وزیر کشور:

پیش ثبت نام در دفاتر پیشخوان انجام می‌شود/ بیش از 126هزار کرسی شوراهای شهر و روستا

شناسهٔ خبر: 2029779 -
وزیر کشور با بیان اینکه مجموع منتخبین اصلی چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا 126 هزار و 153 نفر خواهند بود، گفت: برای اولین بار در این دوره از انتخابات داوطلبان شوراها می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان پیش ثبت نام خود را انجام دهند و تنها برای تایید ثبت نام به فرمانداری یا بخشداری ها مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی محمد نجار در مراسم صدور دستور شروع به کار انتخابات چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا با اشاره به اقدامات و تلاش های وزارت کشور برای برگزاری انتخاب گفت: امروز دستور شروع به کار انتخابات را از طریق سامانه جدید الکترونیکی انتخابات توسط کارت هوشمند ملی و از طریق امضای الکترونیکی برای تمام فرمانداران و بخشداران اعلام وصول شد و فرمانداران نیز با استفاده از همین امضای الکترونیکی دریافت وصول خود را اعلام کردند.

تشکیل هیات های اجرایی انتخابات شوراهای شهر از امروز

وی افزود: از امروز فرمانداران مکلف اند ظرف مدت 5 روز نسبت به تشکیل هیات اجرایی شهرستان و بخش اقدام کنند.

ثبت نام داوطلبان شوراها از 26 فروردین تا اول اردیبهشت

وزیر کشور ادامه داد: داوطلبان از روز 26 فروردین به مدت هفت روز تا اول اردیبهشت با حضور در فرمانداری ها و بخشداری ها می توانند ثبت نام کنند.

 نجار با اشاره به ویژگی ثبت نام این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا افزود: در این دوره از انتخابات شوراها با همکاری سازمان ثبت احوال تسهیلات ویژه ای برای ثبت نام از داوطلبان به منظور جلوگیری از اتلاف وقت آنان تدارک دیده شده است.

داوطلبان می توانند پیش ثبت نام خود را در دفاتر پیشخوان انجام دهند

وی گفت: داوطلبان ابتدا می توانند به دفاتر پیشخوان شهری و روستایی مراجعه و پیش ثبت نام خود را انجام دهند و فقط برای تایید و تکمیل مرحله پایانی ثبت نام به فرمانداری یا بخشداری مراجعه کنند.

آمادگی ثبت نام دفاتر پیشخوان از داوطلبان دو روز قبل از روز ثبت نام رسمی

وزیر کشور با بیان اینکه 15 هزار دفتر پیشخوان شهری و روستایی برای پیش ثبت نام این دوره از انتخابات شورای شهر در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این دفاتر پیش ثبت نام از دو روز قبل از روز رسمی ثبت نام یعنی 26 فروردین آمادگی پیش ثبت نام از داوطلبان شورای شهر و روستا را دارند.

نجار با اشاره به استفاده از سامانه جامع الکترونیکی انتخابات گفت: با استفاده از این سامانه جامع الکترونیکی شاهد سرعت، دقت ، قابلیت گزارش گیری و ردیابی در تمام سطوح را خواهیم داشت که این سامانه مجهز به امضای الکترونیکی است.

وی با بیان اینکه استفاده از کارت هوشمند ملی که امضای الکترونیکی یکی از امتیازات آن است برای اولین بار در این دوره از انتخابات استفاده می شود،  تصریح کرد: بیش از هزار و 458 کارت ملی هوشمند برای اولین بار برای فرمانداران، بخشداران و مسئولین انتخاباتی صادر شده است که با استفاده از این امضای الکترونیکی اسناد الکترونیک را در فضای مجازی مورد استفاده قرار می دهند.

اصالت مدارک دانشگاهی داوطلبان به صورت الکترونیکی استعلام می شود

وزیر کشور همچنین افزود: با توافق وزارت علوم در این دوره از انتخابات برنامه ریزی های لازم جهت استعلام الکترونیکی مدارک دانشگاهی داوطلبان صورت گرفته است و از طریق سامانه جامع الکترونیکی اصالت کلیه مدارک استعلام می شود.

نجار با اشاره به تعداد هیات های اجرایی که برای چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا تشکیل می شود، گفت: تعداد هیات های اجرایی شهرستان 421 ، تعداد هیات های اجرایی بخش 1037 ، تعداد شوراهای شهر 1226  و تعداد شوراهای روستایی 37302 که در مجموع 38528 هیات اجرایی برای این دوره از انتخابات شورای شهر و روستا تشکیل می شود.

وزیر کشور با اشاره به تعداد منتخبین این دوره از انتخابات شورای شهر و روستا گفت: منتخبین اصلی شورای شهر 7193 نفر، منتخبین علی البدل 2991نفر ، منتخبین اصلی شوراهای روستا 118960 نفر و علی البدل شوراهای روستا 78443 نفر خواهد بود.

مجموع منتخبین اصلی دوره چهارم شوراهای شهر و روستا 126153 نفر است

نجار ادامه داد:  مجموع منتخبین اصلی شهر و روستا 126153 نفر و مجموع منتخبین علی البدل شهر و روستا 81434 نفر و مجموع منتخبین اصلی و علی البدل شهر و روستا 207587 نفر است.

وی همچنین با اشاره به انتخابات میاندوره ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی و چهارمین دوره خبرگان رهبری گفت: 48 نفر برای انتخابات مجلس و 16 نفر برای میاندوره ای خبرگان ثبت نام کرده اند.

نجار همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا در انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات به صورت الکترونیک برگزار می شود، تصریح کرد: سامانه جامع الکترونیکی به حدی از ظرفیت خود رسیده است که ما می توانیم صد در صد فرآیند انتخابات را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم ولی تنها درصد مختصری مانند دوره های گذشته اخذ رای الکترونیکی داریم.

وزیر کشور با بیان اینکه در 1458 نقطه از کشور کار انتخابات انجام می شود، گفت: تمام تدارکات و تمهیدات لازم در این مراکز انجام شده است.

 

 

 

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 0 =