به آمار افراد چاق افزوده می شود و این برای سلامت عمومی مردم هشدار دهنده است.

اباصلتی در خصوص همکاری آشپزخانه ها و فست فودها در فرهنگ سازی استفاده از غذای سالم بیان کرد: از کسانی که در تهیه موادغذایی فعال هستند خواسته شده که از روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: همچنین به رستورانها استفاده از سالاد بسته بندی شده و آب سالم و دوغ به جای نوشابه گازدار توصیه شده است.

کنجد وشادونه جایگزین مناسب غلات حجیم شده

کارشناس مسئول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه غذاهای سنتی در برابر فست فودها در حال نابودی اند تاکید کرد: با توجه به اهمیت استفاده از غذای سالم بهتر است به دخترانمان تهیه غذاهای سنتی را آموزش دهیم و از میان وعده های سالم مثل کنجد و شاه دانه به جای غلات حجیم شده استفاده کنیم.

نان تیره سبوسدار بهتر از نان سفید رنگ

اباصلتی در خصوص نان های ارائه شده در نانوایی ها گفت: باید مردم از نان های سبوسدار که رنگ تیره تری دارند استفاده کنند و استفاده از نان های سفید و شفاف توصیه نمی شود.

وی با اشاره به اینکه نان های قدیمی و سنتی عطری در فضا می پراکند افزود: مردم ظاهر نان را می بینند در حالی که نان های سفید از سبوس کمتری برخوردارند و مزایای کمتری نیز دارند.

بسیج آموزش تغذیه عمومی در کشور

کارشناس مسئول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به برنامه های هفته بسیج آموزش همگانی اشاره کرد و گفت: این برنامه ها با هدف ترویج تغذیه صحیح و آموزش عمومی در خراسان رضوی اجرا می شود.

اباصلتی با اشاره به اینکه سومین سال است که بسیج آموزش تغذیه عمومی در کشور اجرا می شود افزود: با توجه به گرایش روزافزون مردم به فست فودها و به فراموشی سپرده شدن غذاهای سنتی احیای فرهنگ استفاده از غذای سنتی و بومی ضرورت دارد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 9 =