در گفتگو با مهر عنوان شد:

آخرین وضعیت مرز مهران/ طرحهای در دست اجرا برای توسعه مرز

شناسهٔ خبر: 1792661 -
ایلام - خبرگزاری مهر: فرماندار شهرستان مهران با اشاره به آخرین وضعیت مرز مهران به طرحهای در دست اجرا برای توسعه مرز و شهرستان اشاره کرد.

عباس نصرالهی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چشم انداز بین المللی مهران در یک جمله قطب اقتصادی معنوی فرهنگی و توسعه همه جانبه استان و غرب کشور است.

وی با بیان این که مهران دروازه عتبات عالیات و عسلویه کوچک ایران است، اظهار داشت: دشت های آباد هژدان دشت در صالح آباد، د شت امیرآباد، رضا آباد، چالاب و چنگوله و.... و وجود آبهای سطحی فراوران سدهای بالا دست درحال ساخت و منابع طبیعی در این خطه نوید بخش نگین شدن زاگرس را می دهد.

نصرالهی با اشاره به اینکه مهران زیارتگاه شهیدان و میزبان راهیان نور است، تصریح کرد: وجود دو امامزاده علی صالح(ع) و امامزاده سید حسن(ع)عنوان پیر و مراد مردم میعادگاه عاشقان است.

شهرستان مهران نیازمند توجه زیرساختها

وی افزود: شهرستان مهران از نظر زیرساخت نیازمند توجه ویژه است چرا که اولویت ما چهار خطه کردن مسیر ایلام - مهران است.

فرماندار مهران اظهار داشت: در راستای اصل 44 قانون اساسی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است و نوید بخش استقلال اقتصادی با کمک بخش خصوصی است، گمرگ بهمن آباد مهران تبدیل به یک گمرگ بین المللی شده است که در واقع از گمرکات درجه اول کشور است.

وی در ادامه افزود: از اقداماتی که برای رفاه مردم و رونق اقتصادی مهران و مرزنشینان به صورت مستقیم در بازارچه مرزی صورت گرفته، تجارت چمدانی است.

آخرین وضعیت پروژه های نفتی شهرستان مهران

نصرالهی با اشاره به اینکه در حوزه نفت و گاز تلاش های خوبی انجام گرفته است، اظهار داشت: به همراهی همه جانبه دولت و بخش خصوصی، پالایشگاه نفت مهران در مراحل مقدماتی و در حال پیگیری است و بخش خصوصی وارد شده است.

وی با بیان اینکه برای ایجاد زیرساخت از قبیل فرودگاه با وزارت نفت به توافق رسیده ایم، افزود: در حوزه اشتغالزایی در مرز مهران در بخش حمل و نقل و صادرات و واردات، کارخانه سیمان مهران از اولویت های ما است.

فرماندار مهران با اشاره به اینکه به لحاظ جهانی بهترین راه اعتلای اقتصادی توجه به خوار و بار، تغذیه و کشاورزی است، تصریح کرد: اگر ما به این دو حوزه اهمیت بدهیم با بهره برداری از سد انحرافی گدارخوش که قریب به سه هزار هکتار دشت هژدانه را پوشش می دهد و بتوانیم سد گاوی و سد چنگوله را به نتیجه برسانیم و زه کشی سد کنجانچم را به انجام برسانیم چشم انداز شهرستان مهران در بخش کشاورزی امیدوار کننده و تحول آفرین خواهد بود.

مهران در حوزه تولید خرما و تولید زعفران جوابگو است

وی افزود: با توجه به این پتانسیل ها تجارت چمدانی و تقویت زیرساخت ها به زیبایی و عمران شهر مهران کمک کنیم.

نصرالهی گفت: در حوزه خدمات رسانی اولویت اول مردم، گاز کشی به این شهرستان به طول 77 کیلومتر است که 51 کیلومتر با اعتبار 32 میلیارد تومان انجام شده است.

وی بیان داشت: روزانه حداقل هزار دستگاه وسیله نقلیه سنگین از محورهای ارتباطی مهران به سمت مرز عبور می کنند که با چهار خطه کردن این مسیر به عنوان بخشی از راه کربلا و از طریق مرز بین المللی مهران بحث تجارت و صادرات و واردات را رونق بخشید و حتی از طریق مرز مهران به کشورهای ،ترکیه و سوریه نیز ارتباط برقرار کرد. استان ایلام پتانسیل استفاده از راه زمینی، هوایی و خط ریل دارد با درست شدن این سه مولفه می توان گفت هم تجارت اقتصادی آسان صورت می گیرد و کم هزینه است و هم باعث جذب سرمایه گذاران می شود.

آخرین وضعیت منطقه ویژه اقتصادی مهران

فرماندار مهران به ایجاد منطقه آزاد اقتصادی اشاره کرد و گفت: اگر این منطقه تبدیل به منطقه آزاد تجاری شود مکانی به وسعت 800 هکتار برای آن در نظر گرفته شده است و این اقدام کار بزرگی است و تحولی شگرف در منطقه ایجاد می کند.

فرماندار مهران به پروژه های در دست اقدام و قابل افتتاح در دهه مبارکه فجر اشاره کرد و گفت: چند پروژه در بحث راه داریم بحث کمربندی، جاده 11 کیلومتری تا مرز مهران، افتتاح دهها پروژه ورزشی، اقتصادی، فرهنگی، خدماتی و ... می توان اشاره کرد.

وی بیان داشت: چند تیم سرمایه گذار در هشت پروژه کلیدی ما در بحث آب، راه، تجارت و خدمات در بحث پالایشگاه، بحث تولید و احداث کارخانجات وابسته به بخش کشاورزی اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری کرده اند. این برنامه هایی که در دست اقدام داریم نه تنها در شهرستان مهران بلکه برای استان و کشور نوید بخش دوران خوبی است.

عدم اطاع رسانی در خصوص مهران در کشور

نصرالهی در پاسخ به سوالی در مورد محرومیت و عدم شناخت مردم ایران اسلامی از پایمردی و رشادت های صورت گرفته در مهران تصریح کرد: به عنوان یک رزمنده که در طول جنگ تحمیلی در مهران بودم به این سوال که چرا مهران مطرح نشده است باید عرض کنم که ما نتوانستیم بخوبی اطلاع رسانی کنیم و وظیفه انعکاس بر عهده مسئولین بوده که منعکس نکردند هفته پایداری را برای مطرح کردن مهران در ماه گذشته داشتیم. ما باید رشادت های میمک، مهران، گره شیر و... را در بحث راهیان نور و تا زمانی که خود راویان زمان جنگ حضور دارند و ما نیز بر اساس وظیفه در خاطرها نهادینه و زنده نگه داریم. مسئولین باید کار کنند. از اقداماتیکه ما انجام دادیم این بود که زیارتگاه نقطه ایثار را به عنوان نماد ایثار و مقاومت با کمک صدا وسیما مطرح کردیم.

وی افزود: ما باید مدیریت زمان و بهره برداری را داشته باشیم چرا که الان جنگ، جنگ اقتصادی است و وظیفه ما ارتقاء اقتصادی در مرز مهران است برای آبادانی و پیشرفت باید مردم مهاجر مهران به خانه های خود برگردند.

این مسئول یادآور شد: بسترها و زیرساخت ها باید با کمک مسئولین استانی ساخته بشود و از همه مهمتر وقتی مرز گمرکی مهران را پیشرفت دهیم با توجه به مزیت های این مرز، می توان با توجه به تردد یک میلیون و 200 هزار مسافری در سال با بالا بردن حوزه خدمات در مرز این سرمایه ها را بیشتر به شهرستان جذب کنیم.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 4 =