مهر گزارش می دهد؛

ترویج فرهنگ وقف گامی جهت ایجاد موقوفات جدید/"وقف" افتخاری برای اسلام

شناسهٔ خبر: 1786221 -
رشت - خبرگزاری مهر: ایجاد موقوفات جدید در جامعه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند و این مهم با ترویج و تبیین فرهنگ وقف محقق می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، وقف از کارهای نیکی است که یک فرد آن‌ را با اختیار و داوطلبانه برای دو هدف انجام می ‌دهد.

نخست‌ هدف عام برای خدمت به مردم به عنوان یک تکلیف دینی است زیرا اسلام مردم را به همکاری، همدلی و نیکوکاری دعوت‌ کرده و نهاد وقف می‌ تواند خدمات دائم و مستمری را در جامعه ایفا کند و دیگر هدف خاص زیرا با انجام وقف انسان تسلیم انگیزه‌ های فطری‌ و درونی خود در راه نیکوکاری و خیرخواهی می ‌شود.

سنت حسنه وقف یکی از افتخارات مکتب اسلام و از ابزارهای موثر اعتقادی و فرهنگی برای رفع نیازهای‌ مادی و معنوی جامعه است.

سنت حسنه وقف از افتخارات مکتب اسلام است

از صدها سال پیش تاکنون واقفان خیراندیش با اختصاص بخشی از اموال خود برای‌ خدمت مستمر به جامعه با روش پسندیده وقف اقدام می کردند که این روش بارزترین و روشن ‌ترین مصداق انفاق، صدقه جاریه و تعاون‌ است.

وقف منشا خدمات علمی، آموزشی و فرهنگی در جامعه بوده و وجود صدها مدرسه، کتابخانه و غیره در کشورهای اسلامی به‌ ویژه ایران بهترین گواه و شاهد آن است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در این باره می گوید: وقف وضع حقوقی بسیار سودمندی است که در احادیث از آن به "صدقه جاریه" تعبیر شده است.

حجت الاسلام ولی عادلی با اشاره به اینکه وقف کار نیکی است که در ساماندهی زندگی فردی و اجتماعی نقش مهمی دارد، افزود: این سنت حسنه همچون چشمه‌ سار خیرخواهی‌ خداپسندانه و مردم‌ گرایانه در زمینه‌ های مختلف به جریان خود ادامه می‌ دهد.

وی اظهارداشت: در رویکرد اجتماعی وقف علاوه بر ماندگاری نام واقف و موقوفات وی، دیوارهای تنگ فردگرایی فرو می ‌ریزد و بعد خیرخواهی و مردم‌ گرایی به ‌قدری‌ گسترش می‌ یابد که مرزهای عقیده و ملیت را نیز پشت سر می ‌گذارد.

نهاد وقف می ‌تواند دستمایه آثار هنری زیادی در جامعه باشد

مدیرکل اوقاف گیلان گفت: رویکرد فرهنگی وقف در ساخت و اداره صدها مرکز آموزشی و تحقیقاتی و همچنین تعلیم و تربیت تعداد فراوانی از مردم به ویژه‌ اقشار آسیب ‌پذیر جامعه از طریق نهاد وقف می ‌تواند دستمایه آثار هنری زیادی از قبیل داستان ‌ها، مجموعه ‌های تلویزیونی و فیلم ‌های سینمایی قرار گیرد تا رفته‌ رفته فرهنگ وقف رواج یابد و تفکر فردگرایانه محدود و محصور شود.

وی ادامه داد: ایجاد رشته دانشگاهی تحت عنوان اوقاف نیز به بهره ‌برداری بهتر، علمی ‌تر و جهت ‌دهی مناسب ‌تر سرمایه‌ های عظیمی که به وسیله نهاد وقف رنگ جاودانگی می‌ گیرد، کمک کند.

به هر ترتیب با نهاد وقف که در آن مالکیت خصوصی به نوعی مالکیت عمومی تبدیل می ‌شود؛ مراکز مختلف آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و اقتصادی ایجاد می شود که علاوه بر اینکه در شهرنشینی جوامع نقش قابل توجهی دارند به شهرها نوعی برجستگی دینی، تاریخی و اقتصادی می بخشد و توسعه را همراه با عدالت اجتماعی به ارمغان می آورد.

کارنامه درخشان وقف این نوید را می ‌دهد که از طریق گسترش موقوفات و هدایت آنها می ‌توان نیازهای جامعه را برطرف کرد و سنگینی این امور را از بیت المال مسلمین برداشت یا حداقل از فشار آنها بر بودجه کل کشور کاست.

با توجه به کارکردهای مثبت وقف در جامعه ضروری است که از طریق تدوین سیاست اصلی و برنامه ‌ریزی شده از سوی دولت به منظور شکوفایی فرهنگ وقف در جامعه زمینه‌ های احیای این سنت حسنه و نبوی فراهم آید و این امر مستلزم تلاش تمامی دستگاه‌ های اجرایی کشور است.

همچنین عمل مسئولان به وقف به عنوان الگو می ‌تواند در گرایش و سوق‌ دهی مردم به عمل وقف موثر باشد.

سنت حسنه وقف از مصادیق بارز احسان و غیرخواهی است

امام جمعه شهرستان ماسال گفت: بسیاری از معضلاتی که در زمینه‌های مختلف‌ گریبانگیر مردم یک جامعه است تنها به وسیله دولت و دستگاه‌های اجرایی قابل رفع نبوده و مشارکت و معاضدت خود مردم است که معضلات را از سر راه رشد و توسعه آن ‌جامعه بر خواهد داشت.

حجت الاسلام سید هادی موسوی افزود: وقف نهادی است‌ که از طریق آن می‌ توان بخش قابل توجهی از مشکلات و تنگناهای جامعه را شناخت و اموال و دارایی ‌های افراد نیکوکار را داوطلبانه در جهت رفع آنها به کار بست.

وی اظهارداشت: سنت حسنه وقف یکی از مصادیق بارز احسان و غیرخواهی است که انسان با بهره ‌گیری از تعالیم انبیا آن را از دیرباز بنیان نهاده و در صحنه حیات اجتماعی به‌ ودیعت گذارده است.

امام جمعه ماسال گفت: روحیه تعاون اجتماعی و سبقت‌ در خیرات در نهاد وقف عینیت می ‌یابد و به عمل واقف‌ مهر ابدیت می ‌زند.

وی ادامه داد: از راهکارهای مختلف همچون صرف‌ موقوفه مطابق نظر واقف زمینه ماندگاری نهاد وقف و نام واقفان را باید فراهم ساخت و به عنوان یک ارزش بالای‌ اجتماعی به آن نگریست و به شدت از امحای این‌ نام‌ های نیکو ممانعت کرد تا میدان وسیعی برای افراد خیر و نیکوکار باز شود و اعتماد مردم جلب و افراد متمکن جایگاه خاصی را برای امور عام المنفعه‌ در نظر گیرند.

وقف راه ‌گشایی برای رفع محرومیت‌ های‌ مادی و معنوی جامعه است

وقف از افتخارات دین اسلام است و به ‌طور غیرمستقیم در قرآن و بصورت مستقیم در سیره پیامبر(ص) و ائمه(ع) به آن توجه فراوان شده است، از نظر اسلام وقف راه ‌گشایی برای رفع محرومیت‌ های‌ مادی و معنوی جامعه و یادگار جاودانه‌ ای از کرامت‌ انسان به پیشگاه بشریت و پیوند با آفریدگار متعال است.

وقف در جامعه دارای‌ سه دسته کارکرد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است، نخستین و مهمترین کارکرد وقف از گذشته‌ های دور تاکنون‌ کارکرد فرهنگی است و در بعد اجتماعی همچون چتری‌ بزرگ سایه خود را بر سر نیازمندان می ‌گستراند.

به لحاظ اقتصادی ماهیت اوقاف جنبه اقتصادی دارد و به عنوان‌ پشتوانه قوی مالی برای دولت مطرح است، اسلام عمل به‌ وقف را در ردیف ایمان به خدا، رسول خدا و روز قیامت‌ قرار داده است.

فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه بر ضرورت ترویج فرهنگ وقف در جامعه تاکید کرد و گفت: برای شکوفایی وقف در جامعه باید فرهنگ وقف را ترویج کرد.

علی باباخانی افزود: برای این هدف تنها یک نهاد یا ارگان‌ مسئول نیست بلکه همه دستگاه ‌های تبلیغی و اجرایی‌ کشور موظف‌ هستند تا در جهت اعتلای فرهنگ وقف در جامعه با یکدیگر همکاری کرده و زمینه ‌های شکوفایی‌ آن را فراهم آورند.

وی اظهارداشت: هر چند عمل به وقف از سوی مردم‌ مهمترین راه گسترش فرهنگ وقف است اما باید توجه‌ داشت که مردم نیازمند راهنمایی و آموزش ‌های دینی‌ عملی در این زمینه هستند.

لزوم جهت‌ دهی‌ افکار عمومی به سمت فرهنگ وقف

فرماندار آستانه اشرفیه گفت: مسؤلان به‌ ویژه دست‌ اندرکاران امور مذهبی و فرهنگی می ‌توانند با یک برنامه ‌ریزی صحیح و سیاست اصولی در جهت‌ دهی‌ افکار عمومی به سمت فرهنگ وقف موثر باشند.

وی افزود: آثار مثبت وقف در زمینه ‌های اجتماعی، فرهنگی‌ و اقتصادی در جامعه ایجاب می‌ کند که در گسترش وقف تلاش جدی انجام چرا که اگر به این سنت حسنه عمل شود بسیاری از مشکلات فعلی جامعه قابل رفع خواهد بود.‌

باباخانی با بیان اینکه وقف پاسدار نشر معارف اسلامی است، ادامه داد: در کنار تشویق مردم به وقف باید جهت وقف را با توجه به نیازهای جامعه مشخص کرد.

بنابراین وقف یکی از برترین و پردوام ترین مظاهر احسان و نیکوکاری به مردم و خدمت به همنوعان و کمک به‌ مصالح جامعه و تنظیم امور فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است همینطور می ‌توان به جرات ادعا کرد که اگر اوقاف در مسیر صحیح به راه انداخته شود و واقفان‌ به راه معقول و درستی هدایت شوند بسیاری از مشکلات جامعه رفع می‌ شود.

یک کارشناس مسائل دینی در این زمینه گفت: یکی از دلائل استقبال کم مردم از اوقاف و وقف کردن، عدم آگاهی مردم نسبت به جایگاه وقف در اسلام و جایگاه اوقاف در جامعه است.

حسین قاسمی با اعلام اینکه مردم هنوز به‌ حرمت خاص وقف آگاه نیستند، افزود: اهمیت و جایگاه این نهاد باید با انتشار کتاب، مجله یا از طریق‌ مبلغان دینی در جامعه‌ مشخص تا زمینه گرایش مردم به وقف فراهم شود.

وی همچنین اظهارداشت: انجام کارهای تحقیقاتی برای شناسایی فرهنگ‌ وقف، تشویق اهل قلم به نوشتن کتاب با موضوع وقف، برگزاری همایش‌ های ادواری درباره راه های احیای‌ موقوفات، برگزاری نمایشگاه های هنری در زمینه وقف، برگزاری مسابقه با موضوع وقف، تهیه فیلم، تئاتر با موضوع وقف و غیره از راه های ترویج فرهنگ وقف در جامعه‌ است.

 تشویق اهل قلم و هنر راهکاری مناسب برای ترویج فرهنگ وقف 

این کارشناس مسائل دینی ادامه داد: از دیگر روش ها می توان به جمع ‌آوری احادیث و روایات مربوط به وقف و انتشار آنها به صورت کتاب، اعزام مبلغ به روستاها برای بیان فلسفه وقف در اسلام برای مردم، برگزاری جشن وقف در شهر و روستا و سایر موارد را نام برد.

بدون شک سنت حسنه "وقف" در دین مبین‌ اسلام از دیرباز به‌عنوان مقوله ‌ای فقهی - حقوقی مطرح بوده و از ابتدا تاکنون این‌ سنت حسنه برای تعیین اهداف اسلامی‌ پشتوانه مهم اقتصادی به شمار می رود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 8 =