حاشیه‌های جشن استقبال از نوروز؛

سفره های هفت سین بدون آجیل و پسته/ پخش آهنگ "بوی عیدی " فرهاد

شناسهٔ خبر: 2015782 -
مراسم 5 ساعته استقبال از نوروز در حضور اعضای هیات دولت و رئیس جمهور که از صبح یکشنبه 20 اسفند در سالن اجلاس سران آغاز شد بود که در سفره های هفت سین خبری از آجیل و پسته نبود.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم استقبال توسط سازمان میراث فرهنگی با حضور اقوام مختلف استانهای کشور و کارکنان سازمان میراث فرهنگی در روز بیستم اسفندماه برگزار شد.

در این مراسم محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ، طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت، صالحی وزیرامورخارجه ، رحیمی معاون اول رئیس جمهور، اسفندیار رحیم مشایی رئیس دبیرخانه جنبش عدم عهد، حمید بقایی سرپرست مناطق آزاد ، بهمنی رئیس بانک مرکزی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای دیگر هیات دولت از ساعت 10 صبح امروز در سالن اجلاس سران برای مراسم استقبال  از بهار تا ساعت 15 حضور پیدا کردند.

در این مراسم گروه موسیقی مازندرانی برنامه ای اجرا کردند که در آن دو کودک دختر و پسر رقص دو نفره محلی انجام دادند.

همچنین به اسفندیار رحیم مشایی نشان درجه یک فرهنگ و هنر اعطا شد. اسفندیار رحیم مشایی در این برنامه ارزش مادی این نشان را به کودکان سرطانی و پیشکسوتان هنر اعطا کرد که در میان سخنان به گریه افتاد.

رئیس جمهور و بعضی از حاضران نیز گریستند.

دراین مراسم هر یک از استانهای کشور نماینده ای را برای تبریک سال نو با لباس محلی و به زبان محلی به روی سن آورد و پس از آن رقص های محلی را اجرا کردند.

در این میان نماینده استان خراسان رضوی از رئیس جمهور خواست تا در یکی از مراسم های بزرگداشت فردوسی یا عطار حضور پیدا کند.

همچنین در این مراسم مدیران کل استانهای کشور نیز لباس های محلی بر تن داشتند.

در این برنامه لوطی مسلکان تهران قدیم با اعضای هیات دولت و رئیس جمهور  روبوسی کردند.

همچنین ارکستر موسیقی سنتی سالار عقیلی با اجرای موسیقی های جشن گلها، صبحگاهان ، نوروز آمد و وطن برگزار شد اما صدای میکروفن و صدای سالن به حدی ضعیف بود که سالار عقیلی  پس از اجرای اولین موسیقی گفت: شروع کنسرت با مشکل صدا روبرو شد اما این موضوع طبیعی است که چرا برنامه های بزرگ دردسرهای بزرگ نیز به همراه دارد.

در این مراسم با حضور سه مجری برگزار شد که سخنرانی های آنها روند اجرای مراسم را به کندی پیش برد. همچنین در این برنامه سرود جمهوری اسلامی ایران شنیده شد و حضار به احترام این سرود به پا خاستند اما مجری اعلام کرد عذرخواهی می کنم، این تست صدا بود در هین هنگام. صدای خنده حضار بلند شد و همگی کف زدند.

سفره های هفت سین بدون آجیل و پسته

در حاشیه این برنامه سفره های هفت سین 31 استان کشور برپا شده بود که بسیاری از این سفره ها فاقد آجیل شب عید بودند اما استانهای فار و کردستان که در میان سفره خود آجیل گذاشته بودند  چند دانه پسته را نیز روی ظرف قرار داده بودند.

ظرفیت سالن اجلاس سران به دلیل ازدحام مردم و گروههای مختلف موسیقی سنتی پر شده بود و حتی خبرنگاران جای مخصوصی نداشتند.

همچنین در هنگام سخنان رحیم مشایی و احمدی نژاد همه افراد از همه جای سالن به محل سخنرانی هجوم آوردند.

همچنین از سوی رئیس جمهور سفر کربلای معلی به سعدی افشار بازیگر پیشکسوت تئاتر اهدا شد اما کارکنان میراث فرهنگی استانهای سخنان و قزوین نیز هدایایی به رئیس جمهور دادند.

در این برنامه کودکانی از دبستانی در دماوند به عنوان همیاران گردشگری در این مراسم حضور یافتند.

فردی به نمایندگی از استان آذربایجان شرقی اشعار استاد شهریار را خواند و با لباس و گریم مرحوم شهریار در این مراسم حضور یافت.

شاهنامه خوانی توسط استاد صادقی ، اجرای مراسم مداحی توسط خادمان حرم امام رضا (ع) و پخش آهنگ "بوی عیدی " فرهاد از دیگر برنامه های جانبی مراسم استقبال از نوروز بود.

در این مراسم که تقریبا تمام زمان آن به اجرای رقص و پایکوبی اقوام مختلف ایرانی گذشت یکی از شادترین برنامه های سازمان میراث فرهنگی در پایان سال بود.

در این میان رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی این برنامه  تنها به تبریک سال شمسی آن هم به زبان زابلی پرداخت.

این مراسم با بودجه کانون اتومبیلرانی و جهانگردی ایران برگزار شده بود  و آرم کانون اتومبیلرانی با گل در وسط مراسم تزئین و جانمایی شده بود اما حاضران به سختی می توانستند متوجه این آرم شوند چرا که نامفهوم بود.

در کنار این آرم سفره هفت سین نوروزی که بیشتر شبیه به سفره عقد بود نیز قرار داشت. هفت سین این سفر بسیار کوچک و گلهای آن بسیار بزرگ بودند.

در این برنامه حاجی فیروزها به همراه عمو نوروز جلوی رئیس جمهور رقصیدند و هر یک فرارسیدن بهار و عید نوروز را پیشاپیش تبریک گفتند.

فردی به نمایندگی از اقوام لر از استان لرستان نیز با گویش محلی سال نو را تبریک گفت و ادامه داد: "به نام خدا که لر را آفرید" و این جمله وی با تشویق بسیار زیاد حاضر همراه شد.

برچسب‌ها

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 5 =