کتاب " گلستان و قیام 15 خرداد 42" منتشر شد

شناسهٔ خبر: 2068106 -
گرگان - خبرگزاری مهر: کتاب " استان گلستان و قیام 15 خرداد 42" تالیف غلامرضا خارکوهی در آستانه پنجاهمین سالگرد قیام 15 خرداد وارد بازار شد.
غلامرضا خارکوهی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: برای اولین بار تاریخ منطقه ای واقعه 15 خرداد در استان گلستان مورد بررسی قرار گرفت و در این کتاب منتشر شده است.
 
وی اظهار داشت: این کتاب در 72 صفحه توسط سازمان فرهنگی ورزشی گرگان و در 16 بند با 12 صفحه اسناد و تصاویر قدیمی منتشر شده است.
 
وی عنوان کرد: در این کتاب، ارتباط استان گلستان با واقعه 15 خرداد سال 1342 قم مورد بررسی قرار داده شد و برای تدوین آن از اسناد محرمانه ساواک، انقلابیون و خاطرات شاهدان عینی واقعه اسفاده شده است.
 
خارکوهی بیان داشت: نقش گلستان در قیام 15 خرداد و استمرار آرمانهای شهدای این قیام در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته و تنها معطوف به قیام سال 42 نیست و ارتباط گلستان با وقایع انقلاب از سال 42 تا 57 مورد کنکاش قرار گرفته است.
 
این نویسنده گلستانی یادآورشد: در این کتاب به نقش مردم شهرستانهای مختلف استان ازجمله گرگان، گنبدکاووس و ... پرداخته شده است و وقایع مرتبط با قیام 15 خرداد و وقایعی که در استمرار آن بوده است، مد نظر قرار گرفته است.
 
وی گفت: نامه مشترک طلاب گلستانی و مازندرانی به هویدا نخست وزیر در فروردین 1344، دستگیریهای که بعد از واقعه 15 خرداد صورت گرفت، مکاتبات محرمانه ساواک و شهربانی درباره 15 خرداد نیز در این کتاب به آن اشاره شده است.
 
خارکوهی با بیان اینکه 15 خرداد 42 مبداء انقلاب اسلامی است و در آستانه پنجاهمین سالگرد این قیام قرار داریم کتاب استان گلستان و قیام 15 خرداد سال 42 منتشر شده است.
 
این کتاب در هزار نسخه به همت شورای شهر و سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری گرگان منتشر شده است. 
x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 11 =