گزارش مهر/

استقبال مردم کرمانشاه از گیاهان بهاری/ گیاهان خوراکی روبه انقراض هستند

شناسهٔ خبر: 2039986 -
کرمانشاه - خبرگزاری مهر: با فرا رسيدن فصل بهار آن چه كه بسيار جلب توجه مي‌كند فروش انواع گياهان بهاري است كه ميان كرمانشاهيان نيز طرفدارهاي بيشماري دارد. اين گياهان كه در كوه‌ها و دشت‌هاي كرمانشاه به وفور يافت مي‌شوند علاوه بر طعم خاص و خوبي كه دارند حاوي خواص دارویی فراوان و همچنین دارای مواد مغذي هستند.

یکی از دستفروشان  گیاهان داروئی كرمانشاهي در گفتگو با خبرنگار مهر و با اشاره به استقبال مردم از اين نوع گياهان گفت: از اوايل بهار كه اين گياهان به بازار مي‌آيند، من نيز بساطم را پهن مي‌كنم، خدا را شكر مردم کرمانشاه استقبال خوبي هم مي‌كنند.

دست‌فروش كه خود را  رمضان حیدری معرفي مي‌كند،‌ افزود: چندين سال است كه در فصل بهار روزيم را از دشت‌ها مي‌گيرم.

وي ادامه داد: در زمان كودكي مادرم در فصل بهار فقط از گياهان بهاري استفاده مي‌كرد اما متاسفانه در حال حاضر سليقه‌ مردم عوض شده  و نسل جوان كمتر به سوي خوردن اين گياهان می روند.

 رمضان  حیدری در پایان افزود: هر چيزي را كه خداوند آفريده حاصل حكمت اوست و ما نبايد كفر نعمت كنيم.

خاصيت دارويي اين گياهان بيشتر از طعم آن مورد توجه همگان قرار دارد و بسياري از پزشكان براي درد‌هايي مانند معده،‌ كليه، روده و ....این نوع گیاهان دارویی را تجويز مي‌كنند.

فروشنده گیاهان دارویی در این خصوص گفت: گیاهان بهاری به صورت خودرو در کوهپایه‌ها و مراتع سرسبز رشد می‌کند و دارای تنوع بسیاری هستند از جمله می توان از کنگر، پیچک، شنگ، قازیاغی، سورانه، زو، ریواس و ... نام برد.

محمدرضا هخامنشی افزود: این گیاهان دارای خواص دارویی بسیاری هستند و برای درمان بسیار موثر هستند و عوارض داروهای شیمیایی را نیز ندارند. داروهای شیمیایی مانند شمشیر دو لبه عمل می‌کنند، ریشه یک بیماری را قطع کرده و ریشه بیماری دیگری را بنا می‌کند در حالی که گیاهان دارویی این گونه نیستند و عوارضی ندارند مثلا قازیاغی برای دردهای معده بسیار مفید هستند.

وی در رابطه با استقبال مردم از این گیاهان گفت: خوشبختانه هنوز هم این گیاهان طرفدارهای خود را دارد که کم هم نیستند اما آنچه که تاسف برانگیز است نداشتن اطلاعات و آشنایی کم نسل جوان با این گیاهان است. تغییر روند زندگی باعث شده است که از این گیاهان بی‌خبر باشند و به دنبال داروهای شیمیایی بروند و دچار بیماری‌های ناشناخته شوند.

10 تا15 نفر برای مشاوره و 30 تا 40 نفر برای خرید به مغازه مراجعه می‌کنند

وی افزود: حدود 45 مغازه فروش داروهای گیاهی، گیاهان خوراکی، در سطح استان وجود دارد که در حال حاضر فعال هستند.

هخامنشی در پایان گفت: هیچ گیاهی بر روی زمین نمی‌روید مگر اینکه هر برگش خواصی دارویی نهفته باشد.

گیاهان خوراکی روبه انقراض هستند

رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه  گفت: با توجه به تفاوت اقلیم های استان کرمانشاه و سردسیری و گرمسیری بودن آن، گیاهان غذایی و خوراکی در سطح استان به صورت متفاوت، رشد می کنند و گونه های متفاوت دارند.

خاتم بختم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: گیاهان خوراکی در استان کرمانشاه حتی گاهی اوقات قبل از بهار شروع به رویش می کنند و تقریبا تا خرداد ماه رشد آنها ادامه دارد.

وی در رابطه با نوع برداشت آنها گفت: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کرمانشاه بر این امر دخالتی ندارد و مردم و بومیان خودشان نسبت به برداشت این گیاهان اقدام می کنند، و این امر آزاد است و هر کس می تواند به اندازه نیاز از این گیاهان برداشت کند.

وی افزود: بیشتر این گیاهان در دامنه کوه ها و زمین های زراعی مردم رشد می کنند.

بختم در رابطه با نوع گیاهان افزود: کنگر، پاغازه، شنگ و پیچک در تمامی مناطق به وفور یافت می شود اما بعضی از گیاهان نظیر سورانه، زو، ریواس و گنور فقط در دامنه کوه های دالاهو، شاهو و پراو  رویش می کنند.

وی ادامه داد: دو میلیون و 500 هزار هکتار منابع طبیعی در استان وجود دارد که در حدود یک میلیون هکتار آن گیاه های بهاره و دارویی به صورت خودرو رشد می کند.

وی گفت: لازم به ذکر است که اگر مردم کرمانشاه از خوردن این گیاهان لذت می برند، به اندازه و به حد از این گیاهان برداشت کنند، و اگر ریشه این گیاهان به صورت پیازی است از ساقه گیاه را برداشت کنند، چون بسیاری از انوع این گیاهان به مرحله انقراض رسیده اند و باید خود مردم از رخ دادن این اتفاق جلوگیری کنند. با توجه به گستردگی برداشت مردم از این گیاهان  در ظرف مدت کوتاهی کنترل این امر از عهده سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری خارج است.

وی در رابطه با نظارت کم سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه بر مراتع طبیعی و نوع برداشت گیاهان خوراکی گفت: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری به دلیل کمبود وقت، امکانات، نیرو نظارت کافی بر منابع طبیعی استان کرمانشاه ندارد.

وی در پایان افزود: به دلیل استقبال خوب مردم کرمانشاه از گیاهان دارویی و غذایی، اداره بهره برداری کشت این گیاهان را به صورت پرورشی انجام خواهد داد و این امر مستلزم بازار فروش فوق العاده استان کرمانشاه این گیاهان است.

برچسب‌ها

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 4 =