در گفتگو با مهر مطرح شد؛

تأثیر فیلسوفان مسلمان از اخلاق ارسطویی/ تقابل اخلاق ارسطویی با کانتی

شناسهٔ خبر: 1784440 -
استاد دانشگاه کوئینز کانادا با اشاره به تأثیر فیلسوفان مسلمان از اخلاق ارسطویی گفت: اخلاق ارسطویی و اخلاق کانتی در تقابل با یکدیگر قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب "درک اخلاق ارسطویی" اثر جان میلر از سوی انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است.

جان میلر نویسنده این کتاب و استاد دانشگاه کوئینز کانادا در مورد محورهای اصلی کتاب و فرضیه خود در آن به خبرنگار مهر گفت: اخلاق ارسطویی مهمترین مبحث اخلاق در تاریخ فلسفه غرب به شمار می‌رود.

وی افزود: هدف از این کتاب این است که تفاسیری که از اخلاق ارسطویی از دوران باستان تا دوران کنونی وجود دارد را مورد بررسی قرار دهد.

مؤلف "درک اخلاق ارسطویی" در ادامه یادآور شد: در مورد این تفاسیر پرسشهای زیادی مطرح است. اینکه آیا مفسران همه آثار ارسطو را خوانده‌اند؛ اینکه آنها این مطالعه را با دقت انجام داده‌اند یا نه؛ و اینکه با چه تقریری آثار او را مورد مطالعه قرار داده اند.

وی در ادامه تأکید کرد: تأثیری که اخلاق ارسطویی بر فیلسوفان و ادوار بعد از خود داشته تأثیری توأم با پذیرش نبوده است.

استاد دانشگاه کوئینز کانادا تصریح کرد: برای نمونه اگر چه در دوره هلنی اخلاق ارسطویی برایشان مهم بوده است اما کانت اخلاق خود را در تقابل با اخلاق ارسطویی می بیند. به عبارت دیگر اخلاق ارسطویی و اخلاق کانتی در تقابل با یکدیگر قرار دارند.

این استاد فلسفه در پایان افزود: فیلسوفان جهان اسلام نیز تأثیر زیادی از اخلاق او داشتند و مواردی را به آن افزودند. تأثیر ارسطو بر حوزه اخلاق تنها محدود و منحصر به قرون گذشته نمی شود و در حال حاضر نیز فیلسوفان زیادی از آرای او متأثر هستند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 1 =