گزارش خبری/

وضعیت مبهم انتقال دوکارخانه شیرازبه خارج ازشهر/نفس شهر به شماره نیافتد

شناسهٔ خبر: 1796875 -
شیراز - خبرگزاری مهر: با وجود اینکه انتقال دو کارخانه فرسوده روغن نباتی و سیمان از شیراز به خارج از شهر قطعی و زمین جایگزین برای این دو واحددر نظر گرفته شده اما همچنان وضعیت انتقال آنها مبهم است و کارشناسان تاکید دارند تا زمانیکه این کارخانه های فرسوده نفس شهر را به شماره نیانداخته کار انتقال باید به سرانجام برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، آلودگی هوا  یکی از شایع ترین مشکلات با پیشرفت شهرها به سمت صنعتی شدن است که علاوه بر اثرات سوء بر انسانها  بر روی گیاهان، جانوران و.. تاثیر می گذارد.

بیشترین سهم آلودگی را کارخانه ها دارند که با آلوده کردن هوا و ایجاد فضایی نامطلوب فضایی نامناسب برای شهر ایجاد می کنند.

شیراز به عنوان یکی از کلانشهرها تاکنون به خوبی توانسته به  کنترل آلودگی هوا بپردازد اما وجود دو کارخانه روغن نباتی و کارخانه سیمان در دل شهر همواره باعث شده که کارشناسان و مسئولان مربوطه نسبت به لزوم خروج آنها از شیراز تاکید داشته باشند.

چند سال از مطرح شدن بحث انتقال کارخانه ها سطح شیراز به خارج از شهر می گذرد اما همچنان این کارخانه های قدیمی در شهر کار می کنند.

کارخانه روغن نباتی با عمری بیش از 50 سال داخل شهر شیراز در حال فعالیت است که محل استقرار آن  به مرور در بافت مسکونیشهر قرار گرفت.

همچنین کارخانه قدیمی سیمان شیراز که در بلوار امیرکبیر استقرار دارد  با ایجاد آلودگی صدمات زیادی را به شهروندان وارد می کند.

این کارخانه در سال 87 در خصوص موقعیت خود به اداره کل حفاظت از محیت زیست فارس اعلام کرد که دارای واحدهای تولید 200 تن،300 تن و یک هزار تن بوده که به دلیل ایجاد آلودگی هوا کوره های 200،300و 500 تنی به طور کلی از تولید کارخانه حذف و فقط کوره تولیدی یک هزار و یک هزار و دو در حال فعالیت است که البته کوره تولیدی یک هزار و دو به الکترو فیلتر مجهز است که در نهایت مقرر شد این کارخانه به مکان مناسبی در جاده خرامه که مورد تائید محیط زیست بود انتقال پیدا کند.

عکس تزئینی است

اما تا کنون با گذشت چندین سال از بحث انتقال این دو کارخانه هنوز جابجایی صورت نگرفته و این دو کارخانه قدیمی که عمرشان به پایان رسیده و متناسب با استاندارهای لازم نیستند به فعالیت خود ادامه می دهند.

بنا بر مصوبات، کارخانه سیمان فارس باید به منطقه صنعتی شهرستان خرامه در 40 کیلومتری شمال شرق شیراز و کارخانه روغن نباتی نیز به منطقه ویژه اقتصادی شیرازکه در 5 کیلومتری شرق منتقل شوند.

ضرورت انتقال کارخانه سیمان و روغن نباتی به خارج از شهر

یک عضو شورای شهر در رابطه با انتقال دو کارخانه روغن نباتی و سیمان به خارج از سطح شیراز گفت: شهرها در حال گسترش و توسعه هستند و شیراز نیز از این موضوع جدا نیست و به تناسب افزایش جمعیت توسعه کلبدی پیدا می کند.

مهدی خانی ادامه داد: با وسعت شهر و افزایش  کارخانه ها و مراکز صنعتی برخی کارخانه ها در داخل شهر قرارمی گیرند که بر این اساس باید مکلف به رعایت استانداردها شوند.

وی با اشاره به اینکه در دیگر کشورها نیز کارخانه در درون شهر وجود دارد اما با رعایت استاندارد مخل آسایش مردم نمی شوند، بیان داشت: کارخانه های سیمان و روغن نباتی فرسوده هستند و مسئولین مستقیم و غیر مستقیم مرتبط با این کارخانه موظف به گام برداشتن در راستای جابجایی و بازسازی انها هستند.

این عضو شورای شهر اضافه کرد: سالهای زیادی از عمر کارخانه سیمان می گذرد اما شرکت مسئول قدمی برای مناسب سازی برنداشته و تنها اقدام به نصب الکتروفیلتر کرده است.

کارخانه بزرگ با تعدادی محدود کارگر

خانی با تاکید بر اینکه اقدامات محدود انجام شده توسط دو کارخانه مشکلی را حل نمی کند تصریح کرد: این کارخانه مخل آسایش مردم است و کارخانه ای با این عظمت نباید امروز 300 نفر در آن مشغول به کار باشند.

دو کارخانه فرسوده شیرازبه دنبال تغییر کاربری هستند یا استفاده دیگر از زمین

این عضو شورای شهر  با اشاره به اینکه در مدیریت ارشد این دو کارخانه هیچ برنامه راهبردی تعریف نشده گفت: این دو کارخانه که اقدام به جابجایی نمی کنند یا به دنبال تغییر کاربری هستند یا استفاده دیگر از زمین و عملا وجود خارجی ندارند.

خانی ابراز داشت: این دو کارخانه روزهای آخر عمر خود را سپری می کنند اما با وجود دارا بودن جایگاه انتقال پیدا نکرده اند.

وی اضافه کرد: کارخانه سیمان جایگاه حمایتی دارد و محل آن در خرامه مشخص شد و برای کارخانه روغن نباتی نیز که در شهرک های صنعتی مکان درنظر گرفته شده و باید زودتر تصمیم گیری شود.

عضو شورای شهر تاکید کرد: وجود کارخانه روغن نباتی در بافت فرهنگی شرق شیراز بسیار نامناسب است اما اراده ای برای جابجایی وجود ندارد.

خانی عنوان کرد: در شورای اسلامی شیراز انتقال این دو کارخانه به صورت جدی پیگیری شده اما همکاری دیگر بخشها نیز لازم است.

وی با اشاره به دادن آگهی اشتغال و حل مشکل جوانان ادامه داد: راه اندازی کارخانه سیمان در خرامه که می تواند قشر زیادی را در خود جا دهد کمک بزرگی برای اشتغال محسوب می شود که متاسفانه به این جنبه توجه ایی نمی شود.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: شورا وظیفه خود را در قبال این دو کارخانه انجام داده است و دو ضلع دیگر یعنی صاحبان حق کارخانه و بخش دولت باید به فکر باشند تا این کارخانه ها نیز به سرنوشت کارخانه پارچه بافی دچار نشوند.

مشکلات انتقال کارخانه سیمان و روغن نباتی حل شده است

فرماندار شیراز همچنین در گفتگو با خبرنگار مهر نیز گفت: از آنجایی که این دو کارخانه در سطح شیراز قرار دارند و کارخانه های بزرگی به حساب می آیند انتقال آنها زمان بر است.

جواد زرین کلاه اضافه کرد: با پیگیری های انجام شده مشکل انتقال این دو کارخانه به خارج از شهر شیراز حل شده و به زودی این دو کارخانه انتقال پیدا می کنند.

وی یادآور شد: این دو کارخانه دارای وسعت زیادی هستند و انتقال آنها حداقل سه سال زمان می خواهد که امیدواریم به زودی این کار انجام شود.

به گزارش مهر، به هر حال کارشناسان تاکید دارند این کارخانه های فرسوده باید هرچه سریعتر به طور کامل به خارج از شهر انتقال یابند تا حضور آنها در سطح شهر شیراز باعث نشود که در آینده نفسهای شهر را به شماره بیاندازند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 11 =