تبیین سیاست‌های همایش تکریم مادران و همسران شهدا در شورای فرهنگ عمومی

شناسهٔ خبر: 2036164 -
سیاست‌های اولین همایش تکریم مادران و همسران شهدا که قرار است همزمان با روز وفات حضرت‌ ام‌البنین (س) برگزار شود، در یک نشست خبری تبیین شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست رسانه‌ای اولین همایش حماسه‌سازان ویژه مادران و همسران شهدا پیش از ظهر امروز شنبه 31 فروردین با حضور فرحروز فاتحی دبیر ستاد بزرگداشت روز تکریم مادران شهدا در محل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار شد.

فاتحی در ابتدای این نشست گفت: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، 13 جمادی‌الثانی روز وفات حضرت ام‌البنین (س)، 4 اردیبهشت ماه در تقویم کشور به نام روز تکریم مادران و همسران شهدا ثبت شد. برهمین اساس قرار شد ویژه‌برنامه‌هایی برای اولین سال نامگذاری این روز داشته باشیم. به این ترتیب ستادی که متشکل از اعضای نظارت بر فرهنگ ایثار و شهادت است، به برنامه‌ریزی برای این کار مشغول شد. از آن‌جا که پیشنهاد نامگذاری این روز، توسط شورای فرهنگ ایثار و شهادت ارائه شد و بعد هم به تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور رسید، قرار شد دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی پیگیر ویژه‌برنامه‌های اولین سال نامگذاری این روز باشد.

وی افزود: بنابراین برای اجرای برنامه‌ها و ویژه‌برنامه‌های این روز، یک تقسیم‌بندی بین سازمان‌هایی صورت گرفته که عمدتا فرهنگی هستند. همچنین قرار است یک برنامه متمرکز هم در تهران برگزار شود که این برنامه همایش حماسه‌سازان و تکریم مادران و همسران شهدا است و قرار است در آن از مادران و همسران شهدا تجلیل شود. به این ترتیب در این همایش از مادران 5 شهید، مادران 4 شهید و مادرانی که یک پسر بیشتر نداشتند و آن فرزند شهید شده است، تجلیل به عمل خواهد آمد.

دبیر ستاد بزرگداشت روز تکریم مادران و همسران شهدا گفت:‌ همچنین از خانواده‌های اقلیت مذهبی، یکی از خانواده‌های شهدا مورد تجلیل قرار خواهد گرفت. فردی که از این گروه مورد تجلیل قرار می‌گیرد، هم مادر شهید و هم همسر شهید است. در ضمن تعدادی دیگر از بانوانی که به صورت چند وجهی به شهدا منسوب هستند، در این همایش مورد تجلیل قرار خواهند گرفت. این همایش به مدت 2 ساعت روز چهارشنبه 4 اردیبهشت از ساعت 16 در حوزه هنری برگزار خواهد شد.

فاتحی گفت: برای روز مورد نظر از وزارت کشور به استانداری‌های کشور ابلاغیه‌هایی برای برنامه‌های این روز و دیدار با خانواده‌های شهدا ارسال شده است. شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه هم در نماز جمعه از خانواده‌های شهدا تقدیر خواهند کرد. از طرف دیگر صدا و سیما در شورای فرهنگ ایثار و شهادت، نماینده‌ای داشته که قرار است سمت و سوق برنامه‌های رسانه ملی را در روز 4 اردیبهشت، به سوی موضوع حضرت ام‌البنین(س) و خانواده‌های شهدا ببرند. سازمان تبلیغات هم به مبلغین خود، موارد لازم را ابلاغ کرده است.

وی ادامه داد:‌ ستاد کل نیروهای مسلح هم در این روز برنامه‌هایی خواهد داشت. کانون مساجد ابلاغیه‌ای به ائمه جماعات داشته و واحد خواهران هیئت رزمندگان هم برنامه‌هایی برای این روز خواهد داشت. امسال برنامه‌ها بیشتر زمینه‌ و بستر ساز برنامه‌های سال آینده خواهند بود. دلیل این امر هم این است که امسال اولین سالی است که برنامه‌های روز تکریم مادران و همسران شهدا را برگزار می‌کنیم و فرصت زیادی هم بین تصویب و اجرایی شدن مصوبات و برنامه‌ها نداشتیم.

فاتحی گفت: شاید از نظر زمانی، برای برگزاری همایشی برای تجلیل از مادران شهید دیر شده باشد چون این مادران اغلب چه در خانه و چه در بیمارستان‌ها بستری هستند. در عین حال، کارهای غیرمنسجمی در سال‌های گذشته به ویژه در دولت‌های نهم و دهم انجام گرفته است و این دو دولت بیشترین سهم را در این زمینه داشته‌اند. قرار است یک نمایشگاه کتاب موضوعی هم در کنار برگزاری همایش برپا شود.

دبیر ستاد بزرگداشت روز تکریم مادران و همسران شهدا در پایان گفت: همایش مورد نظر با مشارکت وزارت ارشاد، بنیاد شهید،‌ حوزه هنری و سازمان آموزش و پرورش با حضور 400 تن از خانواده شهدا برگزار می‌شود که در مجموع از 15 نفر از مادران شهدا تجلیل به عمل خواهد آمد.

برچسب‌ها

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 11 =